Fundacja

Karolina Sarek (Efektywny Altruizm): Pomaganie innym jest kluczem do naszego szczęścia

W kolejnym odcinku programu Helpzy, którego ideą jest szerzenie stwierdzenia, że dawanie jest ważniejsze niż branie, porozmawiamy o tym, kim jest efektywny altruista. Gościem Konrada Kwiatkowskiego będzie Karolina Sarek — kierowniczka do spraw współpracy i analityk w Fundacji Efektywny Altruizm.

Konrad Kwiatkowski: Jest dziś ze mną Karolina Sarek — współzałożycielka, kierowniczka do spraw współpracy i analityk Fundacji Efektywny Altruizm. Strasznie dużo masz tych funkcji.

Karolina Sarek: Tak zgadzam się, jest ich sporo.

K.K: Czym jest efektywny altruizm?

K.S: Efektywny altruizm dla mnie to jest trochę poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, która ze wszystkich możliwych dróg przyniesie nam najwięcej dobra, a także najwięcej dobra dla świata. Następnie podążanie jedną z tych dróg.

K.K:Mogłabyś podać jakiś przykład?

K.S: Będę mogła podać wiele przykładów, bo to wydaje się trochę nieintuicyjne. Jak to się dzieje, że głównym celem jest poszukiwanie odpowiedzi na jakieś pytanie. Ale tak naprawdę to pytanie jest kluczowe.

Bo jest trochę tak, że każdy chce pomagać. Kiedy widzimy cierpienie, kiedy widzimy niesprawiedliwość, kiedy widzimy śmierć, po prostu chcemy coś zrobić.

Ale najtrudniejszym pytaniem jest dowiedzenie się, co pozwoli nam zmienić świat, zmienić sytuację osób, którym chcemy pomóc.

Dlatego właśnie ważne jest, żeby zadawać sobie pytania, poszukiwać odpowiedzi na to, która kariera pozwoli nam przynieść największą korzyść dla świata, które obszary i które osoby potrzebują największej pomocy.

Bo jeżeli wybierzemy złą drogę albo może nawet nieoptymalną to stracimy nasz czas, stracimy pieniądze, a efekty mogą być trochę takie nijakie.

K.K:Oczywiście pomaganie jest ważne i warto zacząć pomagać i chyba tu się zgadzamy. Natomiast warto też spojrzeć na to pomaganie przez pryzmat zasobów, które posiadamy prawda?

K.S: Zgadza się.

K.K: Oraz na to, gdzie te zasoby skierować, aby zrobiły jak najwięcej dobra?

K.S: Dokładnie o to chodzi. To jest jeden taki obszar. To jest właśnie taki trochę obszar priorytetyzacji, bo mamy bardzo ograniczone zasoby a problemów jest dużo. Dlatego np. w tym altruizmie stosujemy takie uproszczone kryteria, żeby wybrać te działania i te obszary, które przyniosą najwięcej dobra.

Czyli patrzymy na skalę danego problemu. Czy jest to problem, który sięga naszej lokalnej społeczności, czy jest to problem globalny? Patrzymy również na to, czy dany problem jest pomijany przez innych.

W momencie, kiedy wszyscy, większość osób zajmuje się danym problemem, to już niewiele dobra możemy tam dodać. Natomiast jeśli jest totalnie pominięty problem, a my zaangażujemy się w niego możemy bardzo przynieść dużo dobra.

K.K: No właśnie, bo Wy jesteście w Polsce fundacją?

K.S: Tak.

K.K:Jak długo działacie jako fundacja?

K.S: Jako fundacja działamy od 2007 roku. Natomiast jako ruch społeczny Efektywny Altruizm, który jest również tak jakby społecznością, działamy już od 5 lat.

K.K: A gdzie jako Fundacja Efektywnego Altruizmu praktycznie poprzez zaangażowanie nieśliście tę efektywną pomoc?

K.S: Na początku musimy zidentyfikować tak jakby globalny problem, patrząc na te trzy kryteria. Na kryterium skali, na kryterium czy ten problem jest pomijany i na kryterium takie, które informuje czy da się w ogóle rozwiązać ten problem.

