BIZNES

Krzysztof Szymański (Finatio): Pożyczki pozabankowe wiążą się z dużym ryzykiem

Czym są prywatne firmy finansowe? Kiedy i czy w ogóle warto korzystać z ich usług? Czy dofinansowanie z Towarzystwa Finansowego jest bezpieczne? O tym w programie Przedsiębiorcy opowie nasz gość Krzysztof Szymański, ekspert kredytowy z firmy Finatio.

Tomasz Słodki: Jakie rozwiązania proponują prywatne firmy, w odróżnieniu od banków?

Krzysztof Szymański: Banki ograniczając ryzyko kredytowe, niekoniecznie chcą wykonywać pewne usługi, albo po prostu im się to nie opłaca, lub boją się z jakiegoś względu podwyższonego ryzyka, nie chcą finansować określonego segmentu klientów. Stąd wzięły się firmy pożyczkowe, które wypełniają tę lukę.

T.S: Jakie rozwiązania proponują prywatne firmy, w odróżnieniu od banków?

K.S: Banki ograniczając ryzyko kredytowe, niekoniecznie chcą wykonywać pewne usługi, albo po prostu im się to nie opłaca, lub boją się z jakiegoś  względu podwyższonego ryzyka, nie chcą finansować określonego segmentu klientów.

Stąd wzięły się firmy pożyczkowe, które wypełniają tę lukę, która do tej pory nie była wypełniona, a przedsiębiorcy wykazują zainteresowanie firmami spoza sektora bankowego.

T.S: Dlaczego osoby prowadzące taką działalność korzystają właśnie z takich rozwiązań?

K.S: Pierwszą sprawą jest niedostępność w bankach usług dla danego sektora przedsiębiorców. Przykładowo faktoring dla sektora mikro przedsiębiorstw. I tutaj jak grzyby po deszczu powstały firmy faktoringowe.

T.S: Właśnie widać w Internecie mnóstwo reklam takich firm, które oferują szybkie przesłanie pieniędzy, jeśli wyślemy fakturę.

K.S: W przypadku Polski jest to akurat taka kolebka faktoringu. Mamy do czynienia z tym że w Polsce, stało się to nawykiem, że fakturę trzeba dać na termin, a klient płaci w ostatnim dniu terminu.

Dlatego właśnie weszły te firmy faktoringowe, z prywatnym kapitałem, które chcą już finansować faktury od nawet 100 zł. A więc przejęły zasady banków, z tym że banki chciały robić takie usługi np. tylko dla korporacji.

T.S: Ale czy warto korzystać z takich usług?

K.S: Przeważnie te usługi sektora prywatnego są droższe niż usługi z sektora bankowego.

Dzieje się tak dlatego, że koszt pozyskania tego pieniądza jest wyższy. Jeżeli popatrzymy na takie firmy, które głównie pozyskują kapitał np. poprzez emisję obligacji, to automatycznie nie może być to tak tanie, jak finansowanie bankowe.

Gdzie bank sam generuje pieniądz w systemie bankowym i dużo taniej go to kosztuje.

T.S: Z jakich usług nie warto korzystać?

K.S: Na pewno warto się zastanowić nad wszelkimi rodzajami pożyczek z zabezpieczeniem hipotecznym.

Często ktoś chce sobie pomóc, będąc w złej sytuacji, nie obsługując już jakichś kredytów i banków udaje się m.in. do takiej instytucji, i korzysta z pożyczki, mimo że wie, że nie będzie mieć żadnego źródła finansowania, a banki nie udzielą mu pożyczki.

No i wtedy tracimy dużo pieniędzy właśnie dlatego, że zgodziliśmy się na taką pożyczkę i taką formę zabezpieczenia.

T.S: A takie pożyczki poza bankowe są widoczne w BIK-u?

K.S: Część firm pozabankowych, zwłaszcza tych bez zabezpieczenia, zaczęło już umieszczać dane w BIK-u Przedsiębiorca, czyli to jest taki rodzaj BIK-u, gdzie gromadzone są informacje na temat pożyczek i kredytów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Coraz częściej są już one widoczne, bo i banki i te towarzystwa pożyczkowe chcą prezentować te dane, aby klient nie doprowadził się do takiej sytuacji, że tyle tego nabierze, że nie będzie w stanie tego obsługiwać, a te firmy stracą wtedy znaczną ilość pieniędzy.

T.S: A czy te pożyczki poza bankowe są droższe od tych bankowych?

K.S: Tak, pierwsza sprawa to droższy koszt pozyskania kapitału, druga to wypełnienie tej luki, której banki nie chcą finansować.

Więc z automatu już to musi być droższe, bo jest ta nisza kredytowa no i przeważnie większa tolerancja na ryzyko, zwłaszcza to widać np. w towarzystwach faktoringowych, gdzie towarzystwo godzi się podpisać umowę z takim klientem, nawet jeśli jest umoczony w BIK-u, rejestrach typu KRD, czy w ZUS-ie bądź US-ie. Ryzyko musi nieść za sobą wyższą cenę.

T.S: To podsumujmy — z jakich rozwiązań warto korzystać, a z jakich nie?

K.S: Jeżeli chodzi o firmy faktoringowe, to warto wziąć je pod uwagę, ale także warto wziąć u niezależnego eksperta oferty. Co do pożyczek z zabezpieczeniem hipotecznym, na większe kwoty, warto to dobrze przemyśleć.

Jeżeli mamy rozwiązania alternatywne i plan na własne działanie, tak aby to nie było środkiem samym w sobie skorzystanie z takiego rozwiązania i jeżeli chodzi o pożyczki niezabezpieczone pod działalność gospodarczą, gdzie czasami możemy dostać nawet 100 i więcej tysięcy złotych, to warto to ewentualnie skalkulować, czy wniesione do biznesu środki będą w stanie zapracować na dość wysokie koszty.

T.S: Dziękuję bardzo za rozmowę.

Gościem Tomasza Słodkiego był Krzysztof Szymański.

Zapraszamy na stronę finatio.pl

foto: Oskar Kujawa

Komentarze Facebook
Click to comment

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnio

Pierwsza na świecie telewizja nadająca regularny program na Facebooku i YouTube, produkująca profesjonalne treści filmowe we współpracy z polskimi przedsiębiorcami, artystami, dziennikarzami, muzykami.

Copyright © 2016 - 2017 by: Compas Multimedia Tomasz Słodki

Do góry
Udostępnień
ś