SOTI Natural

Monika Kowal (Soti): Dzieci oszalały na punkcie Popcorn Tea!

Kukurydziana herbata bez dodatku cukrów i konserwantów zawładnęła sercami dzieci i dorosłych. Niesamowity aromat i niepowtarzalny smak, a przy tym w pełni naturalny skład odniósł niesamowity sukces na rynku. O tym jak powstaje ten niezwykły napój opowie nam jego twórczyni Monika Kowal z Soti Natural.

Tomasz Słodki: Miało być tak, że będziemy smakowali i próbowali, ale wiesz, że w studiu Pozytywnej Wibracji ciągle brakuje kukurydzianej herbaty?

Monika Kowal: Jak widzę na razie, że jest zapas, więc staramy się, żeby nie było przestoju w dostawach.

Jednak rzeczywiście popcorn się strasznie fajnie przyjął. Trochę bałam się, jak to zostanie przyjęte, bo jednak popcorn kojarzy się z jedzeniem i jest to bardzo oryginalne.

Ale przy tym smaku nastawiliśmy się na dzieci i to je chcieliśmy zainteresować na tyle, aby po to sięgnęły i piły coś bez cukru.

T.S: No to ja, jako jedno duże dziecko to pije. Opowiem o moim sposobie picia Soti. Pierwsze co robię, to odkręcam, wącham i zakręcam. Czekam chwilę, aby móc powtórzyć to znowu.

Staram się brać te łyki na tyle małe, aby mieć tę herbatę jak najdłużej ze sobą. Tutaj w studiu to pół biedy, bo biorę sobie je z półki, ale jak jestem w terenie, a w niedziele wszystkie sklepy są pozamykane, to nie mam możliwości kupienia.

M.K: Tak, ale są stacje. Na szczęście na stacjach jest to dostępne, ale rzeczywiście lepiej zaopatrzyć się wcześniej.

Mój rytuał picia Soti to picie go w kinie. Ten smak najbardziej kojarzy mi się z kinem, więc bardzo się cieszę, że do Cinema City przyszła pierwsza dostawa.

T.S: To jest super. Nie jedz niezdrowego popcornu, pij zdrowe Soti!

M.K: Dokładnie. Ja już nawet tak nie pochodziłam do tych barów w kinach, bo wiedziałam, że jest to niezdrowe. Ale lubiłam ten zapach, bo kojarzy mi się z dzieciństwem.

Wtedy kino nie było tak popularne, to było takie wielkie wow, żeby pójść do kina. Więc sam zapach kojarzy mi się świetnie, ale jednak ten popcorn jest niezdrowy, ma bardzo dużo soli, więc staram się go unikać.

Dlatego pomyślałam, że to doświadczenie popcornu fajnie byłoby zachować w zdrowej formie.

Podobnie jak Ice Tea, której przywracamy naturalność. Jest to herbata zielona i prawdziwa, podobnie jak w zdrowej wersji popcornu.

T.S: Co było ważne przy produkcji?

M.K: Na pewno spójność, czyli zero kalorii, zero cukru, to jest jakby nasza maksyma.

Wszystkie produkty muszą być z tym spójne, czyli nie dodawaliśmy żadnych słodzików.

Jednocześnie wiedząc, że ten trzeci smak ma być nakierowany na dzieci, chcieliśmy, aby coś ich do niego przyciągnęło, aby było to trochę słodsze w odbiorze, ale bez cukru.

Zastanawialiśmy się długo, co będzie tym trzecim smakiem i jak zachowamy naturalny słodki smak. Myśleliśmy o jakiś owocach, o zaparzeniu liczi, czy laski waniliowej, no i popcorn pojawił się jako kolejna alternatywa.

Jak zrobiliśmy próbę, to zakochaliśmy się w tym smaku i stwierdziliśmy, że to będzie to. Ważne, aby dzieci tego spróbowały, aby rodzice dali im tę szansę picia bez cukru.

Bo do wody ciężko jest je przekonać.

T.S: Jak dzieci reagują na tę herbatę?

M.K: Na razie z tego, co widzę i co piszą mi znajomi, to bardzo się cieszą, np: ja będę miał w szkole jako pierwszy! Bo teraz w szkołach są organizowane te inicjatywy typu zdrowy bufet.