Dlatego np. takim właśnie obszarami gdzie Efektywny Altruizm działa jako ruch, jest np. redukcja biedy, redukcja ubóstwa i konsekwencji zdrowotnych ubóstwa albo są to walka z chorobami tropikalnymi, ale jednocześnie jest to dobrostan zwierząt czy nawet ryzyko egzystencjalne np. takie wynikające z rozwoju sztucznej inteligencji, czy bakterii odpornych na antybiotyki,czy właśnie zmian klimatycznych.

Jednocześnie budujemy też Ruch Efektywnego Altruizmu, więc powstają zupełnie nowe obszary, gdzie jeszcze możemy pomóc np. takie jak zdrowie i dobry stan psychiczny czy reforma środowiska naukowego, czy nawet taki nawet zwykły smog można powiedzieć.

K.K: A jakie jest Wasze najfajniejsze osiągnięcie, z czego jesteście najbardziej dumni?

K.S: Myślę, że to, co możemy nazwać największym naszym osiągnięciem, jest to właśnie to, że osoby w Polsce mogą dzięki naszej pracy tak jakby rozwijać się, ale jednocześnie właśnie rozwiązywać globalne problemy przez to, że zaczynają zmieniają kierunek swojej kariery.

W tym momencie np. człowiek przeciętnie w pracy spędza 80 tysięcy godzin. To jest ogromny zasób, ogromny czas, który można wykorzystać. Więc zmieniając tor kariery, możemy przynieść bardzo dużo dobra.

K.K: A więc troszczymy się o swoje kariery.

K.S: Tak warto o tym pomyśleć w każdym momencie swojej kariery zawodowej.

My właśnie umożliwiamy osobom zmienić kierunku kariery tak, aby mogły pracować nad największymi problemami globalnymi, a jednocześnie wieść satysfakcjonujące i szczęśliwe życie.

K.K: A masz taki przykład takiej kariery bez podawania szczegółów, żeby łatwiej było sobie wyobrazić, jak komuś pomogliście?

K.S: Jak najbardziej. Myślę, że takim przykładem może być osoba, która właściwie studiowała historię, uczyła się filozofii, a potem zaczęła pracować jako programista, bo jedna ze ścieżek kariery jest podejście zarabiać-wydawać.

Czyli idziemy ścieżką, dzięki której możemy maksymalizować swoje przychody, a jednocześnie dużą część z tych przychodów oddawać właśnie na organizacje charytatywne i możemy naprawdę dzięki takim działaniom zrobić wiele. Mogę podać przykład: mianowicie już ponad 3 tysiące osób zdecydowało się oddawać pewien procent ze swoich zarobków właśnie na efektywne organizacje charytatywne i dzięki temu do takich organizacji trafiło już 830 mln złotych.

Tak jakby jest to ogromna kwota. Teraz pomyślmy sobie tak, że przeciętny Polak z przeciętną stawką oddając np. 2 procent ze swojej pensji może uratować życie dwóch osób.

Tak jakby może nie brzmieć to tak bardzo spektakularnie, ale kiedy wyjdziemy trochę z tej abstrakcji,wyobrazimy sobie, że spotykamy te dwie osoby, poznajemy ich historie i mamy świadomość, że uratowaliśmy ich życie, to jest coś niesamowitego.

I teraz skoro taki przeciętny Polak z przeciętną stawką godzinowa może zrobić tyle dobrego to proszę sobie wyobrazić ile dobrego powstało dzięki właśnie przekazaniu takiej dużej sumy, która powstała i to nie przekazują osoby jacyś wielcy milionerzy, przedsiębiorcy, to przekazują takie zwykłe osoby takie jak ja czy Ty więc to pokazuje taką wielką moc tego.

K.K: W ramach tego celowanego pomagania można wspierać, angażując się w pracę, która dostarcza środków, na to, żeby w sposób bardziej efektywny pomagać.

Czyli można powiedzieć, że jest nadzieja dla tych, którzy dużo zarabiają a niekoniecznie lubią swoją pracę, żeby to szczęście, do którego my wszyscy dążymy, mogli znaleźć np. w dzieleniu się tymi pieniędzmi, które zarabiają na niekoniecznie w pełni satysfakcjonującej pracy?

