Aleksander Nogieć

Aleksander Nogieć: Dzięki EFT samodzielnie uwolnisz się od stresu i lęków

W nowym odcinku programu EFT skupimy się na faktycznym zastosowaniu Technik Wolności Emocjonalnej w naszym codziennym życiu. Czy można samemu zlikwidować stres i lęki za pomocą pracy z emocjami? O tym opowie specjalista EFT — Aleksander Nogieć.

Poprzednie trzy programy były swego rodzaju wstępem i tłumaczeniem, zjawiska, jakim są EFT i pewnych procesów, które zachodzą w naszym ciele. Jest niezwykle ważne, aby zrozumieć, w jaki sposób się to łączy. Więc jeżeli nie widziałeś poprzednich programów, zapraszamy do zapoznania się z nimi tutaj.

Zjawisko pracy z Technikami Wolności Emocjonalnej zaczęło się ponad 30 lat temu od tzw. TFT, czyli Terapii Pół Myślowych, stworzonych przez amerykańskiego psychologa Rogera Callahana. Ta technika wywodzi się z zainteresowania tradycyjną medycyną chińską, której metody niejednokrotnie kończyły się wieloma sukcesami.

Pewnego dnia, gdy jedna z pacjentek dr Callahana, cierpiąca na chorobliwy lęk przed wodą, zaczęła skarżyć się na ból brzucha podczas sesji terapeutycznej, doktor poradził jej, aby wedle zaleceń akupresury uciskała dwa miejsca odpowiedzialne za ból tego obszaru i kontynuowała sesję, opowiadając o swoich lękach. Po kilku minutach okazało się, że minęły jej nie tylko dolegliwości fizyczne, ale także zmieniło się jej myślenie dotyczące fobii, na którą chorowała.

Wtedy Roger Callahan odkrył, że negatywne emocje, jakie mamy, ściśle wiążą się z zaburzeniami bioelektrycznymi w układzie człowieka. Chińczycy znają te metody leczenia wszelkich dolegliwości od wielu wieków, więc Roger postanowił, że wykorzysta te sposoby do leczenia zaburzeń psychicznych swoich pacjentów m.in. lęków.

Okazało się to ogromnym sukcesem, bo Chińczycy nie rozdzielają chorób typowo fizycznych, od problemów psychicznych, ponieważ według pradawnej chińskiej medycyny, cały nasz organizm działa za pomocą bioprądu. Wszystkie komórki o ile są zdrowe produkują, jak i oddają energię.

Tak więc najważniejszym odkryciem Rogera Callahana było to, że wszystkie nasze problemy emocjonalne, biorą się z naszych problemów z układem bioelektrycznym.

Jednym z uczniów doktora Callahana był Gary Craig, czyli twórca EFT. Czym różni się system TFT od EFT? W tym pierwszym potrzebni są trenerzy i terapeuci, którzy będą pracować za pomocą tego systemu.

Natomiast EFT według założeń jego twórcy miało być skuteczną metodą, którą każdy będzie mógł zastosować. Dlatego uprościł procedury TFT, do szablonu, z którego każdy z nas może korzystać. Technika jest banalnie prosta, więc w dalszych odcinkach programu będziemy się uczyć jak z niej korzystać, aby była skuteczna.

Ważne jest, aby zacząć od uświadomienia sobie tego, że każda negatywna emocja, którą czujesz, jest zaburzeniem w Twoim systemie bioelektrycznym. EFT przez lata było wielokrotnie testowane.

W tej chwili w Stanach Zjednoczonych korzysta z niej spora ilość ludzi cierpiących na zespół stresu pourazowego, czyli m.in. weterani wojenni bądź ludzie po ciężkich, traumatycznych przeżyciach.

Do czego nam mogą służyć techniki EFT? Przede wszystkim do pozbycia się codziennego stresu. Za pomocą EFT zmniejszenie jego poziomu jest relatywnie szybkie i daje spore efekty.

Tak jak wspomnieliśmy w poprzednich programach, krótkotrwały stres jest zjawiskiem naturalnym, natomiast ten, w którym tkwimy od paru tygodni, czy lat powinien zostać jak najszybciej usunięty, ponieważ grozi to poważnymi problemami, które w konsekwencji mogą objawić się poważną chorobą. Istotą metody EFT są słowa coacherki Luise Hal:

Nie zmieniaj rzeczy, zmień sposób myślenia o rzeczach, a one zmienią się same.

Dlatego będziemy uczyć się rezygnować z siłowania się z naszymi problemami, obserwując nasz świat wewnętrzny, korzystając na tym i dobrze się przy tym bawiąc.

Oprócz stresu, bez problemu możemy poradzić sobie także z lękami. Będziesz mógł pracować samodzielnie, a także uczyć swoich bliskich. Dzięki temu możesz przepracować wszystkie swoje traumatyczne doświadczenia, które się wydarzyły, jednak nie na zasadzie wypierania, ale akceptacji i wyrzucenia ich z umysłu za pomocą EFT.

Możesz też pracować z tzw. osiągnięciami szczytowymi, czyli odsunąć blokady, które blokują Twój sukces. Jest to popularna metoda stosowana zarówno w sporcie, jak i biznesie.

Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest zdefiniowanie problemu. Najważniejsze jest przyznanie się do leków bądź stresu. Jak mówi wspomniana wyżej Luise Hay:

Aby zacząć sprzątać najpierw trzeba dostrzec kurz.

Czasem nie jesteśmy świadomi tego, co nas blokuje. Tak więc musimy sobie uświadomić pewne procesy, które w naszym życiu zaszły. Jest to bardzo ważne, ponieważ w technikach EFT najważniejsza jest szczerość.

Myślenie o danym problemie sprawia, że nasz mózg uaktywnia ten obszar i przewodzi przez niego energię, więc jest to absolutny warunek, aby EFT zadziałało. Warto być również konkretnym, czyli sprecyzować swój problem, wtedy zadziałamy dużo szybciej i konkretniej. Są to niezbędne elementy rozpoczęcia terapii, bo mózg musi być pobudzony podczas stosowania tej techniki.

W tym odcinku poznaliśmy pierwszy krok w leczeniu za pomocą techniki EFT. W następnych odcinkach poznasz kolejne kroki, dzięki którym osiągniesz niesamowite efekty.

Zapraszamy na stronę myeft.pl

Program prowadził Aleksander Nogieć.

Komentarze Facebook
Click to comment

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnio

Pierwsza na świecie telewizja nadająca regularny program na Facebooku i YouTube, produkująca profesjonalne treści filmowe we współpracy z polskimi przedsiębiorcami, artystami, dziennikarzami, muzykami.

Copyright © 2016 - 2017 by: Compas Multimedia Tomasz Słodki

Do góry
Udostępnień
ś