Compas

Jacek Andrzejewski (artysta, kamieniarz): Kamień sam mnie prowadzi

Jacek Andrzejewski to człowiek, bez którego Warszawa nie byłaby tak kolorowa. Podczas gdy inni artyści skupiają się na prezentowaniu swojego kunsztu na budynkach, czy muralach, on umieszcza swoje mozaiki na chodnikach, co uchodzi za bardzo oryginalny pomysł nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Jak mówi Jacek Andrzejewski, pomysł na tworzenie kamiennych kolaży w posadzkach powstał 14 lat temu, gdy po wielu latach spędzonych poza granicami Polski, gdzie uczył się kamieniarstwa, wrócił do kraju.

Wszystkie posadzki na całym świecie wyglądają podobnie — mówi artysta. Różnią się pod względem materiału, ale najczęściej nie są zbyt oryginalne. Natomiast ludzie są żądni zobaczenia czegoś nowego, a posadzka jest najbardziej rzucającą się w oczy przestrzenią miejską.

W ten sposób Jacek Andrzejewski pracuje już od 1977 roku, tworząc m.in. barwne ogrody, czy kamienne obrazy urozmaicające szary beton. Miał wiele indywidualnych wystaw m.in. w Niemczech (Krefeld, Düsseldorf, Klewe, Kolonii) i we Francji. W warszawskim SARP-ie miał wystawę fotografii mozaik ogrodowych. W 2004 roku otworzył w Warszawie autorską pracownię Kamienikon.

Mimo tego, że praca w kamieniu jest trudna, jest to jego życiowe powołanie. Odpowiadając na pytanie, skąd czerpie pomysły na swoje dzieła, odpowiada: Kamień sam mnie prowadzi.

 

Komentarze Facebook
Click to comment

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnio

Pierwsza na świecie telewizja nadająca regularny program na Facebooku i YouTube, produkująca profesjonalne treści filmowe we współpracy z polskimi przedsiębiorcami, artystami, dziennikarzami, muzykami.

Copyright © 2016 - 2017 by: Compas Multimedia Tomasz Słodki

Do góry
Udostępnień
ś