Hurghada

Nurkowanie w Egipcie

Wiele osób wyobraża sobie, jak rzeczywiście może wyglądać nurkowanie w Egipcie. Część ekipy Słodki Live postanowiła to sprawdzić na własnej skórze i teraz dzielą się z nami swoimi spostrzeżeniami na temat rafy koralowej, delfinów i nauki nurkowania. 

Dla wielu z nich było to pierwsze nurkowanie w życiu, a to rodziło spore emocje.

Każdy był bardzo, bardzo zdenerwowany — mówi Tomasz Słodki prezes telewizji Słodki Live. Wszyscy baliśmy się, że będą nas bardzo mocno bolały uszy.

Przed rozpoczęciem nurkowania odbyło się krótkie szkolenie podczas, którego instruktor pokazywał jak oddychać przez maskę tlenową i pouczył uczestników, że najważniejsze jest, aby zachować spokój, bo wpadając w panikę, nie można dobrze oddychać.

Czasami było naprawdę trudno, gdyż woda morska napływała do okularów i ust, co nie było przyjemne. Mimo tego podwodne widoki zapierały dech w piersiach każdemu. Prawdziwą podwodną gwiazdą stał jednak się delfin. Jak odpowiada Patryk Gniedziejko:

Nagle wszyscy zobaczyli delfina i jak to rodowici Polacy,  jak jeden mąż rzucili się w jego stronę! Tutaj nawet mnie poharatali — taka sytuacja! – skarży się.

Po nurkowaniu uczestnicy doszli do pewnych refleksji. Przede wszystkim do tego, że jest ono możliwe, nawet jeżeli nie umie się pływać, czego jednak warto byłoby się nauczyć.

Rafa wyglądała po prostu przepięknie! To było coś magicznego! – przekonuje Tomasz Słodki. Chociaż rafa koralowa rzeczywiście była zachwycająca, największą atrakcją nurkowania pozostał jednak delfin.

Mimo ciągłego czucia wody morskiej w nosie była to przygoda, która zostanie w pamięci na długo.

Jak rozpocząć przygodę z nurkowaniem?

Zanim zaczniemy nurkować warto zacząć od snorkelingu, który polega na płytkim pływaniu lub unoszeniu się tuż pod powierzchnią wody. Ten rodzaj aktywności także pozwala na oglądanie raf koralowych i rybek dzięki specjalnym okularom i rurce, umożliwiającej swobodne oddychanie. Dzięki temu możemy przeżyć podobne emocje bez inwestowania w sprzęt i kursy nurkowe, a także będzie to dobry wstęp do rozpoczęcia przygody z prawdziwym nurkowaniem.

Snorkeling nazywany inaczej snurkowaniem jest na tyle prosty, że może zajmować się tym zarówno dorosły jak i dziecko Do snurkowania w płytkiej wodzie nie potrzeba nawet wyjątkowych umiejętności pływackich.

Jeżeli chcielibyśmy zacząć naprawdę nurkować, powinniśmy cieszyć się dobrą kondycją. Istnieją bowiem pewne schorzenia, które uniemożliwiają lub w znacznym stopniu ograniczają możliwość uprawiania tego sportu. Przed pierwszą próbą schodzenia pod wodę warto dokładnie się przebadać. Zrezygnować z nurkowania powinny osoby cierpiące na schorzenia związane z układem oddechowym, niedrożnością jelit, chorobą dekompresyjną, zaburzeniami psychicznymi lub kobiety w ciąży.

Pamiętajmy także o tym, że za każdym razem powinna być z nami osoba doświadczona, która wie co zrobić w nieprzewidzianych sytuacjach.

Nie można zapominać także o tym, co najważniejsze, czyli o odpowiednim sprzęcie. Do podstawowego zestawu zaliczamy, takie sprzęty jak:

  • maska do nurkowania (która chroni nasz nos oraz usta przed dostaniem się wody, a także wyrównuje ciśnienie podczas nurkowania). Ich rodzaje dzielą się na maski z szybką pojedynczą (zapewniających lepszą widoczność), z szybką dzieloną (istnieje możliwość zamontowania w nich szkieł korekcyjnych dla osób z wadą wzroku), maski panoramiczne (umożliwiające szerokie pole widzenia), a także dla miłośników technologii maski z możliwością wbudowania aparatu fotograficznego lub kamery.
  • fajka do nurkowania – najbardziej przydatna dla osób uprawiających snorkeling. Umożliwia oddychanie z głową zanurzoną pod wodą.
  • płetwy, które dzielą się najczęściej na kaloszowe (które muszą być idealnie dopasowane do rozmiaru, który nosimy, ponieważ zakłada się je na bose stopy. Doskonale nadają się do pływania na powierzchni) oraz paskowe (które należy wkładać na buty neoprenowe. Przeznaczone głównie dla osób, które nurkują z butlą). Płetwy różnią się między sobą także materiałem, z którego zostały wykonane. Płetwy twarde pozwalają osiągnąć dużą prędkość, ale są przeznaczone raczej dla wysportowanych osób oraz płetwy miękkie — polecane dla początkujących.
  • pianka, czyli kombinezon neoprenowy. Na rynku można znaleźć się wiele rodzajów pianek, które można dobrać odpowiednio do warunków nurkowania. Istnieją modele suche, półsuche oraz mokre.
  • sprzęt powietrzny — niezbędny do zachowania bezpieczeństwa podczas nurkowania. Składa się z jednej lub dwóch butli, automatu oddechowego oraz kamizelki ratowniczo-wyrównawczej.
  • butla nurkowa wykonana jest ze stali lub aluminium, dostępna w pojemności od 4 do 18 litrów. Butle stalowe stosuje się najczęściej w wodach zimnych, aluminiowe natomiast w ciepłych i słonych.
  • automat oddechowy ma za zadanie przede wszystkim zmieniać ciśnienie mieszanki z butli i dostosować je do ciśnienia panującego na danej głębokości, aplikować mieszankę nurkowi w odpowiednim momencie i ilości, zasilać elementy sprzętu do nurkowania i umożliwiać nurkowi wydech.
  • kamizelka — czyli obowiązkowe wyposażenie płetwonurka. Umożliwia zmianę pływalności nurka, a także zapewnia szybkie wydobycie osoby na powierzchnię w sytuacji zagrożenia.

Pamiętajmy, że rozpoczynając przygodę z nurkowaniem, musimy zawsze odbyć odpowiednie szkolenie i robić to pod obserwacją profesjonalistów przy przestrzeganiu wszystkich zasad bezpieczeństwa.  

Komentarze Facebook
Click to comment

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnio

Pierwsza na świecie telewizja nadająca regularny program na Facebooku i YouTube, produkująca profesjonalne treści filmowe we współpracy z polskimi przedsiębiorcami, artystami, dziennikarzami, muzykami.

Copyright © 2016 - 2017 by: Compas Multimedia Tomasz Słodki

Do góry
Udostępnień
ś