K.M: Tak zgadza się. Są badania psychologiczne, które właśnie potwierdzają, że osoby, które przeznaczają środki finansowe na organizacje charytatywne, które pomagają innym, mają znacznie większy poziom szczęścia takiego ogólnego w życiu więc jak najbardziej.

K.K: No tak są takie badania, z których wynika, że musimy pomagać drugiemu człowiekowi, chociażby dla swojego szczęścia.

K.M: W drodze do szczęścia.

K.K: A powiedz mi, co przez ten czas jak prowadzicie fundacje, czy ruch co było Waszym największym wyzwaniem?

K.S: Myślę, że takim największym wyzwaniem jest to, że mamy bardzo duże problemy One są złożone, one są skomplikowane i potrzeba ludzi, którzy byliby wyspecjalizowani i mogliby rzeczywiście pracować, aby je rozwiązać. Między innymi potrzebujemy naukowców, którzy mają bardzo dużą generalną, szeroką wiedzę

K.K: Wy jako fundacja, tak?

K.S: My jako fundacja, jako Ruch Efektywnego Altruizmu globalnie, ale też generalnie jako świat można by powiedzieć.

Potrzebujemy np. specjalistów sztucznej inteligencji, specjalistów od biobezpieczeństwa, potrzebujemy też menedżerów i księgowych po to, aby mogli właśnie zarządzać szybko rozwijającymi się organizacjami.

Więc myślę, że to jest takie największe wyzwanie znaleźć osoby z takimi specyficznymi umiejętnościami, które będą chciały się zaangażować.

K.K: W duchu idei Helpzy, która mówi o tym, że dawanie jest ważniejsze niż branie, czym wartościowym i przydatnym mogłabyś się podzielić z naszymi widzami?

K.S: Myślę, że mogę podzielić się takim faktem, który nie zawsze był dla mnie taki oczywisty. Mianowicie, że taka racjonalna dobroczynność to jest trochę taka sytuacja win-win.

Gdzie z jednej strony pomagamy światu rozwiązać najważniejsze problemy, a z drugiej strony pozwala to prowadzić szczęśliwe, satysfakcjonujące życie i myślę, że jeżeli oglądacie ten program, to pewnie już pomagacie, prowadzicie organizacje lub jesteście wolontariuszami, macie przedsiębiorstwo społeczne lub po prostu przeznaczacie jakąś kwotę na efektywne organizacje.

K.K: A jak nie to zacznijcie!

K.S: Sekret, którym chciałam się podzielić, to jeżeli robicie to wszystko, a jednocześnie zadajecie sobie pytanie: jak mogę robić to lepiej, jak mogę przynieść jeszcze więcej dobra — to już jesteście efektywnymi altruistami. Chciałabym zaprosić Was, abyście dołączyli i razem zrobili więcej dobra.

K.K: Zapraszam na stronę helpzy.com, a także efektywnyaltruizm.org.com. Dziękuję za rozmowę.

Gościem Konrada Kwiatkowskiego była Karolina Sarek.

Konrad Kwiatkowski – założyciel i pomysłodawca startupu Helpzy.com, pierwszej internetowej platformy społecznościowo -dobroczynnej. Jest doświadczonym menedżerem. Przez ponad 16 lat pracował w międzynarodowych korporacjach – między innymi Orange i AmRest, gdzie z sukcesem wprowadzał nowe marki oraz umacniał ich pozycje w Polsce między innymi Starbucks.

Helpzy.com to pierwsza w Polsce platforma społecznościowo-dobroczynna, która umożliwia pomaganie organizacjom pożytku publicznego nie poprzez bezpośrednie wpłaty, ale poprzez promowanie i dzielenie się użytecznymi i wiarygodnymi treściami. Ambasadorem platformy został dziennikarz i publicysta Szymon Hołownia. Platforma współpracuje z 11-stoma kluczowymi dobroczynnymi organizacjami w Polsce.

foto: Oskar Kujawa

Komentarze Facebook
Udostępnień
Click to comment

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnio

Pierwsza na świecie telewizja nadająca regularny program na Facebooku i YouTube, produkująca profesjonalne treści filmowe we współpracy z polskimi przedsiębiorcami, artystami, dziennikarzami, muzykami.

Copyright © 2016 - 2017 by: Compas Multimedia Tomasz Słodki

Do góry
Udostępnień
ś