Belgia

Bruksela – światowa stolica komiksu

Bruksela to nie tylko stolica Belgii i Unii Europejskiej, ale także światowe centrum komiksu. Wielu uznanych, światowych twórców tej sztuki pochodzi właśnie z tego miasta. Dlatego w centrum miasta działa Muzeum Komiksu i Dom Komiksu, a liczne murale w całym mieście prezentują sceny z najbardziej znanych komiksów.

Muzeum Komiksu położone jest zaledwie kilka kroków od Wielkiego Placu. Rocznie przyciąga ponad 200 tysięcy turystów, którzy mogą oglądać pamiątki związane z tak legendarnymi tytułami, jak Smerfy, Tin Tin, czy Lucky Luke. Muzeum oferuje wystawy stałe, jak i czasowe rozlokowane na powierzchni 4.200 m².

W Belgii wszyscy czytają komiksy od urodzenia — mówi Francois Deneyer z Domu Komiksu. To jest zakorzenione w naszej naturze i jest to już nasza kultura. W Brukseli mamy wielu autorów komiksów i właśnie tutaj znajduje się również wiele sklepów, w których można je kupić.

Rzeczywiście nigdzie indziej komiksy nie są tak mocno zakorzenione w rzeczywistości i wyobraźni ludzi. Dlatego Bruksela jest z całą pewnością światową stolicą komiksu.

Na wystawie, na którą wstęp kosztuje zaledwie 1 euro, możemy podziwiać także prace polskich autorów takich, jak Zbigniew Kasprzak.

Inspiracje przychodzą niezależnie od miejsca pobytu — mówi artysta. Miałem je w Polsce i mam je tutaj. Tu pracuje ze scenarzystami frankofońskimi i muszę przyznać, że sprawia mi to dużą przyjemność, bo jest to grupa bardzo wyspecjalizowana w tym, co robi.

Wystawy zarówno w Muzeum Komiksu, jak i w Domu Komiksu można podziwiać przez cały rok. Oprócz tych miejsc warto udać się w miejsca, gdzie komiksowe rysunki ozdabiają ściany ponad 50 budynków w całej Brukseli.

Komentarze Facebook
Udostępnień
Click to comment

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnio

Pierwsza na świecie telewizja nadająca regularny program na Facebooku i YouTube, produkująca profesjonalne treści filmowe we współpracy z polskimi przedsiębiorcami, artystami, dziennikarzami, muzykami.

Copyright © 2016 - 2017 by: Compas Multimedia Tomasz Słodki

Do góry
Udostępnień
ś