Firma Zitolo

Zitolo od Rzeczy – Magia pasji i rozmowy

W tym odcinku Zitolo od Rzeczy mamy przyjemność gościć Agnieszkę Kołton — założycielkę marki handmade Alkanba oraz Kamilę Goryszewską — twórczynię podcastu Słucham Gadam. Z naszymi gośćmi porozmawiamy o magii pasji i rozmowy.

Alkanba to marka założona przez Agnieszkę Kołton. Wszystkie produkty są owocem pasji i powstały z pasją. Tworzone zawsze ręcznie począwszy od projektu, a na wykonaniu kończąc. W ofercie marki są torby, torebki, szmaciane maskotki oraz gustowne zakładki do książek. Oryginalne, niepowtarzalne, handmade, stworzone od serca.

 

Wojciech Gomulski: Agnieszka Kołton i marka Alkanba to esencja handmade. Sama projektuje, sama tworzy, robiąc to z pasją i sercem. Jest ze mną założycielka marki, bardzo mi miło, hej Agnieszko!

Agnieszka Kołton: Witaj!

W.G: Chciałbym przede wszystkim zapytać, czy wszystko tworzysz ręcznie?

A.K: Tak, wszystko tworzę ręcznie, od pomysłu przez projekty aż do wykonania. Wszystko od początku to moje wykonanie.

W.G: Ile czasu zajmuje Ci wykonanie takich prac?

A.K: To zależy. Czasami troszeczkę może przekombinowuje, więc wtedy dłużej, ale na ogół zajmuje to sporo czasu. To nie są rzeczy, które tak łatwo i szybko wychodzą. Tak bardzo staram się, aby one były profesjonalne, że jednak trochę czasu to zajmuje.

W.G: Widzę właśnie na telebimie moje ulubione zakładki do książek.

A.K: To jest moja ostatnia pasja. Od roku oddaję się jej bez reszty i kocham tworzyć nowe wzory.

W.G: Jakich materiałów najczęściej używasz?

A.K: Wszystko zależy od tego, co w danym momencie szyje, ale są to bawełny, jeansy, filc, jak w przypadku zakładek, czy różne polary. Także to, co mi wpadnie i pasuje kolorystycznie i fakturowo. Ale głównie pracuję z jeansem, bawełną i filcem.

W.G: Bo robisz torby, maskotki szmaciane, zakładki…

A.K: Piórniki, a ostatnio jestem też na etapie tworzenia saszetek.

W.G: Co jeszcze ostatnio tworzysz?

A.K: No właśnie te owieczki, które widać na zdjęciu, to jest moje odkrycie. Uważam, że są bardzo sympatyczne i fajne. Teraz nastawiam się głównie na te zakładki, ponieważ szykuję się na Targi Książki.

W.G: A jakie masz plany na rok 2018? Kontynuacja zakładek, czy może wejdziesz w jakiś inny materiał?

A.K: Plany są bardziej dostosowane do okazji, które się zbliżają. Pierwszą okazją są te Targi Książki, kolejną Dzień Mamy, Dzień Dziecka, jakieś wakacyjne przygody, później szkoła się zaczyna, więc będą pewnie worki sportowe, saszetki, piórniki.

Także w zasadzie takich planów, aby iść w jeden temat, to nie mam. Ponieważ cieszy mnie wszystko, co robię, zajmuję się wszystkim po trochu.

W.G: A skąd czerpiesz inspirację?

A.K: Od dzieci, z ulicy, od przyjaciółek, sama wymyślam… Przykładowo jadąc do pracy gdzieś, coś mi wpadnie, więc szybko na jakimś paragonie zanotuje mój nowy pomysł. Jednak główną inspiracją są moje dzieci.

W.G: Jesteś szczęśliwą mamą ilu pociech?

A.K: Dwójki. Wciąż nieletnich. Są też takimi pierwszymi krytykami.

W.G: A jak to wszystko się zaczęło?

A.K: Właśnie dzięki dzieciom. Córka poszła na zajęcia takie wyszywankowo-projektanckie, a ponieważ była mała, to ja też musiałam w tym uczestniczyć jako rodzic i tak to podchwyciłyśmy.

Najpierw zaczęliśmy szyć jakieś maskotki, potem torebki i tak jakoś się wkręciłam i odkryłam w sobie pasję.

W.G: Super, a pracujecie razem?

A.K: Tak, córka bardzo mi podpowiada i też pomaga w wykańczaniu niektórych rzeczy, szczególnie właśnie przed jakimiś większymi wydarzeniami, natomiast syn czasami projektuje mi wzory, bo zna się na komputerach.

Teraz mi nawet stronę robi.

W.G: Świetnie! Bardzo serdecznie dziękuję. Reszta rozmowy na stronie ZITOLO.com oraz na portalu telewizji Słodki Live.

Prace Alkanby są dostępne na platformie ZITOLO.COM.

Kamila Goryszewska autorka podcastów Słucham Gadam, w swoich audycjach odkrywa słucha i gada z tymi, których doświadczenia odbiera jako ważne, ciekawe, praktyczne, trudne lub fascynujące. Interesują ją subiektywna perspektywa rozmówcy oraz doświadczenie, którym się dzieli. Wojciech Młynarski mówił, że rozmowa, to jedna z najważniejszych rzeczy, jaka może się przydarzyć dwojgu ludzi. Kamila kontynuuje tę ideę.

