Dariusz Halczok

Artur Kijonka (prezes zarządu OVB): Chcemy, aby nasi pracownicy rozwijali się wraz z firmą

OVB to uznana międzynarodowa firma, która działa na rynku już od 50 lat. Dlaczego warto pracować w firmie OVB? Jak działa ta organizacja i jakie korzyści możemy uzyskać zaczynając współpracę? O tym w programie Finanse z ludzką twarzą opowie Artur Kijonka, Prezes Zarządu OVB Allfinanz Polska.

Dariusz Halczok: OVB w tym roku obchodzi 25-lecie działalności w Polsce. Spoglądając w przeszłość możemy zobaczyć całą drogę, jaką przeszła ta firma. Powiedz mi proszę, co w Twojej opinii przyczynia się do jej ciągłego rozwoju?

Artur Kijonka: Ja miałem przyjemność rozpocząć pracę w OVB prawie 10 lat temu. Był to wybór absolutnie świadomy. Zdecydowały o nim dwa czynniki. Pierwszym z nich jest międzynarodowość spółki, jej stabilność, czyli to, że jest notowana na giełdzie papierów wartościowych we Frankfurcie, oraz to, że jest obecna w czternastu krajach, dzięki czemu możemy się od siebie uczyć.

Natomiast drugim ważnym czynnikiem jest obiektywne doradztwo. Mamy bardzo szerokie spektrum partnerów, które daje nam bezpieczeństwo, wygodę, a przede wszystkim komfort pracy z klientem.

Więc jeśli klient pyta o dane rozwiązanie, to z bardzo dużym prawdopodobieństwem mogę powiedzieć, że nasi doradcy już je przygotowują i nie muszą dostosowywać potrzeb klienta do danego rozwiązania, tylko wysłuchują potrzeb klienta i dostarczają dokładnie to rozwiązanie, o jakie klient pyta.

D.H: Rozwój organizacji nie jest możliwy bez stałego zwiększania zespołu. U nas ten proces rekrutacyjny jest ciągły. Na jakie stanowiska dziś UVB poszukuje pracowników?

A.K: Powiem kolokwialnie, ponieważ wiele firm używa takiego sformułowania: ludzie, ludzie i jeszcze raz ludzie. Nasze przedsiębiorstwo to tylko ludzie. Nie mamy maszyn, fabryk, czy floty samochodowej.

Naszymi partnerami są ludzie i na nich opiera się całe OVB. Na nich jesteśmy skupieni, ich potrzeb słuchamy i z nimi pracujemy.

Tak naprawdę są dwie drogi. Pierwsza to droga doradcy, czyli osoby, która chce pracować z klientem, która w tym się odnajduję i temu chce się poświęcić, a także droga menedżera. Oczywiście, aby być menedżerem musimy mieć zespół. My pomagamy go zbudować.

Te dwie drogi oczywiście mogą się przecinać, bo ktoś może zacząć jako doradca, a skończyć jako menedżer, lub ktoś może być tylko menedżerem, poświęcić się budowie zespołu, a potem odnaleźć w sobie element sprzedażowy i doradczy. Więc firma opiera się na dwóch filarach: doradztwo i szeroka rozbudowa struktur.

D.H: Rynek finansowy na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowany dla większości kandydatów. Jak to wygląda, jeśli chodzi o wdrożenie do naszej firmy, na jakie wsparcie z Waszej strony mogą liczyć kandydaci?

A.K: Wspieramy głównie poprzez szkolenia. Jednak nie są to przeprowadzane przez teoretyków tak jak w wielu innych miejscach. U nas wszystkie szkolenia prowadzone są przez praktyków, czyli przykładowo takie osoby jak Ty, które zaczęły w OVB od stopnia reprezentanta i osiągnęły na skutek świadomej pracy stopień dyrektora. Ty przeszedłeś wszystkie etapy, wiesz jak rozmawiać z klientem i przekazujesz wiedzę wynikającą z Twoich doświadczeń.

Oczywiście są też partnerzy, którym bardzo dużo zawdzięczamy, którzy też nam pomagają i nas wspierają, natomiast rozwój osobisty współpracowników stawiamy na pierwszym miejscu.

Większość ludzi nie szuka pracy tylko po to, aby zarabiać pieniądze, ale także po to, aby rozwinąć się jako człowiek i dlatego my w tym rozwoju wspieramy. Chcemy, aby ludzie rośli wraz z OVB.

