BIZNES

Katarzyna Wróblewska (doradca podatkowy): Polska to raj podatkowy dla branży IT!

Wielu przedsiębiorców marzy o tzw. rajach podatkowych.  Jednak często przez szukanie oszczędności na siłę można wpaść w problemy z Urzędem Skarbowym. Jak przekonuje nasz gość  Katarzyna Wróblewska – doradca podatkowy – raj podatkowy można znaleźć też w Polsce. Zwłaszcza dla  branży IT.

Tomasz Słodki: Dziś porozmawiamy o rajach podatkowych. Skąd temat rajów podatkowych w kontekście IT?

Katarzyna Wróblewska: W moim biurze rozlicza się wielu specjalistów z branży IT. Zauważyłam, że od jakiegoś czasu bardzo często zadają mi pytania o możliwości przeniesienia swojej rezydencji podatkowej do innego kraju.

Ponieważ tych pytań jest coraz więcej, to sama sobie zadałam, trochę prowokacyjne, to pytanie, jak faktycznie jest z tymi rajami podatkowymi, szczególnie w kontekście branży IT

. Czy to rzeczywiście jest panaceum na niepłacenie podatków, czy istnieją tam jakieś zagrożenia? Moim zadaniem jest przecież udzielanie jak najlepszych informacji, aby przedsiębiorca mógł podjąć właściwą decyzję.

T.S: Jak doszło do tego, że w ogóle zainteresowałaś się tematem rajów podatkowych?

K.W: Właśnie w ten sposób.

T.S: A czym właściwie jest raj podatkowy? Jest tego jakaś definicja?

K.W: Nie istnieje nic takiego jak legalna definicja raju podatkowego. W zależności od tego, czy jesteś osobą fizyczną, czy przedsiębiorcą, tworzysz własną definicję, która jest troszeczkę życzeniowa. Są osoby, które powiedzą, że raj podatkowy to miejsce, w którym nie płaci się podatków, a inne uważają, że to takie miejsce, w którym obowiązuje tajemnica co do Twoich rachunków bankowych i majątku.

Są przedsiębiorcy, którzy potrzebują stabilnej sytuacji politycznej, bo co im z tego, że nie płacą podatków, jak dwie ulice dalej odbywają się jakieś działania wojenne. Stabilność gospodarcza, prawna, łatwość stosowania tego prawa — to jest bardzo ważne.

Przenosząc swoją rezydencję podatkową, przenosisz się tam też z rodziną, więc zastanawiasz się nad dostępnością do służby zdrowia, szkolnictwa, warunkami mieszkaniowymi itp.

T.S: A skąd w ogóle wzięły się raje podatkowe?

K.W: To jest ciekawa historia, bo pierwsze raje podatkowe pojawiły się w VI w.p.n.e. i były to wyspy Rodos i Delos. Co ciekawe były to takie terytoria, w których panowała bieda. Obywatele żyli w nich ze zbieractwa, rolnictwa, leśnictwa itp. Nie było tam własnego kapitału, czy złóż naturalnych. Więc jurysdykcje tych obszarów wpadły na pomysł, aby zachęcić do siebie przedsiębiorców, którzy mają kapitał i chcą go zainwestować, właśnie ulgami podatkowymi.

T.S: A jak wygląda to dziś?

K.W: Dziś wygląda to zupełnie inaczej. Raje podatkowe to zjawisko globalne, które nie wiąże się z określonym terytorium.

Dziś mówiąc o rajach podatkowych mamy na myśli bardziej to, że wszystkie kraje na świecie stosują konkurencję podatkową. Co oznacza, że dla niektórych branż są to lepsze możliwości rozwoju.

Natomiast wbrew pozorom to wcale nie jest taka fajna sprawa, dlatego, że jurysdykcje krajów nazywają raje podatkowe państwami, które stosują szkodliwą konkurencję podatkową.

Dzieje się tak, dlatego że jest to związane z tym, że odpływa kapitał ludzki i inwestycyjny, a wraz z nim podatki. A żadne państwo nie chce, aby odpływały od niego podatki, bo to powoduje pogorszenie się sytuacji gospodarczej w kraju.

W związku z tym kraje na poziomie Unii Europejskiej, a także globalnie rozmawiają ze sobą na temat wymiany informacji gospodarczej, czyli to, co nazywamy tajemnicami przedsiębiorstwa i osób fizycznych już dziś przestaje istnieć. Zresztą nie tylko jurysdykcje krajów wymieniają się takimi informacjami.

Kilka lat temu miała miejsce taka słynna afera Panama Papers, w której ujawniono majątki, powiązania kapitałowe głów państw, sportowców i celebrytów, które miały być tajemnicą. Dzisiaj z przeniesieniem rezydencji podatkowej, również ma związek to, gdzie faktycznie wykonujesz swoją działalność.

W przypadku, jeżeli masz fabrykę, linię produkcyjną czy biurowce, nie ma problemu z ustaleniem, gdzie znajduje się Twoja rezydencja podatkowa, tak w przypadku usług niematerialnych, doradczych, finansowych, a także branży IT jest to trudniejsze.

