Dariusz Halczok

Tomasz Maliński (Ergo Hestia): Zależy nam na tym, aby realizacja świadczenia była jak najszybsza

Śmierć przedsiębiorcy niesie za sobą wiele problemów dla spadkobierców. Muszą nagle zapłacić ogromne zobowiązania wobec pracowników, podatkowe, kredytowe czy unijne. Jak więc w skuteczny sposób zabezpieczyć ciągłość finansową naszego przedsiębiorstwa? O tym opowie nasz gość Tomasz Maliński z firmy Ergo Hestia.

Dariusz Halczok: W przypadku śmierci przedsiębiorcy firma przestaje istnieć, a spadkobiercy pozostają z olbrzymim problemem finansowym i prawnym.

Jakie są sposoby na sfinansowanie sukcesji firmy?

Tomasz Maliński: Sposobów może być kilka, pytanie brzmi, jaki jest dostępny w danej sytuacji. Można szukać kredytu, skorzystać z oszczędności, jeżeli je mamy, ale możemy też zadbać o polisę na życie, która wcześniej zagwarantuje nam wypłatę odpowiedniej kwoty w takiej sytuacji.

D.H: Jeśli prowadzę jakieś przedsiębiorstwo i posiadam wydaną na mnie koncesję, to co z nią się dzieje po mojej śmierci? Przechodzi na spadkobierców?

T.M: Nie, to są straty tak naprawdę definitywne.

D.H: Spróbujmy oszacować, na co spadkobiercy potrzebowaliby pieniędzy w razie śmierci przedsiębiorcy.

T.M: W takiej sytuacji pojawia się szereg osób i każda z nich ma swoje usprawiedliwione roszczenia. Pracownicy chcą odpraw, bank żąda spłaty kredytu, leasing chce swojej raty, trzeba zapłacić zobowiązania podatkowe i oddać dotacje z Unii Europejskiej.

Śmierć przedsiębiorcy oznacza dla spadkobierców szereg zobowiązań, które trzeba natychmiast uregulować.

D.H: Wychodzi z tego bardzo duża kwota, którą musimy zapłacić. Jeżeli do tego mamy dziecko, które jest spadkobiercą, co mamy zrobić? Sprzedać przedsiębiorstwo?

T.M: Sprzedanie też nie jest takie proste! Dziecko ma swoje prawa, nad którymi czuwa sąd. Więc w tym przypadku wchodzą procedury, które są z punktu widzenia dobra dziecka często uzasadnione, natomiast z punktu widzenia szybkości działania są paraliżujące.

T.M: Czyli mamy problem tak naprawdę z czasem. Mając małoletnie dziecko, musimy poczekać na zgodę kuratora sądowego.

A co się dzieje, jeżeli skorzystaliśmy z polisy na życie? Co z odszkodowaniem, ono jest dziedziczone, czy wchodzi to do masy spadkowej? Jak to wygląda?

D.H:Kwota z ubezpieczenia rządzi się swoimi prawami. To my jako ubezpieczeni decydujemy do kogo ona trafi, więc nie obejmuje jej postępowanie spadkowe, podatki spadkowe itd. To nie dotyczy odszkodowania z tytułu ubezpieczenia.

Polisy na życie mają dużą zaletę, w postaci wyłączenia ze spadku.

D.H: Jaka jest maksymalna kwota, na którą można ubezpieczyć się w Twojej firmie, do jakiego wieku działa taka polisa i kto w ogóle może z niej skorzystać?

T.M: My akurat specjalizujemy się w ochronie na wysokie kwoty, które są oczywiście dobrane do indywidualnych potrzeb danego klienta. Maksymalny pułap przy standardowej ofercie to 10 mln złotych, więc wydaje mi się, że obejmuje to potrzeby nawet wymagających klientów.

D.H: Jak wygląda w praktyce wypłata odszkodowań? Pewnie mieliście takich przypadków już wiele?

T.M: Na tym polega ubezpieczanie, aby być gotowym do wypłat i takie się zdarzają. W przypadku śmierci osoba wskazana wcześniej przez ubezpieczonego zgłasza się do nas.

Wystarczy udokumentowanie śmierci ubezpieczonego i od razu następuje  szybka wypłata środków.

To nie jest regulowane przepisami, ale dla nas, Towarzystwa, które dba o swoją jakość i reputacje, jest to ważne. Zależy nam na tym, aby realizacja świadczenia była szybka.

D.H: Ile to czasu?

T.M: Kilkanaście dni. Ustawowo mamy trzydzieści. To jest ten próg maksymalny, który daje pewność, osobie, która czeka na te pieniądze.

D.H: Kiedy taka polisa nie zadziała? Pewnie są jakieś wyłączenia?

T.M: Plusem ubezpieczenia dopasowanego do konkretnego klienta, gdzie wcześniej rozmawialiśmy o potrzebach i warunkach, jest to, że później na etapie wypłaty już tych niespodzianek nie ma.

Patrząc konkretnie na produkt, o którym rozmawiamy, to takie wyłączenia są trzy. Jest to samobójstwo popełnione w pierwszych dwóch latach od zawarcia polisy, działania wojenne i działania terrorystyczne, oczywiście z wyłączeniem sytuacji, kiedy ubezpieczony jest ofiarą takich działań.

Więc niespodzianek w zakresie odmowy wypłaty nie ma.

D.H: W ramach Waszej polisy można też otrzymać odszkodowanie w przypadku renty. Przedsiębiorcy mają ten problem, że przeważnie składki płacone na ZUS są stałe i później te świadczenia są dosyć niskie. Jak to wygląda u Was?

T.M: To jest ruch, na który zdecydowaliśmy się bardzo świadomie, chcąc zapewnić osobie, która traci możliwość zarobkowania, uzyskanie stałych dochodów z tytułu polisy. Jest to renta, którą w razie niezdolności do pracy wypłacamy miesięcznie.

Kwota zależy od dochodu, jaki osoba uzyskuje, w trakcie swojej działalności więc będzie to odpowiadało jego rzeczywistym potrzebom. W ten sposób polisa zapewnia wszelkie środki potrzebne na spłatę bieżących zobowiązań i kontynuacji działalności biznesowej.

D.H: Dziękuję bardzo za rozmowę.

Gościem Dariusza Halczoka był Tomasz Maliński.

finansezludzkatwarza.tv

Komentarze Facebook
Click to comment

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnio

Pierwsza na świecie telewizja nadająca regularny program na Facebooku i YouTube, produkująca profesjonalne treści filmowe we współpracy z polskimi przedsiębiorcami, artystami, dziennikarzami, muzykami.

Copyright © 2016 - 2017 by: Compas Multimedia Tomasz Słodki

Do góry
Udostępnień
ś