FIRMA GRANDECANE.PL

Katarzyna Kucharska (behawiorystka marki 8in1): Nauka czystości nie musi być uciążliwa!

Każdy właściciel psa zmagał się z problemem nauczenia go czystości. Kłopotliwe załatwianie się w różnych miejscach w domu dotyczy nie tylko szczeniąt, ale także psów starszych i schorowanych.

Jednak na rynku można nabyć produkty, które nie tylko mocno przyśpieszą proces nauki czystości naszego psiaka, ale także zminimalizują nieprzyjemne skutki zabrudzeń w naszym mieszkaniu. O tym Michał Sawa porozmawia z Katarzyną Kucharską behawiorystką marki 8in1.

Michał Sawa: Dzisiaj będziemy rozmawiać o problemie, który dotyczy każdego psa, czy może właściciela psa?

Katarzyna Kucharska: To nawet nie jest problem, ja bym tak na to nie patrzyła, to jest naturalna kolej rzeczy, że w pewnym momencie musimy nauczyć naszego zwierzaka czystości.

Zdarzają się sytuacje, kiedy trafia do nas pies, który potrafi już zachować czystość w naszym domu. Natomiast, często wymaga, to od nas pewnej pracy.

M.S: Ale wiele osób dostrzega to jako problem. Czy do rozwiązania takiego problemu potrzebny jest taki specjalista jak Ty, czyli behawiorysta?

K.K: Zawsze przydaje się pomoc specjalisty, natomiast nie przesadzajmy, że jest to coś niesamowicie trudnego i od razu trzeba szukać gdzieś specjalisty. Tak naprawdę na rynku obecne są produkty, które ułatwiają nam nauczenia psa czystości. Wystarczy też trochę porozmawiać, z ludźmi, z naszymi przyjaciółmi, troszeczkę poczytać.

M.S: Ale jakie są to produkty? Nie rozmawiamy o mopach o ścierkach?

K.K: Mopy i ścierki są i będą, natomiast są sposoby, żeby uniknąć tego wiecznego zmywania kałuż czy jakiś innych niespodzianek na naszej podłodze.

M.S: No właśnie, bo chyba nikt tego nie lubi.

K.K: No, bo kto mógłby to lubić. Dlatego właśnie dziś obecnie dostępne są produkty, które mają za zadanie, jakby ułatwić psu naukę czystości, a docelowo nauczyć go tego, że na dworze można załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne. Na rynku są dostępne maty, na których pies tak naprawdę może załatwiać swoje potrzeby.

Zwłaszcza dotyczy to szczeniąt, bo umówmy się, kiedy bierzemy takiego małego psiaka czy z hodowli, czy ze schroniska, czy jakiegoś innego miejsca, to tak naprawdę on jeszcze fizjologicznie nie potrafi wstrzymywać tych swoich potrzeb. Tylko załatwia się bardzo często i gdzie popadnie

M.S: No właśnie a dlaczego tak się dzieje, że pies nie załatwia się w jedno miejsce i musimy go uczyć czystości?

K.K: Tak jesteśmy zbudowani i my ludzie i zwierzęta, że na początku to jeszcze tak nie działa, jak u dorosłego osobnika. Po prostu taki psiaczek, kiedy tylko się budzi, zrobi te trzy kroki i przysiada. Kiedy się bawi, porusza się troszeczkę, te jelita popracują i przysiada.

Kiedy skończy jeść wszystko się w tym brzuchu napełni, przysiada. Więc tak naprawdę naszym zadaniem jest zapobiec załatwianiu tych potrzeb w miejscach, których my nie chcemy: na dywan, na podłogę i rozłożenie w mieszkaniu specjalnych mat, na których szczeniak miałby załatwiać swoje potrzeby

M.S: Od kiedy takiego szczeniaka możemy uczyć czystości już w naszym domu?

K.K: Chyba nigdy nie jest za wcześnie, bo tak naprawdę im wcześniej wypracujemy jakieś rytuały, tym szybciej dojdziemy do efektu. Natomiast dlaczego chciałam powiedzieć, że behawiorysta nie jest tutaj niezbędny. Obecnie można kupić maty 8in1, które są naprawdę wyjątkowe.