Aby wykonywać swoją pracę w branży IT, potrzebujesz trzech rzeczy: komputera, oprogramowania i dostępu do Internetu. Możesz tę pracę wykonywać, gdziekolwiek jesteś na świecie i w ogóle nie musisz wychodzić z domu, a możesz tworzyć zlecenie na rzecz firmy, która znajduje się na Antypodach.

W przypadku przeniesienia rezydencji możesz narazić się na kontakt z Urzędem Skarbowym, który pewnego dnia przyjdzie i zapyta skąd miałeś środki np. na zakup mieszkania. Jeżeli odpowiesz, że masz firmę za granicą, musisz wykazać, że rzeczywiście wykonujesz tę swoją działalność poza granicami kraju, czyli czy masz tam mieszkanie, czy płacisz tam rachunki, jaki jest bilans przelotów.

Może się okazać, że nie przebywasz w tym kraju 183 dni w roku i więcej, a Twój obowiązek podatkowy jest właśnie, wtedy kiedy przebywasz w takim kraju. Więc pytanie, czy warto narażać się na tego typu procedury, czy skupić się na rozwijaniu firmy.

Jako przykład mogę podać przypadek słynnej tenisistki Sánchez Vicario, która kupiła sobie mieszkanie w raju podatkowym, w Księstwie Andory. Stwierdziła też, że tam jest jej rezydencja podatkowa. Zgłosił się do niej jej właściwy Urząd Skarbowy i stwierdził, że wie, iż ona tam nie przebywa i nie jest to centrum jej działań biznesowych, a więc jest to oszustwo podatkowe. Skończyło się tym, że musiała zapłacić zaległy podatek, a także miliardowe kary.

T.S: To oznacza, że jedynym rozwiązaniem jest pozostanie we własnym systemie podatkowym?

K.W: Nie zawsze i nie dla każdej branży. Każda branża ma swój raj podatkowy w jakimś miejscu na świecie. Polska jest rajem podatkowym dla branży IT. Podam się na raport firmy Everest Group, ze Stanów Zjednoczonych, specjalizującej się badaniem branży IT na całym świecie. Ta firma stwierdziła, że Polska jest najlepszym miejscem do tworzenia projektów IT na całym świecie.

Dlaczego? Po pierwsze mamy najlepiej wyspecjalizowaną kadrę IT. To nie jest związane z wykształceniem uniwersyteckim, bo są to ludzie, którzy nauczyli się tego samodzielnie lub poprzez kursy — wystarczy, że mieli odpowiednie predyspozycje. Polscy specjaliści z branży IT znają co najmniej jeden język obcy.

Jest im też bliska kultura Zachodu, co jest niezwykle ważne, bo są uważani za pracowitych i kreatywnych.

Ja pytam specjalistów z branży IT — po co szukacie za granicą? To was tutaj szukają.

Zobacz ile firm lokuje tutaj swoje spółki. Po co szukać pozornych, bardzo często, oszczędności za granicą skoro tutaj można zarabiać ogromne pieniądze.

T.S: Wspomniałaś o tym, że Urząd Skarbowy może kazać nam udowodnić, czy rzeczywiście przebywamy w miejscu, w którym prowadzimy rezydencje, ale także mówiliśmy o tym, że ktoś z branży IT może pracować w dowolnym miejscu na świecie. Więc jak to jest?

K.W: Rezydencja podatkowa to miejsce wykonywania działalności. Udowodnij, że masz budynek, fabrykę, masz pracowników. Spółka zapłaci w faktycznym miejscu prowadzenia biznesu.

Ty jako osoba fizyczna zapłacisz w tym miejscu, w którym mas centrum swoich interesów życiowych, albo przebywasz powyżej 183 dni w roku. Musisz to pokazać.

T.S: Masz jakieś dobre wiadomości?

K.W: Tak! Dobrą wiadomością jest to, że Polska jest rajem podatkowym dla branży IT. To tutaj szukają tych specjalistów! I nieprawdą jest, że podatki u nas są najwyższe, bo tutaj zapłacisz 19% podatku dochodowego jako przedsiębiorca, a w Stanach Zjednoczonych np. 30%.

Jeden z moich klientów powiedział, że chciałby mieć siedzibę w USA ze względów prestiżowych i to rozumiem, ale to nie ma związku z szukaniem oszczędności.

T.S: Lubisz pomagać ludziom?

K.W: Lubię!

T.S: Skąd czerpiesz energię do działania?

K.W: Z tego, że lubię to, co robię.

T.S: Gdy osiągasz sukces, czujesz…?

K.W: Przypływ energii.

T.S: W trudnych chwilach…?

K.W: Płaczę. Ale później tworzę plan i go realizuje.

T.S: Bardzo dziękuję za rozmowę.

Gościem Tomasza Słodkiego była Katarzyna Wróblewska.

foto: Oskar Kujawa

Komentarze Facebook
Click to comment

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnio

Pierwsza na świecie telewizja nadająca regularny program na Facebooku i YouTube, produkująca profesjonalne treści filmowe we współpracy z polskimi przedsiębiorcami, artystami, dziennikarzami, muzykami.

Copyright © 2016 - 2017 by: Compas Multimedia Tomasz Słodki

Do góry
Udostępnień
ś