BIZNES

Krzysztof Szymański (Finatio): Nie bierz kredytu bez wyraźnej potrzeby

W kolejnym programie Przedsiębiorcy porozmawiamy o tym, jakie najczęstsze błędy popełniają przedsiębiorcy korzystający z kredytów. O tym, jak ich uniknąć i jak uzyskać korzystne dla naszego biznesu dofinansowanie opowie ekspert kredytowy firmy Finatio Krzysztof Szymański.

Tomasz Słodki: Jakie błędy popełniają przedsiębiorcy korzystający z zewnętrznych źródeł finansowania?

Krzysztof Szymański: Mając na co dzień do czynienia z klientem biznesowym, który finansuje się w banku, (bo jakby na to nie patrzeć większość podmiotów gospodarczych korzysta z jakiejś formy finansowania, czy to kredytu obrotowego, czy inwestycyjnego) bezpośrednio spotykam się z ich problemami.

Często trafiają do mnie już po popełnieniu karygodnych błędów związanych z doborem źródła finansowania. A to doprowadza ich w dłużej perspektywie do problemów finansowych, a często także i do bankructwa.

Jeżeli przedsiębiorca potrzebuje finansowania bankowego, wówczas warto rozpoznać, jakie są możliwości konkretnych banków.

A więc najpierw stwierdzić co mu jest potrzebne, a następnie dopasować produkt do swojej sytuacji.

T.S: Kiedy korzystanie z kredytu firmowego ma sens?

K.S: Część przedsiębiorców korzysta z finansowania bankowego dlatego, że je dają. A to niekoniecznie jest dobry pomysł.

Trzeba korzystać z kredytu, mając na uwadze nasze długookresowe plany, czyli uwzględniać je w przychodach naszej działalności gospodarczej, a także zaciągając kredyt brać to pod uwagę przy podliczaniu marży, dochodowości, produktu, ewentualnie usługi, którą sprzedajemy.

No i zadawać sobie pytanie: czy płacąc to oprocentowanie, coś nam z tego zostaje i czy to się po prostu opłaca. A więc czy opłaca nam się zaciągnąć kredyt i czy dzięki temu zarobimy więcej.

T.S: Jakie kredyty w działalności gospodarczej są najbezpieczniejsze?

K.S: Wiele osób korzysta z kredytów w rachunku bieżącym i to w wielu bankach. Nie jest to do końca dobre rozwiązanie, ponieważ taki kredyt jest przyznawany na krótki termin.

Jest to najczęstsza sytuacja, kiedy właśnie korzystając z tego źródła finansowania, klienci przychodzą do mnie i mówią, że bank wypowiedział im umowę kredytu i pytają, co mogą z tym zrobić. Innym takim przykładem jest branie kredytu, nawet w spłacie ratalnej, na granicy własnej możliwości.

Ludzie nie przewidują tego, że mamy do czynienia i z lepszą i gorszą koniunkturą. I nawet jeśli teraz jest w miarę wszystko w porządku i wszystko działa sprawnie w gospodarce, to trzeba założyć to, że w przyszłości może być gorzej.

Jeżeli bierzemy kredyt w spłacie ratalnej, stwórzmy sobie pewien bufor bezpieczeństwa na gorsze czasy.

T.S: A jeśli chodzi o szybkie kredyty niewymagające wielu formalności — warto z nich korzystać?

K.S: No podstawowa zasada jest taka, że przeważnie, jeśli coś jest szybko, to musimy za to zapłacić. Na tym korzystają banki, a także inne instytucje finansowe, że klient czegoś potrzebuje teraz i to musi być natychmiast. Więc część banków nie weryfikuje dokumentów klienta, chociażby takich jak np. wyciągi bankowe.

Czasem udziela kredytu w oparciu o sam PIT bez wglądu w księgę przychodów i rozchodów i innych dokumentów finansowych, ale przez to ten kredyt przeważnie jest droższy.

Oczywiście, jeżeli naszą działalność prowadzimy w ten sposób, że są pewne niedociągnięcia, np. kiedyś wszedł nam na konto komornik i w innym banku stanowiłoby to problem, to warto z takiego rozwiązania korzystać.

Ale jeżeli nasza sytuacja jest poukładana i nie mamy żadnych problemów, wtedy polecam zainwestować swój czas w dłuższy proces kredytowy, po to, aby móc skorzystać z tańszego kredytu.

T.S: Jak uporządkować sprawy kredytowe firmy?

K.S: Przede wszystkim, jak klient trafia do mnie to sprawdzamy, jakie finansowanie posiada. Czasami ludzie biorą kredyty gotówkowe niezwiązane z działalnością gospodarczą, lecz i tak używają tych kredytów do celów związanych z biznesem, bo nie zawsze mogą dostać kredyt na firmę, czasami łatwiej dostać jest gotówkę, chociażby przez to, że nie są sprawdzane wszystkie bazy.

Jeżeli taki klient trafia do mnie, to wtedy sprawdzamy jakie zobowiązania on posiada i klient określa czy jest w stanie je regulować. Jeżeli nie, to staramy się wszystkie kredyty połączyć w jeden, wydłużyć okres kredytowania i obniżyć oprocentowanie.

Dzięki takiemu procesowi, klient zyskuje niższy koszt obsługi takich zobowiązań, przez co nawet poświęcając tę samą ilość pieniędzy co dotychczas, szybciej pozbywa się kredytów.

Także te zobowiązania w rachunku bieżącym sprawdzamy pod względem tego, na jakim poziomie on je wykorzystuje, bo jeżeli wykorzystuje na maxa, to jak najbardziej ma sens, aby to rozterminować i przechodzić już do spłaty, a nie być przez cały czas zadłużonym i płacić tylko odsetki.

T.S: Gdy zaczynamy uporządkowywać te sprawy kredytowe, to lepiej zrobić to samemu, czy skorzystać z pomocy eksperta kredytowego?

K.S: Kwestia jest taka: jeżeli udamy się ewentualnie do banku, czy to do swojego, czy innego, to bank zna tylko i wyłącznie swoją ofertę i nie powie nam: my takiego rozwiązania nie posiadamy, proszę iść do banku B.

Dzięki spotkaniu z ekspertem kredytowym, jeżeli on dysponuje spectrum rozwiązań, to będzie starał się dobrać produkt możliwy do odpowiedniej sytuacji, korzystając z konkretnego banku.

Rozwiązania w różnych bankach są inne. Jeden bank będzie miał kredyt inwestycyjny na 10 lat, drugi na 15, a trzeci na 20. No i tutaj są właśnie te niuanse w doborze instytucji poprzez pryzmat różnych rozwiązań.

Zadłużaj się, wtedy kiedy widzisz w tym sens ekonomiczny. Dobieraj instrumenty finansowe mądrze i nie bierz kredytu dlatego, że dają, ale dlatego, że na tym zarobisz.

T.S: Dziękuję za rozmowę.

Gościem Tomasza Słodkiego był Krzysztof Szymański.

Zapraszamy na stronę finatio.pl

foto: Oskar Kujawa

Komentarze Facebook
Click to comment

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnio

Pierwsza na świecie telewizja nadająca regularny program na Facebooku i YouTube, produkująca profesjonalne treści filmowe we współpracy z polskimi przedsiębiorcami, artystami, dziennikarzami, muzykami.

Copyright © 2016 - 2017 by: Compas Multimedia Tomasz Słodki

Do góry
Udostępnień
ś