Compas

Muzeum Neonów – wyjątkowa historia miejskiej popkultury

Neony są klasyczną formą reklamy, a także charakterystycznym elementem krajobrazu miejskiego, którego największa popularność przypadła na lata 60. i 70. XX wieku. Warszawskie Muzeum Neonów stara się ocalić dekoracje od zapomnienia, gromadząc je w pokaźnej kolekcji liczącej około stu neonów, nierzadko zaprojektowanych przez wybitnych grafików i artystów.

Celem Muzeum Neonów jest dokumentacja oraz ochrona powojennych reklam świetlnych – neonów. Stała kolekcja muzeum składa się z ok. stu eksponatów i innych instalacji reklamowych.

Jak mówi Witold Urbanowicz — kolekcja cały czas rośnie i nigdy nie wiadomo kiedy ktoś zadzwoni z informacją, że dany neon jest zdejmowany. W takiej sytuacji podejmujemy odpowiednie działania i staramy się taki neon uratować. W asortymencie muzeum znajduje się sporo ciekawych neonów, więc każdy może odnaleźć swój ulubiony – dodaje.

Cała inicjatywa zaczęła się od projektu fotograficznego Ilony Karwińskiej. Jej mąż jest brytyjskim grafikiem, który przyjeżdżając do Polski, po raz pierwszy zachwycił się warszawskimi neonami.

Ilona Karwińska postanowiła je sfotografować, zaczynając od napisu Berlin. Okazało się jednak, że neon jest już zdjęty, bo właściciele chcieli go wyrzucić. Tak został pozyskany pierwszy eksponat. Z czasem ich ilość była tak duża, że warto było zgromadzić je w jednym miejscu i udostępnić do oglądania odwiedzającym.

Muzeum nie zajmuje się jedynie gromadzeniem neonów, ale także ochroną tych, które znajdują się w scenerii miejskiej. W ramach projektu Akcja Renowacja! Odnowiono kilka znanych warszawskich neonów jak Syrenka na ul. Grójeckiej czy Mydła i Farby na ul. Nowolipki.

Komentarze Facebook
Click to comment

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnio

Pierwsza na świecie telewizja nadająca regularny program na Facebooku i YouTube, produkująca profesjonalne treści filmowe we współpracy z polskimi przedsiębiorcami, artystami, dziennikarzami, muzykami.

Copyright © 2016 - 2017 by: Compas Multimedia Tomasz Słodki

Do góry
Udostępnień
ś