Wiele osób wrzuca też zdjęcia na Instagram ciesząc się, że istnieje popcorn bez cukru i bez kalorii. Nie wiem jak u Was na waszych zajęciach dla dzieci w studiu.

T.S: Bardzo dobrze reagują. Chociaż też są takie dzieci, po których widać, że piją w domu tylko słodkie. Natomiast co mnie cieszy, to bardzo wielu z nim w domach zwraca się uwagę, aby jednak pić zdrowo.

To nas bardzo cieszy. Czasami z Patrykiem, gdy patrzymy, jak dzieci reagują na smaki, to od razu widać, w którym domu częstuje się zdrowo, a w którym częstuje się np. colą, czy jakimiś innymi niezdrowymi napojami.

M.K: No ja ostatnio w samolocie słyszałam taką bardzo fajną historię, jak dziecko tłumaczyło rodzicom, aby nie zamawiali sobie coca-coli. Mówiło: nie mamo to jest nie zdrowe, zamów sobie wodę! Pomyślałam sobie: wow, tak to się odwraca, że dzieci są wyedukowane np. dzięki szkole i tłumaczą też rodzicom, więc to działa w drugą stronę.

T.S: Gdzie najlepiej sprzedaje się kukurydziane Soti?

M.K: Na razie oczywiście w kinach, bo jest to spójne, zresztą jest tam też duża kampania, Cinema City bardzo fajnie wspiera ten produkt, promując go jako alternatywę, lub połączenie.

Nie wiem, jak Ty lubisz pić w temperaturze schłodzonej, czy pokojowej?

T.S: Nie ma to dla mnie znaczenia. Tak lubię, że mogę pić cały czas.

M.K: To fajnie, niektórzy mają jakieś swoje przekonania, że lubią pić tylko schłodzone, czy tylko pokojowe więc każdy ma swój rytuał.

Wielu ludzi lubiło klasyczne Soti z cytryną i jeszcze dodawało sobie cytrynę, a reszta do smaku popcornowego już jej nie dodaje, bo nie pasuje.

W tej chwili smak popcornu najbardziej zaciekawia.

T.S: Co ciekawe ta butelka wcale nie jest duża. Jednak tego napoju jest tak wiele, że wystarcza mi na wiele, wiele łyków.

M.K: Bo on gasi pragnienie! To jest niesamowite, bo też badaliśmy to, że napój gasi pragnienie bardziej niż woda. Po pierwsze nie ma żadnych cukrów, ale nie jest tak neutralne, jak woda i ma jakiś smak, więc nasz mózg odbiera to tak, że gasi to pragnienie szybciej.

Przy piciu wody, nasz mózg często nie odróżnia jej od śliny, a przy spożywaniu napoju nasze ośrodki mózgowe odczuwają, że jest to jakiś smak, ale gasi pragnienie lepiej.

Więc to pewnie dla tego też starcza na tak długo, bo normalnie piłbyś więcej innych napojów, bo inaczej to odbiera nasz mózg.

T.S: Gdzie chciałabyś, aby Soti było dostępne?

M.K: Na pewno wszędzie, ale najbardziej zależy mi na szkołach, bo są już te ustawy, aby w sklepikach szkolnych nie było napojów słodzonych. Byłaby to świetna alternatywa dla wody, bo dla dzieci smak jest bardzo ważny, podobnie jak kolor.

Napoje typu woda smakowa nie są zdrowe, zawsze mają w sobie jakieś koncentraty. A ta herbatka jest słodsza w odbiorze i to trzeba podkreślić, że jeśli ktoś do tej pory uważał, że zielona, czy jaśminowa jest zbyt wytrawna, to naprawdę ta o smaku popcornu jest nadal naturalna, nadal niesłodzona, ale jest słodsza w odbiorze i wiele osób to podkreśla.

T.S: Ja też! Dziękuję za spotkanie.

foto: Oskar Kujawa

Komentarze Facebook
Udostępnień
Click to comment

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnio

Pierwsza na świecie telewizja nadająca regularny program na Facebooku i YouTube, produkująca profesjonalne treści filmowe we współpracy z polskimi przedsiębiorcami, artystami, dziennikarzami, muzykami.

Copyright © 2016 - 2017 by: Compas Multimedia Tomasz Słodki

Do góry
Udostępnień
ś