Dariusz Halczok

Natasza Dereń-Halczok (dyrektor regionalna dla OVB): Ubezpieczenia szkolne nie zapewniają dobrego zabezpieczenia finansowego

Ubezpieczenie dziecka to zwykle pierwszy temat wywiadówek w szkole. Jednak jak wskazuje rzecznik finansowy, ubezpieczenia szkolne opiewają na symboliczne sumy, a w razie wypadku odszkodowanie nie wystarcza na pokrycie kosztów. Dlatego w tym odcinku Finansów z ludzką twarzą porozmawiamy o tym, jak godnie zabezpieczyć dziecko. Naszym gościem będzie Natasza Dereń-Halczok, Dyrektor Regionalna dla OVB.

Dariusz Halczok: W czasie roku szkolnego, jak i wakacji dzieciom mogą przydarzyć się różne nieszczęśliwe przygody. Jak możemy się zabezpieczyć?

Natasza Dereń-Halczok: W prosty sposób. Wystarczy mieć polisę dopasowaną do potrzeb naszej rodziny, stylu spędzania wolnego czasu, a przede wszystkim aktywności naszego dziecka. Warto o tym pomyśleć i przyjrzeć się ogólnym warunkom i dobrać odpowiednie rozwiązanie do naszej rodziny.

D.H: A czy polisa szkolna jest obowiązkowa? Jest to jedyne rozwiązanie dostępne na rynku?

N.D-H: Jedyne nie, ale jest to rozwiązanie najbardziej znane rodzicom. To rozwiązanie jest najprostsze, bo płacimy w szkole 30-50 złotych i zapominamy o tym. Natomiast nie jest to jedyne wyjście i warto pomyśleć o tym, aby takie ubezpieczenie faktycznie zabezpieczało konsekwencje różnych wypadków.

Jeżeli przeciętna suma w polisie ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków wynosi 10 tysięcy, to możemy się domyślić, że nawet gdyby nastąpiła najgorsza sytuacja, to za tę kwotę nie wyleczymy dziecka. Dlatego warto przyjrzeć się temu, co oferuje rynek i jakie dodatkowe rozwiązania możemy zaproponować.

D.H: Z raportu KNF wynika, że w ubezpieczeniach szkolnych dla dzieci znajduje się bardzo dużo nieprawidłowości. Na co więc przede wszystkim zwrócić uwagę kupując polisę NNW dla dziecka?

N.D-H: Tutaj jest dość istotna świadomość rodziców. Pierwsza rzecz to suma ubezpieczenia, od której zależą świadczenia i odszkodowanie. Więc jeżeli sumą polisy jest 10 tysięcy, to za 1% dziecko otrzyma 100 złotych. Jeżeli suma wynosiłaby 100 tysięcy, to za jeden procent uszczerbku otrzymujemy 1000 złotych.

Dlatego suma to podstawa. Natomiast kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę to wyłączenia. Niestety w większości ubezpieczeń wyłączone są uprawiane sporty, a wiemy jako rodzice, że nasze dzieci nie łamią się, jedząc owsiankę, czy czytając książkę, tylko jeżdżąc na nartach, biegając, grając w piłkę itd.

Często spotykamy się z tym że ta opcja jest wyłączona, w związku z powyższym na to na pewno należy zwracać uwagę. Ważne jest również to, czy polisa zawiera pokrycie kosztów rehabilitacji, bo niestety jest ona bardzo droga w naszym kraju. Kolejną rzeczą jest to, czy ubezpieczenie działa tylko w kraju, czy również za granicą, a jeżeli tak to, czy są jakieś wyłączenia w kraju, do którego się wybieramy.

D.H: Czego możemy spodziewać się po dobrej polisie dla dziecka?

Po dobrej polisie możemy spodziewać się tego, że jeżeli wydarzy się jakaś sytuacja, będziemy mieli środki na leczenie, a jeżeli dziecko zachoruje, otrzymamy odszkodowanie, które pozwoli nam leczyć je np. za granicą.

N.D-H: W związku z tym to na co powinniśmy zwrócić uwagę to, poza sumą, o której wspominałam to to, czy przykładowo mamy opłaconą korepetytorkę, jeżeli naszemu dziecku coś się stanie, czy mamy jakieś usługi assistance, które ułatwią nam przewiezienie dziecka ze szpitala do szpitala, czy jest to suma adekwatna, do tego ile kosztuje leczenie w kraju lub za granicą.

Te wszystkie szczegóły są dziś dostępne na rynku i warto zwrócić uwagę, czy są one dostępne również w naszej polisie.

D.H: A czy taka polisa będzie działać, jeśli nasze dziecko uczestniczy w zawodach sportowych lub na zajęciach w klubie?

N.D-H: To, co my proponujemy w naszej firmie, to takie rozwiązania, które działają zawsze — taka jest nasza idea. Tak jak wspomniałam, siedząc, dziecko zazwyczaj się nie łamie. Natomiast najwięcej uszczerbku na zdrowiu dziecko doznaje aktywnie, spędzając czas, a zazwyczaj dzieci są aktywne i ruchliwe.

Dlatego, jeśli dziecko uczestniczy w zajęciach sportowych, czy nawet zawodach o randze międzynarodowej, to rozwiązania, które proponujemy, absolutnie zadziałają także wtedy.

D.H: To przekonuje! A jak wyglądają formalności, co trzeba zrobić, aby mieć takie dobre polisy dla dziecka? Zbliżają się wakacje, a po nich rok szkolny więc warto się nad tym zastanowić.

N.D-H: Warto skontaktować się z nami i z naszymi doradcami. Tak naprawdę z naszej strony wypłynie ilość dodatkowych pytań, z których dowiemy się jaki styl życia prowadzi dana rodzina i jakie zabezpieczenie jest potrzebne.

Dla pianistki, która całe dnie spędza na grze jest trochę inne niż dla młodzieńca, który całymi dniami biega za piłką. W związku z powyższym kontakt z nami ułatwi wybór rozwiązania. Wspomnę jeszcze o tym, jak kształtują się składki. Ludziom często wydaje się, że są to ogromne pieniądze.

Natomiast przedział waha się od około 30 złotych na rok do 100 złotych miesięcznie i to już w takim wariancie premium, w którym dziecko jest zabezpieczone na milion euro, a jeżeli stwierdzono by u niego nowotwór, wówczas ma zagwarantowane leczenie za granicą.

Więc to jest nasza rola, jak chcemy dysponować środkami, jeśli taka tragedia się przydarzy, bo dla nas rodziców nie ma nic gorszego niż nieszczęście naszych dzieci.

D.H: Czy jest możliwość załatwienia tych formalności online, czy musimy spotkać się z doradcą osobiście?

N.D-H: Jak najbardziej jest możliwość załatwienia formalności online. Konsultacja telefoniczna jest bezpłatna, reszta przychodzi na e-maila w takim wariancie, jakiego potrzebuje dana rodzina. Więc pomoc z naszej strony jest ogromna, ale nie trzeba ruszać się z domu. 

Wystarczy otworzyć e-mail, zatwierdzić polisę, dokonać przelewu i ubezpieczenie zaczyna funkcjonować.

D.H. Dziękuję bardzo za rozmowę.

foto: Oskar Kujawa

Komentarze Facebook
Udostępnień
Click to comment

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnio

Pierwsza na świecie telewizja nadająca regularny program na Facebooku i YouTube, produkująca profesjonalne treści filmowe we współpracy z polskimi przedsiębiorcami, artystami, dziennikarzami, muzykami.

Copyright © 2016 - 2017 by: Compas Multimedia Tomasz Słodki

Do góry
Udostępnień
ś