Fundacja

Małgorzata Ratajska-Grandin (Geek Girls Carrots): Różnorodność jest początkiem tworzenia nowych idei

Geek Girls Carrots powszechnie zwane Karotkami to największa i najstarsza organizacja w Polsce działającą na rzecz kobiet w IT. O tym, co ma na celu ta inicjatywa oraz jak działa, opowie nam jej prezeska Małgorzata Ratajska-Grandin.

Konrad Kwiatkowski: Jak to się stało, że zostałaś prezeską Geek Girls Carrots, największej i najstarszej organizacji w Polsce działającej na rzecz kobiet w IT?

Małgorzata Ratajska-Grandin: Moja ścieżka była pełna zakrętów i muszę tutaj powiedzieć kilka słów o swoim doświadczeniu, ponieważ zaczęłam studia na Naukach Politycznych w Warszawie, później studiowałam we Francji, a następnie pracowałam w Brukseli w Parlamencie Europejskim w biurze posła Rosatiego. To było moje pierwsze doświadczenie, zresztą bardzo cenne.

Później przez 5 lat pracowałam w środowisku europejskim, zajmując się innowacjami, technologiami, a także zdrowiem. To doprowadziło mnie do tego, że pomyślałam o założeniu własnej firmy.

Sprawowałam funkcję CEO firmy przez cztery lata i często byłam jedyną kobietą na sali, jedyną w panelu i jedyną przedstawiającą własną firmę. To przedsiębiorstwo działało właśnie w Brukseli i ciągle zastanawiałam się, gdzie są te wszystkie panie, tym bardziej że był to sektor dość specyficzny, ponieważ nasz produkt jest skierowany dla kobiet w ciąży.

W związku z tym powstało pewne zapętlenie między tym, co studiowałam, czyli naukami społecznymi i politycznymi, a tym, czym chciałam się zajmować, bo zdałam sobie sprawę, że to, co mnie interesuje, to tak naprawdę promowanie ludzi, zwłaszcza kobiet i wciąganie ich w ten świat. Więc te trzy ścieżki: technologie, kobiety i świat przedsiębiorczości się połączyły. Dostałam funkcję prezeski Geek Girls Carrots, bo po prostu złożyłam swoją kandydaturę, przeszłam szereg różnych rozmów i tak to się stało.

K.K: A czym zajmują się Karotki? Kim są członkinie Waszej społeczności?

M.R-G: Główną misją jest przyciąganie kobiet do IT. Jesteśmy takim magnesem, bo przyciągamy kobiety, zarówno te, które nie mają jeszcze do czynienia z nowymi technologiami, jak i te, które są już specjalistkami w swojej domenie.

My tworzymy przyjazną platformę do wymiany wiedzy, doświadczenia i rozszerzania swojego networkingu. Realizujemy to poprzez trzy główne narzędzia. Jednym z nich są meetupy technologiczne, podczas których pokazujemy wzorce do naśladowania, właśnie zapraszając kobiety bardziej doświadczone, aby dzieliły się swoim doświadczeniem z innymi.

Poza tym organizujemy również workshopy, czyli takie warsztaty kodowania i  zajęcia związane z zarządzaniem projektami IT, mogą one również dotyczyć pewnej wybranej domeny związanej z nowymi technologiami i tam podczas dwóch, albo jednego dnia można nauczyć się czegoś od podstaw, lub doszkolić się w danej dziedzinie.

Oprócz tego tworzymy debatę na temat stanu zatrudnienia kobiet w sektorze IT. Konkretnym przykładem naszego działania jest publikacja raportu na temat zatrudnienia kobiet właśnie w tym obszarze. To jest raport, który my zainicjowaliśmy  i przeprowadziliśmy do niego badania wraz z naszymi partnerami, a 23 maja odbyła się jego premiera.

K.K: Zapraszamy do wejścia na stronę geekgirlscarrots.org i do przeczytania raportu, a także, jeśli ktoś chciałby wziąć udział w meetupach, czy warsztatach, to również tam odsyłamy.

