Gwiazdy

KUBA SIENKIEWICZ – populizm jest niebezpieczny

Kolejnym gościem na vlogu Tomasza Słodkiego jest Kuba Sienkiewicz — muzyk rockowy, wokalista i gitarzysta, autor tekstów, lider zespołu Elektryczne Gitary, a także lekarz neurolog. W rozmowie z Tomaszem Słodkim opowie o obecnej sytuacji politycznej w Polsce, Internecie, a także o wegetarianizmie.

Tomasz Słodki: Jedziecie na koncert, wsiadasz w busa, w pociąg, dojeżdżasz na próbę, czy nie macie wcześniej próby, jedziecie do hotelu, czy nie — jak to właściwie wygląda?

Kuba Sienkiewicz: Dokładnie tak jak powiedziałeś — jest, tak albo tak. W ostatnią sobotę przyjechałem na koncert w ostatniej chwili. Nawet kabaret, który przede mną występował, musiał troszeczkę przeciągnąć swój monolog, żebym zdążył wejść na scenę.

Ale nikt się nie obraził — dobrze czasem jest pojawić się w ostatniej chwili, bo to buduje napięcie. Z kolei dla wykonawcy wielkim komfortem jest próba dźwięku — szczególnie dla mnie, bo ja śpiewam od gitary. Więc dla mnie ustawienie instrumentu na próbie jest bardzo ważne. Warto kilka godzin wcześniej, zanim zacznie się duża impreza sprawdzić swoje brzmienie.

Od tego później zależy komfort na występie, a od komfortu solisty na występie zależy to, jak odbierają to ludzie i czy nie męczą się, słuchając. No bo jeśli wykonawca się męczy, to publiczność tak samo.

T.S: Jakie czasy, Twoim zdaniem nastały teraz, jeżeli chodzi o politykę w naszym kraju?

K.S: Czasy trudne i odzwierciedlające również to, co się dzieje na świecie. Jest to związane z narastaniem narracji populistycznej w polityce. To wszystko doprowadziło do sytuacji, kiedy nie umiemy ze sobą rozmawiać i nie mamy pomysłu na to, jak rozmawiać z ludźmi, którzy bardzo różnią się od nas poglądami.

Próby nawiązania dialogu zwykle kończą się frustracją, ponieważ słyszymy takie hasła, jak zdrada, Targowica, UB-kistan i takie rzeczy. Po prostu nie ma porozumienia i nie mamy gdzie się spotkać. Jak to tego doszło? Czy to jest błąd elit rządzących wcześniej? Tego nie wiem.

Teraz nie podejmuję się analizy tego. Widzę natomiast znaczącą rolę mediów społecznościowych i Internetu, który powoduje, że ludzie gromadzą się w grupach ludzi myślących podobnie i impregnują się na inne poglądy.

Jeszcze w latach 80-tych, kiedy dużo się działo, trzeba było spotkać się podczas wiecu i wyrazić swoje poglądy. Skonfrontować z ludźmi, którzy mogą Cię tam znaleźć i na zasadzie komandosów wygłosić jakiś pogląd zupełnie pod prąd. Ale trzeba było wejść z nimi w dyskusję i jakoś te argumenty rozstrzygać.

A teraz mamy taką sterylną sytuację, kiedy zamykamy się w jednym rodzaju mediów i tylko wzmacniamy swoje przekonania, bo nie umiemy skonfrontować się z tą drugą stroną, która też jest hermetyczna. To się utrwala coraz bardziej i rozmowa bezpośrednia staje się coraz trudniejsza.

T.S: Ciekawe jest to, co powiedziałeś — zamykamy się na jeden kanał, który na co dzień lansuje określone poglądy, a paradoksem jest to, że mamy jednocześnie dostęp do Internetu i do wszystkich mediów dostępnych na całym świecie. W czasach PRL-u było inaczej, mieliśmy tylko jeden kanał, który przekazywał nam informacje i wtedy było podziemie…

K.S: Ale spotykaliśmy się z ludźmi i rozmawialiśmy. A tutaj paradoksalnie medium, które powinno dostarczać nam wielu informacji i różne perspektywy, w jakiś sposób nas ukierunkowuje i usztywnia. Zadziwiające zjawisko. Świat jest bardzo ciekawy i przebiega w sposób nieprzewidywalny i dla mnie zaskakujący.