 

Wojciech Gomulski: Kamila Goryszewska, autorka podcastu Słucham Gadam, jak sama mówi, zaprasza do rozmów ludzi, którzy mają odwagę być sobą, realizują swój potencjał, zamiast być szkatułką na cudze oczekiwania.

Opowiada jak żyć i przeżyć w korporacji i robi to wszystko w bardzo smakowitych podcastach. Kamila Goryszewska moja bardzo serdeczna przyjaciółka, miło mi Cię gościć w swoim programie w końcu.

Kamila Goryszewska: Ja jestem zaszczycona i bardzo się cieszę, że zostałam zaproszona.

W.G: Wszyscy pewnie coś o tym wiedzą, ale jakbyś mogła powiedzieć trochę więcej o tym, czym jest podcast?

K.G: Podcast to inaczej radio na życzenie. W 2000 roku w Stanach Zjednoczonych zaczęły powstawać pierwsze podcasty. W 2004 roku nastąpił wysyp podcastów, praktycznie 50-60% społeczeństwa w USA słucha podcastów więcej niż 6-7 razy w tygodniu, tak mówią statystyki. Mówi się też, że powstało to z kombinacji iPada i strumieniowego przekazu, czyli ja decyduję, kiedy i czego słucham. Trochę tak jak z Waszą telewizją.

W.G: Troszkę tak.

K.G: W każdym telefonie można zainstalować sobie bezpłatną aplikację, korzystać ze wszystkich funkcji, a w tle słuchać wybranego twórcy, mówiącego na wybrany temat. Od nauki, biznesu, poprzez psychologię, rozwój osobisty, po naukę języków.

W.G: A kim są Twoi rozmówcy? Bo spotykasz się z całą gamą bardzo ciekawych i interesujących ludzi, co ich łączy?

K.G: Na pewno pasja. Jeżeli ktoś lubi to, co robi i ma taką życiową fascynację, to ma przeważnie jakieś osiągnięcia i o nich rozmawiamy. Jednak to, co mnie najbardziej interesuje to, to co wydarzyło się wcześniej, czyli też jakaś historia. Interesują mnie osoby, które przeszły jakąś transformację i jakąś zmianę — czyli ich życiorys jest kolorowy, nieoczywisty. Bardzo często patrzymy na ludzi sukcesu i myślimy: Wow, fantastyczny życiorys, jaka niesamowita osobowość!

Ale często, gdy spojrzymy wstecz, okazuje się, że droga do tego sukcesu, harmonii, spełnienia i bycia autentycznym wiodła przez różne, zaklęte meandry i podczas tych zakrętów pojawiały się kryzysy. Ja też bardzo lubię ten happy end na końcu.

W.G: Tak, co się stało po drodze, że doszli do tego miejsca, w którym są obecnie. A jakie tematy wybierasz? Na pewno wybór jest też poprzez osobę, którą chcesz zaprosić, natomiast na pewno masz jakieś ulubione pomysły, o których lubisz rozmawiać.

K.G: Jak wspomniałam, bardzo lubię temat pasji i tego, że ktoś lubi coś robić, jest w tym dobry. To bez znaczenia, czy to fotografia, czy jak miałam rozmowę z moją serdeczną koleżanką, która lubi tropić wilki, inną, która prowadzi bloga Zdrowy Wieśniak, osoby, które zajmują się rozwojem osobistym, sportem, czy nie oczywistymi formami rozwoju ciała.

Ciało też jest mi bardzo bliskie i wszystko, co się z nim łączy. Wszystkie formy ludzkiej aktywności, które prowadzą do pozytywnej transformacji — tak bym to nazwała najbardziej ogólnie.

W.G: Czyli życie ludzi, pozytywny przekaz. Opowiadasz też o tym, jak żyć i przeżyć w korporacji. Sama masz bardzo bogate doświadczenie i zawodowe i życiowe. Jesteś coachem, aktorką, miałaś doświadczenie reżyserskie, menedżerskie. A co planujesz w roku 2018?

K.G: Będę nadal robić podcasty i postaram się jak najbardziej je rozwijać, czyli nie tylko wywiady, ale myślę także o formie reportażu. Mam dwa pomysły na długofalowe projekty.

tego prowadzę szkolenia i warsztaty, towarzyszę ludziom w ich rozwoju i to jest dla mnie fantastyczna przygoda. Moja aktualna korporacja umożliwia mi również szeroki wachlarz działań jako wolontariusz, więc staram się wpływać na to, aby organizacje pozarządowe miały dobrą kadrę trenerów.

Więc jest to prowadzenie takich wzmacniających, budujących spotkań dla osób, które zasilają organizację pozarządowe. To też jest coś, co jest mi bliskie i co planuje rozwijać w tym roku.

W.G: Trzymamy kciuki i dziękuję za rozmowę.

Zapraszamy do wysłuchania podcastów naszego gościa na sluchamgadam.com.

ZITOLO.COM

zitolo.com/pl/Alkanba

sluchamgadam.com

foto: Oskar Kujawa

 

Komentarze Facebook
Click to comment

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnio

Pierwsza na świecie telewizja nadająca regularny program na Facebooku i YouTube, produkująca profesjonalne treści filmowe we współpracy z polskimi przedsiębiorcami, artystami, dziennikarzami, muzykami.

Copyright © 2016 - 2017 by: Compas Multimedia Tomasz Słodki

Do góry
Udostępnień
ś