Architektura

Karolina Matysiak-Rakoczy (domszytynamiare.pl): Dlaczego nie lubimy budynków pasywnych?

Budownictwo pasywne budzi mnóstwo emocji, komentarzy, dyskusji, a wręcz kontrowersji. Rzeczywiście można w nim dostrzec pewne charakterystyczne cechy, z którymi trzeba się zmierzyć. O tym, co nam najczęściej przeszkadza w budynkach pasywnych, opowie Karolina Matysiak-Rakoczy.

W tym odcinku programu Budynki Pasywne Karolina Matysiak-Rakoczy redaktor naczelna portalu domszytynamiare.pl obiektywnie omówi najpopularniejsze opinie dotyczące budownictwa pasywnego.

1.Dom pasywny jest drogi.

Rzeczywiście budowa domu pasywnego jest blisko o 20% droższa niż standardowe budownictwo. Często też zalecane jest korzystanie z materiałów certyfikowanych, które zapewnią nam najwyższą jakość, ale koszt ich zakupu także jest większy.

Mimo tego, że inwestycja zwraca się w przyszłości, rozpoczynając budowę budynku pasywnego, musimy dysponować określoną ilością pieniędzy i być przygotowanym na niespodziewane wydatki.

2.Ograniczenia architektoniczne

Rzeczywiście istnieją ograniczenia architektoniczne dotyczące inwestorów i użytkowników. Między innymi są to wymogi mówiące, o tym, że budynek pasywny ma być zwartą bryłą, nie może mieć balkonu, czy wielospadowego dachu.

Dlatego osoby marzące o skomplikowanej architekturze domu mogą być zawiedzione.

3. Kłopotliwe instalacje

Jedyny problem, jaki występuje w obszarze instalacji, to hałas i konieczność konserwacji. Wentylacja mechaniczna rzeczywiście co jakiś czas wymaga wymiany filtrów w tych urządzeniach.

Natomiast jeżeli chodzi o hałas, to poprawnie wykonana instalacja nie powinna hałasować. Należy jednak pamiętać o tym, że bardzo ważny jest w tym wypadku projekt.

4. Kosztowna stolarka otworowa

Dopiero od niedawna możemy wybierać w stolarce przeznaczonej dla budynków pasywnych. Jeszcze niedawno na rynku było bardzo mało tego typu produktów, a także były niesamowicie drogie, gdyż nierzadko trzykrotnie przerastały cenę standardowego okna.

Mimo tego, że dziś większość czołowych producentów ma w swojej ofercie drzwi i okna przeznaczone do budownictwa pasywnego, to i tak muszą one spełniać odpowiednie parametry, a ponadto musi być zamontowany w taki sposób, aby całość odpowiadała standardom domu pasywnego.

6. Latem dom się przegrzewa.

Okna dają nam zyski energetyczne zimą, dzięki czemu dom naturalnie się nagrzewa. Natomiast podczas słonecznych dni w budynku robi się bardzo gorąco i odczuwamy dyskomfort, w związku z czym jesteśmy zmuszeni zakupić osłony przeciwsłoneczne.

7. Czujemy się więźniami we własnym domu.

Jest to stwierdzenie dość dosadne, ale faktycznie są osoby, które twierdzą, że dom pasywny ogranicza je w codziennym funkcjonowaniu. Dzieje się tak dlatego, że budynek naszpikowany jest instalacjami i przykładowo otwieranie okien może zakłócić ich funkcjonowanie.

Dom jest też obliczony na określoną liczbę osób, bo każdy człowiek wytwarza energię. Jeśli wyjeżdżamy i ilość energii się zmniejsza, dom może się wychłodzić.

8. Brak źródła ciepła.

Wielu ludzi lubi mieć konkretne źródło ciepła, z którego korzysta np. w przypadku chęci szybkiego osuszenia ubrań. Mimo że w budynku pasywnym panuje odpowiednia temperatura, można stracić poczucie komfortu, którego oczekujemy.

Program prowadziła Karolina Matysiak-Rakoczy.

Zapraszamy na stronę domszytynamiare.pl oraz BudynekPasywny.pl

foto: Oskar Kujawa

 

 

Komentarze Facebook
Udostępnień
Click to comment

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnio

Pierwsza na świecie telewizja nadająca regularny program na Facebooku i YouTube, produkująca profesjonalne treści filmowe we współpracy z polskimi przedsiębiorcami, artystami, dziennikarzami, muzykami.

Copyright © 2016 - 2017 by: Compas Multimedia Tomasz Słodki

Do góry
Udostępnień
ś