FIRMA GRANDECANE.PL

Dorota Woźniak (Doggy Dog Space): Każdy rodzaj sierści wymaga innej pielęgnacji

Każdy, kto posiada psa, wie, jak problematyczne potrafią być kłaczki fruwające po całym domu lub plączące się kołtuny. Jak więc pielęgnować sierść psa każdej rasy i o każdej porze roku? O tym opowie nam Dorota Woźniak groomer z salonu Doggy Dog Space.

Michał Sawa: Dzisiaj pomożesz nam rozwiązać problem psich kłaczków, które latają po domu, niemalże wszędzie i o każdej porze. Powiedz, zwykle z jakimi problemami klienci przychodzą do Twojego salonu?

Dorota Woźniak: Najczęstszym problemem to są kołtuny. Opowiadać co to jest kołtun za dużo nie będę, bo każdy, kto ma psiaka, to wie. W skrócie jest to po prostu zbitek sierści, która filcuje się pod wpływem wilgoci i tarcia.

Powstają najczęściej w okolicach pachwin, za uszami, czy w miejscach, gdzie pies nosi szelki. Czyli tam, gdzie najczęściej występuje tarcie, tworzą się kołtuny, które są największym problemem zarówno u psiaków, jak i ich właścicieli.

M.S: A jak pies nosi ubranko zimą, to kłaczki ma wszędzie i te kołtuny?

D.W: Nie, pod ubrankami nie ma tego problemu, raczej pod obrożami, za uszami i w pachwinach. Tam najczęściej się pojawiają.

M.S: Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja sierści? Czy tak samo o każdej porze roku?

D.W: Powinno się przede wszystkim regularnie czesać sierść. Mowa głównie o pieskach z długim włosem, ponieważ w tym przypadku najczęściej występują tego rodzaju problemy. Powinniśmy dokładnie czesać psa najpierw szczotką, a potem przeczesywać metalowym grzebieniem, żeby sprawdzić, czy wszystko jest dokładnie rozczesane.

M.S: Ja używam takiego urządzenia jak furminator.

D.W: Tak, urządzenie to służy głównie do wyczesywania podszerstka. Ja używam go właśnie przy pieskach, które mają podszerstek i bardzo dobrze się sprawdza. Natomiast to nie jest urządzenie przeznaczone do wszystkich rodzajów włosów, np. takich, jakie mają yorki czy maltańczyki. Taki włos wymaga innej pielęgnacji, więc raczej grzebienia i regularnego strzyżenia.

M.S: Czeszemy psa niezależnie od tego, jaka jest to rasa i niezależnie od tego, jaką ma sierść czy krótką, czy długą? Bo niektórym się zdaje, że jeżeli pies ma krótką sierść, to nie trzeba go czesać.

D.W: Raczej starajmy się dbać o regularną pielęgnację i czesanie nawet piesków z krótką sierścią, ponieważ czesanie wpływa też na lepsze ukrwienie skóry, która dzięki temu lepiej oddycha. Ponadto możemy pousuwać z sierści jakieś skarby przyniesione ze spacerów.

Oprócz tego mamy kontrolę nad skórą i możemy w porę zauważyć, czy nie ma jakichś insektów na skórze lub niepokojących zmian skórnych. Dzięki temu możemy w porę zareagować i udać się do weterynarza.

Warto czesać psa niezależnie od długości jego sierści.

M.S: Tu masz na myśli pchły i kleszcze, które pies może nam, niechcący przynieść ze spaceru do domu?

D.W: Tak, zwłaszcza w takich porach newralgicznych, jak wczesna wiosna, jesień i całe lato. Bardzo ważna jest kontrola sierści pod względem właśnie insektów i to żeby codziennie po spacerze sprawdzać psa. Zwłaszcza te pieski, które mają bardzo dużo sierści, powinny być dokładnie sprawdzone, czy żaden intruz się do nich nie przyczepił.

M.S; Czyli czeszemy psa takim urządzeniem. A używamy do tego też szamponu i innych preparatów, czy jednak nie ma takiej konieczności?

D.W: Jeżeli są problemy z kołtunieniem i z plątaniem sierści, to najlepiej używać preparatów ułatwiających rozczesywanie. Jest ich dużo na rynku, dlatego warto albo skonsultować się z groomerem, do którego chodzimy, albo wybrać się do dobrze zaopatrzonego sklepu i zapytać sprzedawcę o tego typu preparat.

M.S: Pamiętasz, jak byłaś u mnie w firmie na Wyczesanym Weekendzie?

D.W: Tak, oczywiście.

M.S: Miałaś mnóstwo klientów i używałaś właśnie furminatora do czesania psów. Powiedz mi, czy każdy powinien odwiedzać profesjonalny salon psiej urody?

D.W: Ja zapraszam wszystkie pieski, bo uważam, że każdemu należy się odrobina luksusu. Natomiast są rasy krótkowłose, z którymi niekoniecznie trzeba się udawać do psiego fryzjera. Wystarczy regularna pielęgnacja w domu taka jak wyczesanie i kąpiel.

Są jednak rasy bardziej wymagające. Należą do nich psy szorstkowłose, które wymagają regularnego trymowania, albo rasy z włosem rosnącym, czy prostym jak yorki, maltańczyki i shih tzu lub z włosem kręconym jak bichony czy pudle. One wymagają już tutaj regularnego wystrzyżenia.

