Dekoratorstwo

Ewa Andrzejuk (Salon Tkanin Dekoracyjnych Eva): Gobeliny sprawdzają się także w nowoczesnych wnętrzach

Czy gobelin może się sprawdzić także w nowocześnie urządzonych wnętrzach? O czym należy pamiętać, dobierając jego rodzaj do aranżacji? O to zapytaliśmy eksperta od tkanin panią Ewę Andrzejuk z Salonu Tkanin Dekoracyjnych Eva.

Tomasz Słodki: Po ostatnim odcinku na temat gobelinu, dostałaś mnóstwo pytań właśnie o ten materiał. Zanim jednak przejdę do tego, chciałbym spytać czym różni się projektant wnętrz od dekoratora wnętrz?

Ewa Andrzejuk: Bardzo trafne pytanie. Ja z całą pewnością jestem dekoratorem wnętrz. Od projektanta różni mnie wykształcenie i akredytacja, czyli pełne zaufanie od klienta. Projektant prowadzi całe wnętrze od projektów, aż po wykonanie. Ja natomiast wchodzę do wnętrza już z konkretnymi produktami takimi jak zasłony, firany czy poduszki. Jest to więc znacząca różnica.

T.S: Wracając do gobelinów — do kogo skierowana jest taka oferta?

E.A: Chciałabym podkreślić, że gobelin nie jest haftem, więc nie jest to rzecz bardzo droga i skierowana wyłącznie do arystokracji. Oczywiście gobelin pięknie wygląda w willach i pałacach, ale jest to oferta dla każdego, kto docenia styl retro tej tkaniny.

T.S: Widzimy tutaj piękne gobeliny m.in. wizerunek Jana Pawła II czy reprodukcje obrazów. Czy gobeliny są modne?

E.A: Moim zdaniem tak — są to  trendy i nigdy nie wypadają z obiegu, tylko muszą być odpowiednio dostosowane do warunków wystroju wnętrza.

T.S: W jakich aranżacjach sprawdzają się gobeliny?

E.A: Przede wszystkim w aranżacjach klasycznych i retro, natomiast ja cały czas czekam na takich ludzi z otwartą kolorową duszą, którzy zechcą moje ukochane gobeliny powiesić we wnętrzu nowoczesnym.

Gobeliny mogą sprawdzić się w każdym wnętrzu, także tym nowoczesnym.

T.S: Takim jak nasze?

E.A: Tak, ja spróbuje tu kiedyś przekornie przynieść gobelin, który będzie spełniał wymogi nowoczesnego wnętrza.

T.S: Jaki miałabyś pomysł na użycie gobelinu w takim miejscu jak to?

E.A: Tutaj są bardzo duże ściany, więc użyłabym jednego dużego gobelinu jako główny punkt tego wnętrza. Byłby to bardzo fajny projekt.

T.S: Mam wrażenie, że kolory gobelinów nie są tak jaskrawe, jak mamy w studio, są one jednak trochę przytłumione.

E.A: W tym wzorniku akurat tak, natomiast tak, jak w poprzednim odcinku pokazywaliśmy, istnieją gobeliny w żywszych barwach. Ogólnie są to tkaniny bardzo kolorowe. Należy też pamiętać, że inaczej będzie wyglądał gobelin tkany mechanicznie, niż ten stworzony ręcznie. Jest to zupełnie inna jakość produktu i wygląd.

T.S: Pewnie też i cena, bo zrobienie czegoś takiego wymaga czasu.

E.A: Tak. Jest nitka osnowy i wątku i tkanie gobelinu polega na tym, aby po kolei przepychać nitkę wątku przez nitkę osnowy. Proszę sobie wyobrazić, jak szczegółowa jest to praca.

T.S: To straszna robota!

E.A: Może nie straszna, ale na pewno dla cierpliwych.

T.S: A czym są makaty?

E.A: Najczęściej jest to ozdoba do powieszenia na ścianę. To inny rodzaj gobelinu.

T.S: Jak aranżować wnętrza za pomocą gobelinu?

Przy konkretnej aranżacji wnętrza musimy spojrzeć na jego charakter.

E.A: Jeżeli jest to rezydencja wiejska, to możemy powiesić na ścianie piękną, gobelinową reprodukcję jakiegoś obrazu. Jeżeli są to wnętrza bardziej współczesne, to polecam reprodukcje impresjonistów, bo dodają dużo ciepła i przytulności. Jeżeli jest to wnętrze osoby, która lubi podróżować, są też makaty z widokami i elementami marynistycznymi.Co do kuchni doskonale pasują tam makaty ze wzorem owoców.

T.S: A gobeliny nadają się na stół?

E.A: Nie polecałabym. Oczywiście można, ale prędzej nadają się na ścianę, czy podłogę.

T.S: Z jakich nici powstają gobeliny?

E.A: Tak naprawdę, to, z jakich nici powstają, ma powiązanie z jego ceną. W dawnych czasach używano jedwabiu lub wełny, dodawano nici złotej lub srebrnej. Wówczas jakość, jak i cena mocno rosła. W tej chwili używa się nici bawełnianej czy sizal. Wtedy powstają nowatorskie bardzo oryginalne gobeliny. Tak naprawdę większość nici nadaje się do tkania gobelinu.

T.S: Czyli gobeliny mają też różną jakość.

E.A: Tak, na pewno jedwabny gobelin będzie kosztował więcej niż utkany z bawełny.

T.S: A produkt też jest wtedy inny?

E.A: Myślę, że tak. Tak jest ze wszystkimi produktami.

T.S: A czym jest arras?

E.A: To gobelin bardzo wysokiej jakości, który największą popularnością cieszył się w XVI wieku. Z początkiem XVII rodzina Gobelin bardzo prężnie zaczęła działać w branży tkackiej i od ich nazwiska zaczęto stosować nazwę gobelin na przemian z nazwą arras. Dziś te nazwy odnoszą się do jakości.

T.S: A co to takiego taśma gobelinowa?

E.A: To element pasmanteryjny, używany w klasycznych wnętrzach.

Taśma gobelinowa idealnie nadaje się do wykończenia zasłon, firan, poduszek czy bieżników.

Chciałabym zaprosić do skorzystania z naszej oferty gobelinowej, ponieważ gobelin tkany mechanicznie, to zupełnie inny przedział cenowy niż gobeliny tkane ręcznie. Oczywiście z przyjemnością zaprezentuje oba rodzaje, natomiast tego typu gobeliny to koszty około 100 zł, a możemy za jego pomocą naprawdę odmienić nasze wnętrze.

T.S: Zapraszamy do Salonu Tkanin Dekoracyjnych Eva i na stronę Słodki Live po inne porady związane z dekorowaniem wnętrz. Dziękuję za rozmowę.

Gościem Tomasza Słodkiego była Ewa Andrzejuk.

Komentarze Facebook
Click to comment

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnio

Pierwsza na świecie telewizja nadająca regularny program na Facebooku i YouTube, produkująca profesjonalne treści filmowe we współpracy z polskimi przedsiębiorcami, artystami, dziennikarzami, muzykami.

Copyright © 2016 - 2017 by: Compas Multimedia Tomasz Słodki

Do góry
Udostępnień
ś