M.R-G: Tak albo na nasz Facebook Geek Girls Carrots, mamy tam bardzo silną społeczność, w której jest ponad 38 tysięcy osób. Wszystkie nasze wydarzenia są tam dystrybuowane.

K.K: Jako prezeska, jakie projekty planujesz na nadchodzące miesiące?

M.R-G: Planujemy bardzo duże wydarzenie na marzec 2019 roku. Będzie to hackathon, który wiąże się trochę z ideą Helpzy, ponieważ chcemy znaleźć odpowiedzi na najważniejsze wyzwania tego świata i trochę mu pomóc. Dlatego stworzyłyśmy dwanaście wyzwań, w różnych dziedzinach np. dotyczących demokracji, miast…

K.K: Rozumiem, że jest to trochę tajemnica?

M.R-G: Tak, ale teraz ją zdradzam.

K.K: Czyli na Waszej stronie internetowej jeszcze nie ma nic na ten temat?

M.R-G: Nie, tylko w tym wywiadzie. Ten hackathon poprzedzi wiele meetupów i workshopów, które przybliżą nam każde z tych wyzwań.

Stworzymy wspólną wiedzę, razem z partnerami i osobami, które wezmą udział w tych programach, a podczas workshopów zapoznamy się z technologiami, które będą mogły wspomóc te wyzwania.

K.K: Opowiadasz o tym po raz pierwszy, więc ktoś, kto będzie chciał się zapisać, kiedy może to zrobić?

M.R-G: Startujemy we wrześniu z pierwszymi spotkaniami, meetupami i workhopami, które poprzedzą hackathon, który odbędzie się w marcu, wtedy ruszą także zapisy na to wydarzenie.

K.K: Na ten moment potrzebujecie tylko uczestników, czy także mentorów, realizatorów, moderatorów? Jak można Wam pomóc w tym przedsięwzięciu?

M.R-G: Aktualnie szukamy zarówno mentorów do wydarzenia, jak i speakerów, którzy chcieliby wystąpić na naszym spotkaniu.

W tym momencie jesteśmy w trakcie budowania konsorcjum naszych partnerów wokół projektu. Więc te wszystkie elementy są dogrywane i ten etap będzie zamknięty przed wakacjami.

K.K: Czyli jakby ktoś czuł potrzebę zaangażowania się w Waszą działalność, to jest to najlepszy moment?

M.R-G: Tak, zapraszam do wysyłania e-maili na adres hello@gocarrots.org, a także można nas znaleźć nas na Facebooku.

K.K: Zgodnie z ideą Helpzy, która mówi o tym, że dawanie jest ważniejsze niż branie, czym mogłabyś się podzielić z naszymi widzami?

M.R-G: Chciałam się podzielić ideą, którą kieruję się w swoich działaniach. Ona jest dość prosta i może wręcz oczywista, ale chodzi o to, aby być otwartym na inność. Ta inność jest źródłem innowacji.

Inność to inny człowiek, który może ma inny sposób mówienia, który może nie do końca nas przypomina fizycznie, bo może jest niepełnosprawny, może ma inny kolor skóry, inne doświadczenia, ale warto próbować być otwartym i zastanowić się co ta inność może nam przynieść.

To jest tak naprawdę lifemotive wszystkich działań Karotek, dlatego, że promując kobiety w sektorze IT, chcemy wprowadzić różnorodność, bo uważamy, że ona jest źródłem tworzenia nowych idei i kreowania nowej przestrzeni.

K.K: Więc różnorodność daje nam przestrzeń i daje nam oddech. Dziękuję za rozmowę.

Gościem Konrada Kwiatkowskiego była Małgorzata Ratajska-Grandin.

Zapraszamy na stronę helpzy.com

foto: Oskar Kujawa

Komentarze Facebook
Click to comment

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnio

Pierwsza na świecie telewizja nadająca regularny program na Facebooku i YouTube, produkująca profesjonalne treści filmowe we współpracy z polskimi przedsiębiorcami, artystami, dziennikarzami, muzykami.

Copyright © 2016 - 2017 by: Compas Multimedia Tomasz Słodki

Do góry
Udostępnień
ś