M.S: Najbardziej popularny klient to jaka rasa?

D.W: U mnie właśnie najczęściej pojawiają się małe rasy typu york, maltańczyk, shih tzu.

M.S: A co z goldenami, które mają długą sierść?

D.W: Goldeny oczywiście też przychodzą, natomiast to są rzadsi klienci. Najliczniejszą grupę klientów stanowią te małe rasy.

M.S: Myślisz, że klienci ras dużych nie dbają o swoje psy, czy raczej sami w domu starają się pielęgnować takiego zwierzaka?

D.W: Myślę, że tu pielęgnacja jest na tyle nieskomplikowana, że samemu można sobie w domu świetnie poradzić. Jednak warto od czasu do czasu udać się do profesjonalisty, żeby zweryfikował te nasze poczynania i chociażby przyciął troszkę linię włosów, obciął pazury i sprawdził czystość uszu. Można też wykąpać psa w profesjonalnych środkach.

W domu często nie jesteśmy w stanie sami dobrze wykąpać pieska, nawet ze względu na to, że nie mamy warunków. Gdy mamy kabinę prysznicową to dużego psa tam nie wsadzimy. Więc właśnie tacy klienci najczęściej odwiedzają mój salon, którzy nie mają w domu wanny, albo nie chcą sami bawić się w kąpiel takiego dużego psa.

M.S: Strzyżenie czy trymowanie?

D.W: To wszystko zależy od rodzaju sierści, bo przy rasach, które mają szorstki włos no to oczywiście trymowanie. Polega ono na usuwaniu martwego włosa z zewnętrznej warstwy sierści. Natomiast tak jak wspominałam, przy rasach z włosem rosnącym to oczywiście strzyżenie. Nie da się tutaj zamienić jednego zabiegu z drugim.

Każdy rodzaj sierści wymaga innej pielęgnacji.

M.S: Czyli tutaj już wiemy, że są rasy, które wymagają częstszego stosowania różnych preparatów i zabiegów, chociażby strzyżenia i trymowania i są rasy, chociażby krótkowłose, które nie wymagają strzyżenia, ale mają podszerstek i takim urządzeniem można wtedy tę sierść wyczesać.

D.W: Nie wymagają strzyżenia, ale można wykorzystać do tego furminator, lub w przypadku piesków typu labrador czy innych z taką krótką sierścią można wykorzystać szczotkę gumową, czy rękawicę, która z drugiej strony ma takie gumowe ząbki.

To świetnie sprawdza się właśnie przy wyczesywaniu psów krótkowłosych takich jak mopsy, czy buldożki. W ich przypadku furminator nie za bardzo się sprawdza, natomiast taka gumowa szczotka czy rękawica jak najbardziej.

M.S: Niektórzy mówią, że jest dobra do masażu psa.

D.W: A to też. Jedno wiąże się z drugim. Poprawiamy ukrwienie, piesek się relaksuje podczas zabiegu, także wszystko jest pożytkiem dla zwierzęcia.

M.S: Czyli robimy psu takie domowe SPA. Jeszcze zapytam się właśnie o to urządzenie. Stosujemy je na sucho czy na mokro? Bo to jest takie jakby zgrzebło.

D.W: Tak, zgrzebło, natomiast ja to robię na sucho. Kąpiel dopiero po wytrymowaniu, wyczesaniu psa.

M.S: Jakich szamponów i kosmetyków należy używać? Tych droższych czy tych tańszych? Na rynku jest ich cała masa!

D.W: Przede wszystkim, należy używać kosmetyków dedykowanych danemu rodzaju włosa. Tu jest tak samo, jak z człowiekiem — każdy ma inne włosy, jeden ma cienkie, drugi ma grubsze, kręcone, czy farbowane i każdego rodzaju włosa dedykowane są inne kosmetyki.

Tak samo w przypadku piesków — inne szampony są dla szorstkowłosych, inne są do włosów długich, jedwabistych. Dlatego w tym przypadku też najlepiej skonsultować się albo z groomerem, którego odwiedzamy, albo ze sklepem, w którym się zaopatrzymy w dany kosmetyk.

Bardzo ważne jest to, aby sprawdzać skład szamponów. Wybierajmy te, które są naturalne. Unikajmy  chemii, parabenów i mocnych środków zapachowych.

Oczywiście cena tutaj też gra rolę, ponieważ kosmetyki wyższej jakości, są oczywiście droższe. Natomiast nie ma co tutaj oszczędzać na zdrowiu i pielęgnacji naszego pupila, tylko lepiej zainwestować w lepszy kosmetyk, który na pewno się sprawdzi i będziemy zadowoleni.

M.S: Dziękuję za rozmowę.

Gościem Michała Sawy była Dorota Woźniak.

Zapraszamy na stronę grandecane.pl

Komentarze Facebook
Click to comment

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnio

Pierwsza na świecie telewizja nadająca regularny program na Facebooku i YouTube, produkująca profesjonalne treści filmowe we współpracy z polskimi przedsiębiorcami, artystami, dziennikarzami, muzykami.

Copyright © 2016 - 2017 by: Compas Multimedia Tomasz Słodki

Do góry
Udostępnień
ś