Architektura

Karol Pięta (Stropex): Energooszczędny montaż okien wymaga wcześniejszego przygotowania

Średnio 30% energii ucieka przez strefę około okienną. Dlatego w tym odcinku programu Budynki Pasywne będziemy rozmawiać o energooszczędnym montażu okien. Naszym gościem będzie Karol Pięta dyrektor ds. sprzedaży w firmie Stropex.

Karolina Matysiak-Rakoczy: Rozmawiamy o błędach. Tak naprawdę, o co właściwie chodzi? Skąd te błędy się biorą? Czy ktokolwiek cokolwiek zyskuje na takiej fuszerce? Może ona jest tańsza i wygodniejsza dla kogoś? Czy tutaj słusznie obarczamy winą wykonawców, czy jednak my sami decydujemy o tym, że coś będzie zrobione źle?

Karol Pięta: Myślę, że jest to bardzo dobre pytanie, dlatego, że klienci płacą w tej chwili niemałe pieniądze za stolarkę otworową. Jest to wydatek rzędu 20-30 tysięcy złotych, bo od takich kwot się zaczyna montaż okien. Ale czy za to, czy jest on zrobiony prawidłowo obarczać tylko wykonawców, czy także inwestorów?

Bo tak naprawdę kupując te okna oni już o tym montażu nie myślą, nie ma to dla nich znaczenia. Jednak tak samo, jak nie można postawić domu bez fundamentów, tak nie można umieścić okien bez prawidłowego montażu. Taka jest niestety prawda, a więc nie do końca jest to wina tylko montażystów, ale również inwestorów.

K.M-R: Tak, a wydawałoby się, że mówimy już o budownictwie z górnej półki i błędy nie powinny się już zdarzać. Powiedzmy więc, o tym, jak zrobić to dobrze, w którym momencie myśleć o montażu stolarki, aby ten efekt był optymalny i nie przepłacić za to, żeby i inwestor był zadowolony i wykonawca nie miał pod górę?

K.P: Tak naprawdę inwestor powinien o tym myśleć w momencie, kiedy już zalewa fundamenty. Często mówi się, że montaż zaczyna się w chwili, kiedy montażysta bierze się do pracy, ale myślę, że to błędna teoria.

Montaż zaczyna się na etapie murowania, kiedy trzeba pomyśleć, o tych wnękach okiennych, wymiarach i o tym jaka stolarka okienna będzie przez inwestora stosowana. Podstawowym błędem ze strony inwestora jest to, że ten otwór okienny tak naprawdę nie jest prawidłowo przygotowany.

Żeby dokonać właściwego i energooszczędnego montażu, trzeba przygotować otwór okienny, nim ten montaż rozpoczniemy. Polega to na wytynkowaniu wnęki. Mamy różne rodzaje materiałów i każdy z nich wymaga wstępnego przygotowania wnęki cienkowarstwowym klejem, czy czymś takim, aby wyrównać podstawę, na której będzie spoczywało okno, ale również wyrównać boki.

Przede wszystkim, jeśli jest to montaż podstawowy, czyli tzw. warstwowy, nazywany też taśmowym, to wymaga on przygotowania wnęki, w taki sposób, by te taśmy, których będziemy używać, miały się do czego przykleić. Aby ten montaż był wykonany z odpowiednim wsparciem, odpowiednią szczeliną i odpowiednim zabezpieczeniem.

Używa się piany, jednak należy pamiętać, że ona również chłonie wilgoć, więc należy ją od strony wewnętrznej zabezpieczyć przed wnikaniem wilgoci, a także od strony zewnętrznej, aby ta wilgoć wyszła na zewnątrz, a nie kumulowała się w tej warstwie izolacji. Tak naprawdę można porównać do futra — gdy wychodzimy w nim zimą, to nas grzeje, ale gdyby było mokre, oczywiście by tego nie robiło.

K.M-R: Często jest taka sytuacja, że wykonawca radzi inwestorowi, aby coś zrobić, a inwestor się waha, może myśli, że to za drogo, a może chce spróbować inaczej i ma pretensje, dlaczego wykonawca tego nie robi, tylko on musi. A tak naprawdę mamy tu ciężkie ogromne okna i sama droga dojazdowa, która jest rozkopana, może być problemem, jeżeli on z nimi utknie gdzieś na tej drodze.

K.P: Również i to może być przyczyną problemów. Tak naprawdę przygotowanie drogi pod właściwy dojazd nie spoczywa po stronie wykonawcy, tylko inwestora. Oczywiście przygotowanie wnęki do właściwego montażu jest kwestią ustalenia między inwestorem a wykonawcą, po czyjej to stronie będzie leżało.

K.M-R: Jednak trzeba to ustalić na odpowiednim etapie prawda?

K.P: Również przy odpowiedniej kwocie.

K.M.R: A jak Wasze systemy wpisują się w te wytyczne i w to, o czym mówimy? Powiedzieliśmy już o tym, że gwarancja jakości dla inwestora jest bardzo ważna i Wasze systemy energooszczędnego montażu okien z jednej strony tę gwarancję dają, a z drugiej są też ułatwieniem dla wykonawcy, bo on nie musi szukać sobie najkrótszej drogi do celu, bo jest to jakiś kompromis, jaki wypracowaliście dla jednej i drugiej strony.