Jesteśmy firmą, która funkcjonuje na rynku już prawie 50 lat na świecie, a w Polsce za parę dni będziemy obchodzili 25-lecie. Te lata to także historie ludzi, którzy z nami zaczynali i są z nami do dzisiaj.

D.H: Wyobraźmy sobie taką sytuację, że jestem studentem i mam przed sobą jeszcze kilka lat nauki. Co mogę znaleźć dla siebie w OVB i dlaczego w ogóle warto rozpocząć współpracę z tą firmą?

A.K: Studia są zwykle mocno teoretycznie. Jest to z jednej strony plus, ale także ich minus. U nas jest czysta praktyka. Czyli jeżeli przychodzi do nas student, otrzyma twardą, rzeczywistą wiedzę o rynku.

Damy mu także praktykę z klientem, egzamin państwowy, a także umożliwimy to, aby w okresie studiów nie tylko zarabiał pieniądze dodatkowe, ale także zaczął budować sobie firmę. Dzięki temu kończąc studia taka osoba ma już zaczątek swojej firmy i to jest całkowicie możliwe, bo znam bardzo wiele przykładów takich osób.

D.H: Taka była właśnie moja historia, ja sam zaczynałem na studiach. Jednak teraz mamy 2018 rok i powstało wiele ustaw, które regulują rynek usług finansowych i wiele firm stoi przed wyzwaniem ludzi, którzy pracują w różnych mniejszych firmach na rynku finansowych. Co możemy zaoferować ludziom doświadczonym w branży, którzy boją się o swoją przyszłość w takich firmach?

A.K: Przede wszystkim stabilność, a także wiedzę i doświadczenie 50-ciu lat funkcjonowania na rynkach zachodnich, pewność wypłaty prowizji i bezpieczeństwo bieżącej współpracy.

Centrala u nas zajmuje się back officem, więc sieć sprzedaży zajmuje się sprzedażą i rekrutacją mając odciążoną głowę od całego back office’u i to sprawdza się od ponad 50 lat, wspaniale funkcjonując.

D.H: Wiele naszych współpracowników poznało, naszą firmę jako klienci. Co więc nasi klienci mogą uzyskać rozpoczynając współpracę jako właśnie nasz partner biznesowy?

A.K: Wielu naszych współpracowników to klienci. To wynika z naturalnego procesu. Przychodzimy na analizę potrzeb, klient kupuje OVB, bo wie co to jest i dostaje dobrą poradę, a przy tym często szuka dodatkowego źródła dochodu i wchodząc w klimat OVB widzi, że jest to coś dobrego.

Skoro sam kupił produkt i my jemu pomogliśmy, to wielu klientów chce robić to samo dla innych, ponieważ w naturze ludzkiej leży pomaganie.

To jest praca wspaniała, beznakładowa, która może być sposobem na życie, bo daje nie tylko wolność zarówno w wymiarze czasu, jak i finansów, ale przede wszystkim wizję i realizację marzeń.

D.H: Na świecie zmieniają się trendy związane z zarabianiem pieniędzy. Może powiesz coś na temat dopasowania naszej strategii do 2022 roku i do tego, jakie zmiany następują na świecie?

A.K: Mamy taki projekt Evolution 2022, która polega na nakierowaniu firmy jeszcze bardziej na pokolenie Y. Sądzę, że jesteśmy nowoczesną firmą, ponieważ nie przetrwaliśmy tych 50 lat, jeżeli cały czas byśmy nie ewoluowali. Tu nie ma żadnej rewolucji.

Jest za to ewolucja i dostosowanie się do potrzeb klientów, jak i współpracowników, którzy także są naszymi klientami. Klientem OVB jest współpracownik, a jego klientem jest klient rzeczywisty.

My zmieniamy się słuchając rynku i dostosowując się do niego, a przede wszystkim żyjąc w zgodzie z tym, co się dzieje w biznesie. Tak funkcjonujemy od 50 lat i wiem, że kolejne 50 też będziemy tak działać.

D.H: Dziękuję za rozmowę.

Gościem Dariusza Halczoka był Artur Kijonka.

foto: Oskar Kujawa

 

Komentarze Facebook
Udostępnień
Click to comment

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnio

Pierwsza na świecie telewizja nadająca regularny program na Facebooku i YouTube, produkująca profesjonalne treści filmowe we współpracy z polskimi przedsiębiorcami, artystami, dziennikarzami, muzykami.

Copyright © 2016 - 2017 by: Compas Multimedia Tomasz Słodki

Do góry
Udostępnień
ś