Dekoratorstwo

Ewa Andrzejuk (Salon Tkanin Dekoracyjnych Eva): Odpowiedzi na pytania dotyczące fleksów w dekoracjach okiennych

Po emisji programu DekorBlog, w którym mówiliśmy o fleksach w zasłonach i firankach, widzowie nadesłali mnóstwo pytań dotyczących właśnie tych plastikowych haczyków. Dlatego w tym odcinku odpowie na specjalistka w dziedzinie dekoracji okiennych — Ewa Andrzejuk z Salonu Tkanin Dekoracyjnych Eva.

Czym są mikrofleksy?

To niewielkie plastikowe haczyki, które są wszyte w zasłony lub firanki. Dzięki nim możemy dowolnie ułożyć tkaniny w misterne plisy lub fale.

W jaki sposób mikrofleksy układają tkaninę?

Układają je w stałe szczypanki, które mogą być pojedyncze, podwójne lub nawet potrójne. Co ważne, dzięki zastosowaniu haczyków, plisy pozostają na swoim miejscu, dzięki czemu zasłona nie traci kształtu nawet po praniu. To bardzo pomaga w konserwacji tkaniny.

Ile rozmiarów haczyków jest dostępnych na rynku i do czego one służą?

Są trzy rodzaje mikrofleksów. Same haczyki nie różnią się między sobą kształtem, natomiast można je nabyć w różnych wielkościach, dzięki czemu możemy je bez problemu dostosować do szerokości taśmy usztywniającej, którą umieszczamy pod materiałem. Tak więc długość mulitifleksu dostosowujmy do rozmiaru taśmy.

Jaki odstęp powinien być zachowany między fleksami?

Najpopularniejszy odstęp wynosi od 15 do 20 centymetrów. Taki standard stosowany jest również w naszej pracowni krawieckiej.

Ile tkaniny musimy zużyć na dekorację uszytą na fleksach?

Dokładnie tyle samo, co w przypadku dekoracji uszytej na taśmie, czy na przelotkach. Najlepszym rozwiązaniem jest proporcja 1:2. Przy standardowym karniszu, wystarczy kupić 6 metrów tkaniny, aby mieć pięknie udekorowane okno.

Dlaczego, w niektórych dekoracjach fleks wszyty jest poniżej rantu?

Jeżeli fleks został wszyty centymetr poniżej rantu, to zawieszając tkaninę, uzyskujemy efekt ładnie zakrytej szyny, albo karnisza, który nie zawsze jest postrzegany jako estetyczny.

Jakie są zalety fleksów?

Podstawową zaletą fleksów jest to, że dają nam możliwość bardzo dokładnej regulacji wysokości. W naszym salonie tkaniny z fleksami idealnie sprawdzają się podczas realizacji zleconej droga internetową, ponieważ wystarczy, aby klient zmierzył wysokość od góry karnisza, do podłogi. Dzięki temu, że haczyk przesuwa się w dół, możemy idealnie odmierzyć odległość firanki od podłogi i stworzyć idealną długość w zależności od naszych preferencji.

Kolejną zaletą fleksów jest szybkość montażu, która gwarantuje łatwe założenie firanki bądź zasłony. Ponadto dekoracje uszyte na fleksach cechuje minimalizm i klasyczna prostota upięcia.

Jakie są formy mocowania dekoracji za pomocą fleksów?

Tkaniny z wszytymi haczykami mogą być zamieszczone zarówno na szynach, jak i karniszach. Nie ma w tym wypadku żadnych wyznaczników.

Czy te dekoracje można prać razem z taśmą usztywniającą?

Jak najbardziej można to wszystko prać, bez obaw o zniszczenie tkaniny zarówno ręcznie, jak i w pralni chemicznej.

Czy przy fleksach można zmieniać szerokość użytkową tkaniny?

Niestety nie, ponieważ fleks jest wszyty na stałe i musimy w miarę dokładnie odmierzyć tę szerokość, której potrzebujemy. Ja zawsze wszywam jeden dodatkowy fleks na końcu tkaniny, ponieważ nie ma on znaczenia wizualnego, a zyskujemy pewność, że po rozciągnięciu materiał wystarczy na całą szerokość okna.

W jakich pomieszczeniach mogą być używane fleksy?

Fleksy pasują do każdego wnętrza. Tak naprawdę, kiedy weszły na rynek były wykorzystywane głównie w miejscach użyteczności publicznej takich, jak hotele, czy kawiarnie. W tej chwili z powodzeniem wchodzą do naszych domów. Firankę na fleksach możemy uszyć zarówno do salonu, jak i sypialni, a nawet kuchni. Wybierając dekorację okienną, warto natomiast skupić się na tkaninie, ponieważ na niej bazuje cały charakter i styl wystroju.

Czy na rynku istnieją specjalne tkaniny dedykowane fleksom?

Nie. Tak naprawdę fleksy możemy wszyć w każdą zasłonę, czy firankę, także we wszystkie materiały. Haczyki można dopasować do każdej tkaniny, którą wybierze klient.

Jakie tkaniny dobrać do fleksów — gładkie, czy ze wzorem?

Można dobrać zarówno tkaniny gładkie, jak i te ze wzorem. Natomiast upięcie za pomocą fleksów najlepiej służy materiałom we wzory, ponieważ tkanina rozłożona jest luźno i właśnie dzięki temu, że nie jest zmarszczona, efektownie dekoruje nasze okno poprzez wzór.

Jak wyliczyć ilość potrzebnych haczyków?

Myślę, że to nie powinno sprawić kłopotów. Jeżeli standardowy bryt ma 1,40 m szerokości, a po zmarszczeniu połowę, czyli około 70 cm przy funkcji dekoracyjnej, wówczas wystarczy tylko podzielić tę odległość pamiętając o równym odstępie między jednym a drugim haczykiem. Tak naprawdę przy użyciu kalkulatora, każdy jest w stanie bez problemu wyliczyć tę odległość.

Na pytania odpowiadała Ewa Andrzejuk — Salon Tkanin Dekoracyjnych Eva.

Więcej porad na stronie saloneva.pl oraz na Facebooku Salon Tkanin Dekoracyjnych Eva. Zapraszamy do zadawania pytań i dzielenia się spostrzeżeniami.

 

Komentarze Facebook
Click to comment

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnio

Pierwsza na świecie telewizja nadająca regularny program na Facebooku i YouTube, produkująca profesjonalne treści filmowe we współpracy z polskimi przedsiębiorcami, artystami, dziennikarzami, muzykami.

Copyright © 2016 - 2017 by: Compas Multimedia Tomasz Słodki

Do góry
Udostępnień
ś