Anna Gucwa

Anna Gucwa (MG Training): Gry szkoleniowe pomagają w rozwoju kompetencji

Gry szkoleniowe są nowoczesną formą rozwoju kompetencji miękkich u menedżerów, jak i członków ich zespołów. Często rozwijają takie umiejętności jak przywództwo, kierowanie zespołem, komunikacja i współpraca. Czy rzeczywiście gry mogą poprawić jakość pracy i zarządzania zespołem? O tym opowie nam Anna Gucwa właścicielka firmy MG Training.

Rozwijanie kompetencji za pomocą gier szkoleniowych jest od niedawna bardzo popularnym sposobem na rozwinięcie motywacji w naszym zespole. Przede wszystkim ta metoda, uruchamia kreatywność, a także zaangażowanie.

Gry szkoleniowe sprawdzą się podczas warsztatów budowania zespołu, a także współpracy między pracownikami. Inne obszary, którymi warto się zająć to kwestie związane z efektywnością osobistą, jak i zarządzaniem czasem. Jednak problemów, których dotykają gry szkoleniowe, może być o wiele więcej. W zależności od tego, jaki cel chcemy uzyskać, taki dobieramy charakter i rodzaj gry.

To, co szczególne w grze szkoleniowej, to fakt, iż na początku ważne jest doświadczenie, które pozwala uczestnikom na to, aby mieli możliwość wyciągania własnych wniosków i refleksji, po to, żeby później mogli przenieść je na grunt zawodowy.

Dzięki temu, że ludzie angażują się w zabawę, uruchamiają się w nich automatyczne zachowania, których sami nie są do końca świadomi.

To wszystko powoduje, że gra doskonale nadaje się do wskazania rzeczywistych zachowań pracowników i jest podstawą do wyciągania obserwacji i budowania wniosków.

Obszary, z którymi często borykają się menedżerowie to zarządzanie zespołem i budowanie zaufania w grupie. Do przepracowania tego problemu Anna Gucwa poleca dwie gry: jedną z nich jest Magneto, w której pracownicy wcielają się w rolę członków plemion i są wciągnięci w fascynującą fabułę zdobywania zasobów.

W tej grze najważniejsza jest realizacja określonych celów, do czego niezbędne jest wzajemne porozumienie. Po zakończeniu gry następuje omówienie wniosków, dzięki którym uczestnicy czują wagę tej współpracy i wzajemnego komunikowania swoich potrzeb.

Innymi obszarami, które możemy rozwijać, dzięki grom szkoleniowym jest obszar efektywności osobistej, a także zarządzanie czasem. W tym przypadku dobrze sprawdza się gra Zegarmistrz. Dzięki temu uczestnicy uczą się nie tylko zarządzać czasem, ale także dostosowywać się do zmieniających się warunków.

Więcej o tym, jakie efekty przynoszą gry szkoleniowe i które z nich warto wybrać do pracy z zespołem, opowie doświadczony coach i właścicielka firmy MG Training Anna Gucwa.

foto: Oskar Kujawa

Komentarze Facebook
Udostępnień
Click to comment

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnio

Pierwsza na świecie telewizja nadająca regularny program na Facebooku i YouTube, produkująca profesjonalne treści filmowe we współpracy z polskimi przedsiębiorcami, artystami, dziennikarzami, muzykami.

Copyright © 2016 - 2017 by: Compas Multimedia Tomasz Słodki

Do góry
Udostępnień
ś