Compas

Symbol Brukseli – historia Manneken pis

Trudno wyobrazić sobie stolicę Belgii bez pewnej osobliwej rzeźby – Manneken pis, czyli figurka przedstawiająca siusiającego chłopca jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem Brukseli.

Manneken pis to bez wątpienia najpopularniejsza figurka w Brukseli. Niewielka rzeźba z brązu przedstawiająca siusiającego chłopca owiana jest wieloma legendami. Jedna z nich mówi o tym, że uwieczniony w ten sposób chłopiec uratował całe miasto, gasząc knot bomby… oddając na niego mocz.

Inna mówi o tym, że dziecko to zaginiony belgijski królewicz, cudem odnaleziony przez leśniczego, który znalazł siusiającego chłopca przez przypadek, myśląc, że słyszy szemrzący strumyczek.

Co ciekawe figurka przedstawiająca nagiego chłopca często jest przebierana w stroje ofiarowane przez różne stowarzyszenia kulturalne, regiony, a nawet oficjalne delegacje państwowe. Wszystkie stroje Manneken pis przechowywane są w Muzeum Miasta Brukseli. W 2007 roku z okazji Tygodnia Małopolski, rzeźba była przebrana nawet w tradycyjny, krakowski strój ludowy.

W pobliżu figurki znajduje się muzeum odzieży i koronki, królewskie galerie św. Huberta oraz Katedra św. Michała i Guduli. Obejrzenie symbolu stolicy Unii Europejskiej z  pewnością jest obowiązkowym punktem wycieczki do Brukseli.

Komentarze Facebook
Click to comment

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnio

Pierwsza na świecie telewizja nadająca regularny program na Facebooku i YouTube, produkująca profesjonalne treści filmowe we współpracy z polskimi przedsiębiorcami, artystami, dziennikarzami, muzykami.

Copyright © 2016 - 2017 by: Compas Multimedia Tomasz Słodki

Do góry
Udostępnień
ś