SOTI

Bogdan Karkut (trener): Zdrowe napoje wpływają na formę sportowców!

Soti jest najzdrowszym napojem w Polsce – wysokiej jakości herbata zaparzona w specjalny sposób pomaga zachować wszystkie wartości, takie jak przeciwutleniacze i antyoksydanty. Czy w związku z tym nadaje się także dla sportowców? O tym opowiedzą nasi goście: młodzi sportowcy Magdalena Niemczyk i Szymon Zięba, trener Bogdan Karkut oraz Monika Kowal z Soti Natural.

Tomasz Słodki: Dzień dobry. Witam Was bardzo serdecznie w moim studiu i muszę zacząć od pytania: Szymku co to za mina na zdjęciu?

Szymon Zięba: To z bólu po części. Ja przed biegiem, bardzo mocno się pobudzam i po prostu biję się po twarzy. To pomaga mi się skoncentrować. Naprawdę niektórzy to nieraz się o mnie boją, widząc, jak ja się mocno piorę.

T.S: Uderzasz się i co?

S.Z: Dzięki temu się pobudzam.

T.S: A tutaj widzimy Magdę podczas biegu — koncentracja i prędkość.

Magdalena Niemczyk: Tak. To bieg na 300 metrów.

T.S: I co? Było zwycięstwo?

M.N: No tak.

T.S: Jesteście młodymi sportowcami, ale macie już na koncie tytuły mistrzów Polski. Jak zostaje się mistrzami?

S.Z: Upór i ciężka praca. Trzeba chcieć przede wszystkim. Jak ktoś nie ma celu, no to nie wie, do czego dąży w ogóle, dlatego wydaje mi się, że to jest najważniejsze.

T.S: Wstajesz rano i myślisz sobie: będę mistrzem Polski i dobra jedziemy?

S.Z: Upór bardziej chodzi mi o treningi. Trzeba się zmusić, gdy są przeciwności losu, pogoda albo jakieś inne niekorzystne czynniki. No czasami jest mało czasu, nie zdąży się, jest dużo nauki. Trzeba być upartym w tym wszystkim.

T.S: A u Ciebie, Magda?

M.N: Nie ma takiego przepisu jak zostać mistrzem. Po prostu trzeba mieć taką silną wolę, motywację przede wszystkim, że musimy pójść. Nie wyobrażam sobie dnia, w którym nie pójdę na trening.

T.S: A jak to, co pijecie, wpływa na Was?

Bogdan Karkut: Ja zawsze mówiłem, że zawodnik najpierw trenuje, a później się regeneruje. Bo jeżeli chodzi o regenerację, no to jest właśnie ta dieta i to, co pijemy.

Również nawodnienie jest bardzo ważne, jeżeli chodzi o zawodników. Także tutaj ma to ogromny wpływ. Soti Natural zawiera antyoksydanty, pochodne tlenu, a zawodnicy potrzebują tlenu zwłaszcza w okresie startowym, także w ogóle sportowcy, więc na pewno to, co pijemy, ma duży wpływ.

Monika Kowal: Zdecydowanie. Co tu dodać do takiej wypowiedzi? Ja widzę to wśród sportowców, z którymi rozmawiałam i tutaj też z Szymonem i Magdaleną też mówiliśmy o tym, że widzą duże zmiany odkąd zaczęli pić Soti. To jest motywujące, bo gdy widzę ten upór, to aż przypominam sobie początki Soti.

To także wymagało to podobnego uporu i konsekwencji i niepoddawania się więc bardzo blisko mi do nich, bo wiem, przez co oni teraz przechodzą, bo z tworzeniem Soti było tak samo więc, jak o tym pomyślę to, aż mi ciepło na serduszku.

T.S: Jaka jest różnica w treningu dorosłych i młodych?

B.K: Taka podstawowa to jest podejście do treningów. Wydaje mi się, że młody zawodnik to jeszcze ma marzenie, też inne sprawy jak np. szkoła. A tutaj, jeżeli chodzi o zawodników już zawodowych, to oni właściwie poświęcają już 300 dni w roku na trening poza domem, bo trenują praktycznie codziennie a młodzi zawodnicy muszą też zorganizować sobie tak trening, żeby też wkomponować w to szkołę, sprawy osobiste.

Nie jest to na pewno łatwe. Myślę, że zawodnik, który już jest dorosły, to pewnie jest już na tyle ukształtowany, że on już wie, że to jest jego zawód. Więc inne sprawy są podporządkowane sportowi.

T.S: Ostatnio zbił nam się jeden z ekranów, które widzimy za sobą i przyznam, że miałem chwilę zwątpienia i to dość porządne szczególnie, kiedy ubezpieczyciel napisał mi, że zwróci mi tylko 20 procent kwoty nowego ekranu. A jak to jest w przypadku sportu? U takich młodych ludzi jak Wy? Bywają takie momenty?

S.Z: Przede wszystkim, gdy jest kontuzja, wtedy jest najgorzej no bo wiadomo nic nie wychodzi, jeszcze coś boli, nie można wyjść na trening. Jest ten strach, że będzie sezon, że nie będzie wyników, że może ja np. wypadnę z kadry. Wtedy jest najgorzej. Czasami zdarza mi się, właśnie że mam jakieś drobne kontuzje, ale dosyć często i wyłączają mnie one treningów i no tego boję się po prostu.

T.S: A u Ciebie Magda jak było?

M.N: Ja tam niczego się nie boję. Mimo porażki idę dalej.

T.S: Mam 15 lat,cały świat stoi przede mną otworem.

M.N: Dokładnie. Mimo porażki daje sobie radę i idę dalej.