T.S: Źródło Kleyffa staje się aktualne?

K.S: Nie wiem. Czasy są tak dynamiczne, że domagają się swojego manifestu i swojego przekazu. Ja bym raczej szukał nowości i tego, co mają do powiedzenia ludzie, których to naprawdę emocjonuje i jednocześnie potrafią to przetworzyć artystycznie.

Mam nadzieję, że piosenka jeszcze jakoś będzie funkcjonowała, chociaż jeżeli straci tę funkcję kodu kulturowego, to też nic złego się nie stanie, bo tę rolę przejmie coś innego. Byle nie Internet, bo on nas zasklepi w jednym spojrzeniu. Zobaczymy…

T.S: Z drugiej strony Internet daje informacje. Rzuciłem okiem na Twój fanpage i wypatrzyłem na ostatnim zdjęciu Anię Patynek. Co ciekawe, bo Ania działała przez wiele lat w Orkiestrze na Zdrowie, później w Budce Suflera, a teraz z Tobą?

K.S: To był ten moment właśnie 1987 rok, gdzie spotkałem Anię na otwartych próbach Orkiestry na Zdrowie, Jacka Kleyffa, gdzie też dołączyłem jako gitarzysta solowy. Wtedy mnie zachwyciła. Więc po tych 30 latach, postanowiłem coś zmienić w formule naszego tria akustycznego. Pomyślałem, że trzeba coś zmienić i wnieść więcej przestrzeni w tym graniu i odciążyć mnie od tej dość monotonnej funkcji rytmicznej. Akurat tak się zdarzyło, że Ania Patynek miała wolne moce przerobowe i to fantastycznie, że się zgodziła i że mogłem ją do tego kwartetu włączyć. Więc mam nowy kwartet akustyczny, nowy skład, który coraz bardziej mi się podoba.

T.S: Dieta wegetariańska jest zdrowa, wtedy kiedy jest dobrze zbilansowana?

K.S: Tak, podobnie, jak dieta wegańska.

Warto pamiętać w tym całym zamieszaniu związanym z jedzeniem, że to chodzi również, a może i przede wszystkim, o sukces humanitarny. No bo niejedzenie mięsa to kwestia ideologiczna, nie tylko zdrowotna i jest to wielki sukces humanitarny człowieka.

Niestety patrząc na tę sprawę globalnie, to jest dość słabo. W ciągu ostatnich 50 lat spożycie mięsa na świecie wzrosło prawie trzykrotnie. Człowiek zasmakował w mięsie i uważa to za jakiś synonim luksusu. Ludzie nabrali takich nawyków żywieniowych, że zejście z tego jest bardzo trudne. A jeszcze dołóżmy do tego kwestie gazów cieplarnianych, które wiążą się z masową produkcją mięsa, która powoduje od 15 do 20% produkcji gazów cieplarnianych.

Czyli jest to podobna ilość do tej, którą powodują spaliny samochodów. Kolejną kwestią jest głód. Sukces humanitarny to nie tylko dobre traktowanie zwierząt, ale również pamiętanie o tym, że są na świecie obszary dotknięte głodem.

Wyprodukowanie jednego kilograma mięsa wymaga nakładów ponad 10 kilogramów białka roślinnego. A za odrobinę białka roślinnego w obszarach dotkniętych klęską głodu ludzie oddaliby wszystko. A my w tym czasie wyrzucamy około 40% żywności na śmietnik.

Z Kubą Sienkiewiczem rozmawiał Tomasz Słodki.

Zapraszamy na kanał Tomasz Słodki Vlog.

Komentarze Facebook
Udostępnień
Click to comment

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnio

Pierwsza na świecie telewizja nadająca regularny program na Facebooku i YouTube, produkująca profesjonalne treści filmowe we współpracy z polskimi przedsiębiorcami, artystami, dziennikarzami, muzykami.

Copyright © 2016 - 2017 by: Compas Multimedia Tomasz Słodki

Do góry
Udostępnień
ś