Są to maty, które nie tylko są bardzo chłonne, nie tylko posiadają system, dzięki któremu zapach amoniaku jest dużo bardziej wchłonięty, ale to, co tak naprawdę, to co jest w nich niesamowitego, to, to, że zostały one nasączone zapachem trawy, którego my nie wyczuwamy.

To są specjalne feromony, które wyczuwają psiaki i rzeczywiście, to ma za zadanie ułatwić psu takie poczucie, że kiedy wyjdzie już na dwór, zobaczy trawę i pomyśli: tutaj mogę załatwić swoje potrzeby.

M.S: Ale w środku nie ma trawy, to jest tylko zapach?

K.K: Nie, nie ma, to są tylko feromony i to jest fajne, że tylko psy je czują, więc jeżeli rozłożymy siedem mat w mieszkaniu, to nagle nie poczujemy się jak na łące, czy pastwisku.

M.S: Czyli pies będzie sikał na tę matę, a nie gdzieś tam obok?

K.K: Jeżeli go nauczymy. Pierwszy krok to jest zakup takich mat, natomiast stajemy przed zadaniem oswojenia takiego psiaka z matą. Nauczenia go, że to nie jest nic złego, że on nie musi się bać innej faktury pod swoimi łapkami niż podłoga, że to jest to jego miejsce.

M.S: A jeżeli chodzi o takiego szczeniaka, jak rozpoznać, że on zaraz będzie sikał?

K.K: Musimy to troszeczkę przewidywać. Tak jak wymieniłam jest, to kilka sytuacji, bardzo typowych, bardzo charakterystycznych dla pieska, w których widać, że on popuści.

W ogóle chciałam dodać, że jeżeli kupimy taką matę, to mamy do niej dołączoną instrukcję jak nauczyć psa czystości.

M.S: To są maty, które możemy rozłożyć na podłodze, to nie są żadne poduchy?

K.K: Tak, to nie jest też dywan, że możemy położyć go przed telewizorem na gładko, bo to nie o to chodzi. Rozkładamy te maty w miejscach, w których szczeniaczek często bywa i w których będzie chciał przysiadać. Czyli może być to miejsce, gdzie znajduje się legowisko.

Wiadomo, jak pies wstanie ze swojego posłania, zrobi te trzy kroki, to będzie chciał się załatwić. Mogą to być też inne miejsca np. kuchnia. Dlatego dobrze, żeby na początku mata 8in1 była w każdym pomieszczeniu.

M.S: Czyli na początku rozkładamy je w różnych częściach w domu?

K.K: Tak, i ważne, żeby zawsze taka mata znalazła się przy drzwiach. Bo z czasem na drodze nauki psiaka korzystania z tych mat, będziemy te maty eliminować i chodzi o to, żebyśmy je eliminowali z salonu, kuchni sypialni itd.

Ważne żeby to wszystko szło w stronę drzwi, abyśmy docelowo nauczyli tego psa, że jeśli ma potrzebę, idzie w stronę drzwi i tam ją sygnalizuje, bo jest to dla nas wygodne. Taka mata przy drzwiach może tak naprawdę zostać na dłużej. Natomiast, to nam bardzo ułatwi wypracowanie takiego mechanizmu, który jest normalny później w domu.

M.S: jak nauczyć psa czystości, poza tym, że użyjemy mat 8in1? Jak psa odpowiednio stymulować? Jakich bodźców używać?

K.K: Najważniejsze, żeby używać takich pozytywnych bodźców i nie robić niczego na siłę. Zwłaszcza jak mamy szczeniaka, który dopiero uczy się życia, uczy się naszego domu. Możemy tak naprawdę zacząć naukę korzystania z mat od razu, pierwszego dnia.

Więc kiedy położymy taką matę, nie wsadzamy tam psa na siłę, nie wciągamy go, tylko skorzystajmy z przysmaków treningowych.

M.S: No właśnie, do studia przyniosłaś różnego rodzaju smaczki i nagrody.

K.K: Smaczki nagrody, nazywajmy to, jak chcemy, ale ma być to coś, co jest miłe. Jest np. cała seria treningowa dla psiaków, która, w zależności od jakiego rodzaju wybierzemy, albo stymuluje zdolności nauki, albo chroni stawy, wzmacnia odporność.

