Podróże

Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego – jedyne takie miejsce w Polsce

Aby obejrzeć wiele ciekawych miejsc wcale nie trzeba wyjeżdżać na drugi koniec świata, ponieważ już w Warszawie można znaleźć naprawdę oryginalne atrakcje. Jedną z nich jest Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego, które zachwyci nie tylko pasjonatów popkultury. Znajduje się w nim aż 25 tysięcy obiektów. Są to prace wybitnych artystów polskich i zagranicznych takich jak: W. Hogarth, H. Daumier, A. Czeczot, A. Dudziński, A. Mleczko, S. Mrożek, J. Stanny i wielu innych.

Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego zajmuje się dokumentowaniem, gromadzeniem i ekspozycją polskich i zagranicznych grafik, artystycznych rysunków i fotografii o tematyce satyrycznej i humorystycznej.

Pomysł na to miejsce wziął się z marzeń Eryka Lipińskiego — znanego dziennikarza, grafika i scenografa, który przez całe życie myślał o stworzeniu takiej inicjatywy. Udało się tego dokonać w 1978 roku.

Placówka zwykle organizuje pięć wystaw w ciągu roku. Są to wystawy czasowe, które można podziwiać przez ponad dwa miesiące. Wyjątkowe muzeum jest jedyne w całej Polsce. Ponadto jest też jednym z nielicznych na całym świecie, ponieważ powstało jedynie kilkadziesiąt podobnych miejsc.

Jak mówi Zygmunt Zaradkiewicz — Jest co oglądać, a także, z czego się pośmiać. Czapka błazeńska, która znajduje się w naszym herbie, zobowiązuje — dodaje.

Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego znalazło się w pierwszej dziesiątce najlepszych, unikatowych muzeów Europy. Ranking został opublikowany 18 maja 2015 r. przez brytyjski dziennik The Guardian.

Muzeum znajduje się w Warszawie przy ul. Koziej 11.

 

Komentarze Facebook
Click to comment

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnio

Pierwsza na świecie telewizja nadająca regularny program na Facebooku i YouTube, produkująca profesjonalne treści filmowe we współpracy z polskimi przedsiębiorcami, artystami, dziennikarzami, muzykami.

Copyright © 2016 - 2017 by: Compas Multimedia Tomasz Słodki

Do góry
Udostępnień
ś