T.S: Trenerze jak się nie poddawać? Słyszałem ostatnio, że trzeba pić Soti jaśminowy, ponieważ jaśmin jest antydepresyjny.

B.K: No tak też czy czytałem, że jest antydepresyjne, ale że też pobudza. Myślę, że to też jest taka fajna cecha tej herbaty, bo często zawodnicy potrzebują pobudzenia przed startem, ale dla nich najlepiej, żeby ono było zdrowe, żeby to nie były może wypieki.

M.K: Żeby się nie bić przed startem. Napić się, zamiast uderzyć.

T.S: A czy macie jakichś idoli sportowych, którzy są dla Was ważni, którzy pokazują Wam drogę?

S.Z: Tak ja mam przede wszystkim dwóch. Jest to Adam Kszczot i Marcin Lewandowski. Bardzo ich szanuję w ogóle, zwłaszcza za takie wyniki. Chciałbym właśnie kiedyś też tak biegać, jak Marcin, który już ma chyba 31 lat i dalej biega i to na bardzo wysokim poziomie. Teraz 1500 metrów. Właśnie myślę, że jestem takim trochę jego typem. Właśnie biegam na 800 – 1500, a Adam 400 – 800.

M.N: Moją idolką jest Ewa Swoboda, tak samo biegamy te same dystanse. No i biorę z niej przykład, ponieważ mimo hejtów i porażek nie poddaje się.

T.S: No właśnie, ta silna wola do działania. A Twoja idolka Monika? Wiem, że Ty zajmowałaś się modelingiem w Japonii, więc może jakaś modelka?

M.K: Wiesz co, jak teraz ich słucham, po prostu oni są idolami teraz dla mnie. Jak słyszę, to już sobie od razu wizualizuję, ta właśnie pogoda, jaka teraz jest, że muszą chodzić na treningi i mają tego jakby konsekwencje, idą mimo kontuzji, że uderzają się przed startem, to po prostu jest dla mnie coś, za co Was ogromnie podziwiam w tym momencie.

T.S: Trenerze, autorytet bardzo ważny w sporcie?

B.K: Tak myślę, że tak. Jednak takie wzorce są potrzebne. Bo młodemu sportowcowi na początku jest potrzebne, aby kogoś naśladować. Chce dążyć do jakiegoś ideału, ale ten ideał musi zobaczyć.

Dla mnie, chociaż jestem starszy, ale Adam Małysz jest taką postacią. W dodatku taką bardzo naturalną bym powiedział, za co go bardzo cenię, że odniósł sukcesy, ale też potrafi się naturalnie zachowywać.

T.S: Jak to się stało, że wszyscy jesteśmy w czapkach z logo Soti?

M.K: Właśnie jak to się stało, że wszyscy piją Soti?

T.S: Jak doszło do Waszej współpracy?

M.K: Dowiedziałam się właśnie o zawodnikach tak naprawdę od pana Czesława, który akurat nam pomagał przy produkcji kartonów i opowiedział mi tę historię i mnie to tak zainteresowało i zainspirowało, że postanowiłam wspierać zawodników.

Mimo tego, że jako Soti cały czas mocno się rozwijamy i myślałam, że może jeszcze nie ten moment, ale jak usłyszałam tę historię, mówię tak, to musimy już rozpocząć i pomagać, bo karma wraca…

T.S: No ja też uważam, że prawo karmy bardzo działa…

M.K: Zdecydowanie. Więc na ile możemy, staramy się pomagać, wspierać, inspirować i też pokazywać przykłady, aby korzystając z tej okazji inspirować kolejnych młodych zawodników, to też jest bardzo ważne.

T.S: Jeżeli chodzi o Soti Natural to, które z jej zdrowotnych cech są dla Was ważne?

S.Z: Myślę, że te antyoksydanty to jest najważniejsze, przeciwutleniacze także — wiadomo. Dietetyczka nakazała mi w sumie w okresie startowym już zwiększyć właśnie ilość tych antyoksydantów.

Także myślę, że to jest najważniejsze dla mnie w tych herbatach. No i przede wszystkim nie ma w nich kalorii i cukru, więc nie podbijam się tym pustym cukrem. Co innego cukier z owoców, a co innego taki pusty cukier dodawany do napojów.

T.S: A u Ciebie Magda jak to jest ?

M.N: Mi się najbardziej podoba to, że bardzo szybko pobudzają metabolizm. Doświadczyłam już sama tego i że orzeźwiają przede wszystkim.

T.S: No tak szczególnie ta mięta teraz będzie idealna na lato.

Bardzo dziękuje za spotkanie. Było mi miło gościć w Studiu Pozytywnej Wibracji wspaniałych sportowców: Szymon Zięba, lat 19, lekkoatleta specjalizujący się w biegach średnich, pięciokrotny mistrz Polski juniorów i Magdalena Niemczyk 15 lat, najmłodsza nasza uczestniczka programu, najszybsza dziewczyna w Polsce, mistrzyni w biegu na 100 metrów.

Ponadto moimi gośćmi byli także Bogdan Karkut trener oraz Monika Kowal Soti Natural – Zielona Herbata Zaparzona Lepiej.

foto: Oskar Kujawa

Komentarze Facebook
Udostępnień
Click to comment

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnio

Pierwsza na świecie telewizja nadająca regularny program na Facebooku i YouTube, produkująca profesjonalne treści filmowe we współpracy z polskimi przedsiębiorcami, artystami, dziennikarzami, muzykami.

Copyright © 2016 - 2017 by: Compas Multimedia Tomasz Słodki

Do góry
Udostępnień
ś