W każdym razie zachęcajmy szczeniaka, aby podszedł do maty. Możemy sobie go po prostu wołać lub właśnie naprowadzić go smakołykiem. Ważne, żeby sam wszedł na tę matę.

M.S: A dobre słowo, pogłaskanie nie wystarczy?

K.K: Wystarczy. To nie jest tak, że ten smakołyk musi być zawsze. Wręcz odradza się stosowania wyłącznie nagrody żywieniowej, dlatego że po pierwsze można przekarmić psiaka — bo fakt, że są to smaczki treningowe, nie oznacza, że w ciągu jednego dnia można dać psu całą paczkę, bo taki psiak czasami waży niewiele więcej niż torba tych przysmaków.

Nagrody powinny być różne. Tutaj mówimy o naprowadzeniu, czyli zrobieniu czegoś maksymalnie fajnego, aby psiak wszedł na tę matę, obwąchał ją i zaakceptował. Nie musi na siłę siedzieć na tej macie i czekać aż zachce mu się siku.

M.S: A czy karać psa, jeśli załatwi się w złym miejscu? Funkcjonuje takie stwierdzenie, że jeżeli pies nasika w złym miejscu, to trzeba mu wytarzać w tym nos…

K.K: A chciałbyś, aby Tobie wytarzali nos w kałuży, którą gdzieś tam zostawisz?

M.S: Absolutnie nie, ale przeglądając różne fora internetowe, trafiłem na taką poradę. Pewnie sama o tym słyszałaś.

K.K: Oczywiście, że o tym słyszałam. Ja wychodzę z założenia, że wychowujemy członków naszej rodziny, a nie psy-roboty, które mają funkcjonować wedle takich chorych zasad, że wsadzi mu się nos w odchody, aby zrozumiał, że zrobił źle.

Pies nie ma takiego myślenia przyczynowo-skutkowego, jakie ma człowiek. Pies nie połączy krzyku pana i wsadzonego nosa w kałużę, z tym że zrobił coś źle. To tak nie działa. Gdy przyłapiemy psa na załatwianiu się w nieodpowiednie miejsce, fajnie przestawić go po prostu na tę matę, aby dokończył się tam załatwiać. To będzie dla niego sygnał, że jest to odpowiednie miejsce.

M.S: Czyli karać, czy nie karać?

K.K: Moim zdaniem nie karać. Wychowujmy członków rodziny i pozytywnie nastawiajmy go do tej maty. Aby on chciał z niej korzystać i aby było to dla niego przyjemne.

Maty 8in1 świetnie absorbują zapach i są odporne na małe pazurki i małe ząbki, więc naprawdę warto je wypróbować.

M.S: A jak długo korzystać z mat?

K.K: To trochę zależy od naszego poczucia estetyki. Na pewno możemy jej używać dużo dłużej niż jeżeli korzystalibyśmy z jakichś ścierek, bo one absorbują zarówno wilgoć, jak i zapach. Sami zaobserwujemy po psie, kiedy nie będzie już wchodził na matę lub zauważymy już nieestetyczne plamy.

To zależy od nas, podchodźmy do tego ze zdrowym rozsądkiem. Ja bym już nie trzymała maty dłużej niż dzień, dwa, jeżeli są na nich ślady użytkowania, ale jak wiadomo, każdy robi w swoim domu co chce.

M.S: Czego absolutnie nie można robić przy nauce czystości psa?

K.K: Ja odradzam krzyczenie np. jeśli pies załatwia się gdzieś z boku maty. Taki pies w tym momencie się boi i w ogóle nie wie, o co nam chodzi. Warto wtedy przestawić psa na matę, a kiedy już się załatwi, wtedy go nagradzamy, albo przysmakiem, albo nagrodą słowną.

Jesteśmy u siebie w domu, gdy uczymy psa czystości, więc nie wstydźmy się pokazać radości z tego, że piesek sobie radzi. Mówmy: brawo piesku, jesteś cudowny! Ważne, aby były to wysokie dźwięki, bo zwłaszcza te małe pieski, dużo lepiej reagują na wysokie wręcz piskliwe dźwięki.

M.S: Czyli więcej emocji od właścicieli psów!

