Belgia

Bruksela – najpiękniejsze koronki na świecie

Belgia od dawna słynie z pięknych koronek tworzonych ręcznie. Brukselskie koronki były przez lata przedmiotem pożądania bogatych dam na całym świecie, stanowią też najbardziej popularną pamiątkę przywożoną przez turystów ze stolicy Unii Europejskiej.

Ręcznie wykonywane, belgijskie koronki zyskały zasłużoną sławę dzięki bardzo wysokiej jakości. Były symbolem luksusu na średniowiecznych dworach. Dziś, aby uhonorować mozolną sztukę wytwarzania koronek, powstało Muzeum Kostiumów i Koronek, znajdujące się w pięknej kamienicy nieopodal Wielkiego Placu w Brukseli.

Muzeum może pochwalić się bardzo bogatymi zbiorami, w których skład wchodzą hafty, koronki, a nawet całe stroje pochodzące z okresu od XVII do XX wieku. Kolekcja jest tak duża, że nie może być pokazywana w całości, więc ekspozycja zmienia się co roku. Pasjonaci mody i historii mogą więc oglądać wystawy tematyczne poświęcone historii belgijskich koronek, a także trendów w określonych latach m.in. 20. i 30. XX wieku, modzie lat 60. XX wieku czy modzie lat 50.XX wieku.

Na wystawie można zobaczyć bardzo rzadkie eksponaty takie jak oryginalne damskie i męskie dodatki wykonane z koronek pochodzące z XVIII wieku. Ekspozycje wzbogacone są o dużą ilość zdjęć, portretów, a nawet mebli, dzięki czemu zwiedzający mogą zobaczyć, jak niegdyś wyglądała toaletka modnej damy.

Muzeum Kostiumów i Historii to obowiązkowy punkt do odwiedzenia w Brukseli, nie tylko dla pasjonatów historii, ale także dla każdego fana mody.

 

Komentarze Facebook
Click to comment

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnio

Pierwsza na świecie telewizja nadająca regularny program na Facebooku i YouTube, produkująca profesjonalne treści filmowe we współpracy z polskimi przedsiębiorcami, artystami, dziennikarzami, muzykami.

Copyright © 2016 - 2017 by: Compas Multimedia Tomasz Słodki

Do góry
Udostępnień
ś