Belgia

Atomium – belgijski cud architektury

Atomium to jedna z bardziej rozpoznawalnych atrakcji w Brukseli. Monumentalny budynek został stworzony na kształt kryształu żelaza, powiększonego 165 miliardów razy. Model waży 2400 ton i mierzy 103 metrów. Składa się z 9 kul imitujących atomy, z których każda ma 18 metrów średnicy. W każdej z nich znajdują się bardzo ciekawe wystawy stałe lub sezonowe.

Budynek Atomium zlokalizowany w dzielnicy Laeken na przedmieściach Brukseli. Został zbudowany z okazji wystawy EXPO-58 w 1958, miał symbolizować ówczesne osiągnięcia naukowe i techniczne.

Podobnie jak Wieża Eiffla, konstrukcja miała istnieć tylko przez pół roku, jednak jej popularność trwa do dziś. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Brukseli. Z najwyższej kuli można podziwiać panoramę miasta, a w pozostałych obejrzeć mnóstwo ciekawych wystaw multimedialnych i poznać historię budowy obiektu.

Organizujemy tam mnóstwo wystaw tematycznych — mówi Pierre-Olivier Massart z Centrum Informacji Turystycznej w Brukseli. Przykładem jest wystawa, w której skupiamy się na kulturze życia, strojach czy architekturze lat 50-tych.

Wstęp do Atomium kosztuje 9 euro. Co ciekawe pierwotnie, zamiast Atomium, planowano zbudować jako atrakcję wystawy światowej odwrócony model Wieży Eiffla. Na szczęście zdecydowano się na stworzenie oryginalnej konstrukcji, która do dziś przyciąga tłumy turystów.

 

Komentarze Facebook
Click to comment

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnio

Pierwsza na świecie telewizja nadająca regularny program na Facebooku i YouTube, produkująca profesjonalne treści filmowe we współpracy z polskimi przedsiębiorcami, artystami, dziennikarzami, muzykami.

Copyright © 2016 - 2017 by: Compas Multimedia Tomasz Słodki

Do góry
Udostępnień
ś