K.K: Tak, niech będzie ten entuzjazm. Nagrodą może być też zabawa. Niech wszystko będzie fajne i pozytywne, jeżeli chcemy wychować fajnego, pozytywnego psa.

Jeżeli chcemy psa zestresowanego, który ma znać swoje miejsce w mieszkaniu i nie wchodzić nam w drogę, wtedy róbmy wszystko, czego ja nie zalecam.

M.S: A co jeśli pies nam porwie tę matę?

K.K: No to wyjmujemy nową.

M.S: A jak będzie to robił notorycznie i zrobi sobie z tych mat zabawki?

K.K: Tu wchodzi w grę nauczenie nowej umiejętności, a mianowicie reagowanie na zostaw! i nie wolno! Wprowadzamy jakieś zasady i ich uczymy. To później okazuje się przydatne w wielu sytuacjach, bo hasło zostaw! do małego psa, który jak odkurzacz zbiera wszystko z trawnika, jest bardzo pożyteczne.

Więc możemy ten trening zacząć już w domu. Kiedy pies będzie gryzł matę, mówimy zostaw! wyjmujemy mu ją z pyszczka, a w drugim ręku mamy już przysmak-nagrodę, aby pies wiedział, że opłaca mu się posłuchać. Na pewno ważna jest tu konsekwencja.

Nie może być tak, że trzy razy zwracamy uwagę, a za trzecim mówimy: dobra już to zostaw sobie. Albo nie wolno gryźć maty, albo czasami gryziesz czasami nie.

M.S: A czy maty 8in1 nadają się dla starszych psów? Psów po leczeniu, w starszym wieku, które mają problemy z trzymaniem moczu? Czy to też jest dobry temat dla nich, czy to tylko dla szczeniaków?

K.K: Oczywiście, że się nadają!

Są sytuacje, kiedy pies jest po operacji, jest starszy ma problem z pęcherzem lub wychodzeniem na zewnątrz i dzięki takiej macie będzie miał zapewniony komfort załatwienia potrzeby w domu, ponieważ mata wydziela zapach, którego my nie czujemy.

Dzięki temu pies nie będzie mocno odczuwał tego, że zrobił coś niewłaściwego, że załatwił swoją potrzebę w domu, bo przecież jest nauczony wychodzenia na zewnątrz. Ten zapach gdzieś tam mu uświadomi, że zrobiliśmy to dla niego, wyjmując taką matę. Więc absolutnie to produkt nie tylko dla małych psiaków, czy psów z problemami, ale także dla zwierząt starszych.

M.S: Czyli dla wszystkich psów takie maty nadają się świetnie.

K.K: Dokładnie tak.

M.S: Dziękuję za rozmowę.

Gościem Michała Sawy była Katarzyna Kucharska behawiorystka, zoopsycholog i ekspert marki 8in1.

8in1 to zaufana marka premium stworzona po to, aby zaspokajać potrzeby psów i ich właścicieli. Produkty tej firmy wyróżniają się najwyższą jakością i najlepszym wykonaniem z ogromną troską i miłością do zwierząt.

Produkty  8in1 znajdą Państwo na stronie GrandeCane.pl.

Michał Sawa – magister ekonomii, przedsiębiorca zrzeszony w Powiatowym Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Wołominie. Instruktor praktycznej nauki zawodu sprzedawcy, a także uznany hodowca psów i wieloletni członek Związku Kynologicznego.

Jego pasją są media społecznościowe i telewizja. W 2013 był pomysłodawcą i współorganizatorem akcji AKCJA TAKA TONA KARMY DLA ZWIERZAKA, której finałem było przekazanie tony karmy do schroniska w Katowicach.

Właściciel firmy GrandeCane zajmującej się dystrybucją  najwyższej jakości produktów przeznaczonych dla psów i kotów. Od 2016 roku prowadzi program Strefa Zoologiczna w telewizji Słodki Live.

foto: Oskar Kujawa

Komentarze Facebook
Click to comment

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnio

Pierwsza na świecie telewizja nadająca regularny program na Facebooku i YouTube, produkująca profesjonalne treści filmowe we współpracy z polskimi przedsiębiorcami, artystami, dziennikarzami, muzykami.

Copyright © 2016 - 2017 by: Compas Multimedia Tomasz Słodki

Do góry
Udostępnień
ś