K.P: Tak naprawdę przygotowaliśmy nasze produkty pod trzy typy klientów. Każde z tych rozwiązań daje pewne wymierne korzyści i jest zgodne z obowiązującymi przepisami.

Są wytyczne Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, które mówią o tym, jak ten montaż powinien być wykonany i te rozwiązania, które my proponujemy w tzw. standardzie, gdzie oferujemy termoparapet w dolnej części i folie do ochrony piany montażowej to jest minimum, które zapewnia energooszczędność obowiązującą przy tych zaostrzonych normach.

Mamy też systemy dla bardziej wymagających klientów np. system panelowy, który dodatkowo wyciepla nam strefę podparapetową i oczywiście ją uszczelnia, wypełnia też te boczne elementy wnęki okiennej, co powoduje zmniejszenie mostków termicznych.

Możemy więc mówić, że ta wnęka, która wyłożona jest materiałem termoizolacyjnym, dodatkowo polepsza parametry i obniża koszty ogrzewania. Mamy również system premium dla budownictwa pasywnego, kiedy można ubrać tę okno poza budową i ono jest wraz z izolacją i gwarancją szczelności gotowym produktem.

Na wszystkie te produkty termo dajemy 25 lat gwarancji na szczelność. To bardzo dużo i dzięki temu klient może czuć komfort, że to rozwiązanie nie jest na jeden rok, ale na wiele lat, bo przecież w takim budynku będzie mieszkał bardzo długo.

Są to systemy dedykowane do montażu rolet, żaluzji fasadowych, czyli tych elementów, które w nowoczesnym budownictwie energooszczędnym występują i eliminują przepływ niskiej temperatury.

Te elementy można stosować także w strefach, gdzie temperatura jest wysoka, aby obniżać koszty chłodzenia. Na zdjęciu widzimy przykładowe elementy składowe takie jak, termobelka, czyli rozwiązanie do montażu rolet lub żaluzji fasadowych w warstwie ocieplenia.

Jest to taka podstawa, a zarazem jedyne rozwiązanie, które w pełni eliminuje mostek termiczny między częścią zewnętrzną a wewnętrzną w przypadku zastosowania rolet montowanych w warstwie ocieplenia. Jest to rozwiązanie z pewnością wyprzedzające to, co było kiedyś i zgodne z trendami w nowoczesnym budownictwie.

K.M-R: Dystrybutorem tych systemów jest firma Medos?

K.P: Tak, ponieważ wszystkie produkty są produkowane w odcinkach 6-metrowych. Dzięki współpracy z firmą Medos, możemy na życzenie klienta docinać te elementy z dokładnością do milimetra. To powoduje mniejsze odpady i bardzo szybki czas dostawy, bo od momentu zamówienia jest to maksymalnie 48 godzin. Więc dla firmy, która sprzedaje i montuje stolarkę okienną jest to bardzo wygodne — bezodpadowy produkt do szybkiego montażu, znajdujący się w jednym odcinku, bez żadnego łączenia i z gwarancją szczelności.

K.M-R: Czyli tak naprawdę same korzyści. A dla wykonawcy oszczędność czasu.

K.P: Tak, jest to maksymalne ograniczenie czasu potrzebnego na przygotowanie tych produktów do montażu, bo przyjeżdżają one już docięte na wymiar. Na telebimie widzimy przykłady termolistwy i termoparapetów, czyli elementów, które polepszają termikę np. w przypadku stosowania kamiennych parapetów. System panelowy dodatkowo skraca czas montażu nawet o 30%,

K.M-R: To już bardzo dużo. Chciałabym porozmawiać o Waszej nowości, czyli systemie EVR — Innowacyjnej Wentylacji Rekuperacyjnej, czyli kwestii, która jest tak naprawdę w budownictwie pasywnym kluczowa i bardzo trudna do zrealizowania. Co to za system?

K.P: Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że nowoczesne budownictwo, które jest szczelne, powoduje, że wilgoć, która jest generowana w pomieszczeniu, uwięziona jest wewnątrz i żadna wentylacja grawitacyjna tego nie usunie. W tym momencie trzeba użyć wentylacji mechanicznej.

Jest to nowy rodzaj rekuperacji tzw. rozproszonej, pasywnej, która pozwala przy wymianie powietrza na świeże oczyścić je w okresie zimowym np. ze smogu, a także odzyskać energię z tego ciepła, które jest w powietrzu używanym na rzecz świeżego powietrza czerpanego do środka.

K.M-R: I to wszystko jest możliwe dzięki niewielkim urządzeniom, bez konieczności rozprowadzania ich po strychach, sufitach itd.

K.P: Tak, system jest bezkanałowy, a więc mamy możliwość jego zamontowania zarówno nad oknem, jak i np. w strefach poddaszy co jest dosyć istotne, bo poddasze skośne potrafią latem bardzo mocno się nagrzewać przy oknach połaciowych.

K.M-R: Dziękuję za rozmowę. Zapraszam na stronę stropex.pl oraz portal domszytynamiare.pl.

foto: Oskar Kujawa

Komentarze Facebook
Udostępnień
Click to comment

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnio

Pierwsza na świecie telewizja nadająca regularny program na Facebooku i YouTube, produkująca profesjonalne treści filmowe we współpracy z polskimi przedsiębiorcami, artystami, dziennikarzami, muzykami.

Copyright © 2016 - 2017 by: Compas Multimedia Tomasz Słodki

Do góry
Udostępnień
ś