BIZNES

Dominika Maciołek (Maciołek & Wspólnicy): Menedżerowie zabiegają o dobrą pracę zespołową

Praca zespołowa jest podstawą dobrej organizacji w firmach i osiągania sukcesów. Co jednak w sytuacji, kiedy ten mechanizm nie działa tak, jak powinien? Dominika Maciołek na podstawie książki Pięć Dysfunkcji Pracy Zespołowej Patricka Lencioni opowie nam o tym, jakie problemy najczęściej trapią zespół i jak je rozwiązać.

Praca zespołowa to ten aspekt, o który zabiegają wszyscy menedżerowie. Dysfunkcje pracy zespołowej to dość nowe spojrzenie na efektywność pracy w zespołach, dlatego warto je omówić. Według badań najbardziej motywuje nas do pracy: dobra atmosfera, docenianie przez przełożonego, współpraca ze zgranym zespołem i możliwość rozwoju. W książce Patricka Lencioni pojawia się przykład firmy, która posiada wszelkie zasoby, aby móc realizować cele zawodowe, a także specjalistów od różnych obszarów biznesu, więc teoretycznie powinien w niej funkcjonować jako bardzo zgrany zespół. Jednak występują w nim poważne dysfunkcje takie jak: brak wyniku czy brak zaufania do siebie nawzajem. Jest to poważny problem, ponieważ jeżeli nie komunikujemy się ze sobą i nie znamy swoich mocnych i słabych stron, to zaczyna być to bazą pod piramidę dysfunkcji.

Kolejnym ważnym problemem, z którym zmaga się praca zespołowa, jest obawa przed konfliktem, czyli brak komunikacji i dyskusji. Wszystkie spory nie są na bieżąco rozwiązywane, co powoduje brak zaangażowania i to, że pracownikom nie zależy nam na osiągnięciu wspólnego celu. Z tego może wynikać także brak odpowiedzialności, tzw. spychanie odpowiedzialności na szefa, brak własnej inwencji i niechęć do podejmowania własnych decyzji. Ostatnią już dysfunkcją jest brak dbałości o wynik. Do tego, aby zlikwidować te dysfunkcje, potrzebne jest zupełnie inne podejście do zagadnienia, którym jest praca zespołowa. Jakie? To zagadnienie szerzej przybliży Dominika Maciołek. Zapraszamy.

Zachęcamy do odwiedzenia strony: szkoleniamaciołek.pl

 

 

Komentarze Facebook
Click to comment

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnio

Pierwsza na świecie telewizja nadająca regularny program na Facebooku i YouTube, produkująca profesjonalne treści filmowe we współpracy z polskimi przedsiębiorcami, artystami, dziennikarzami, muzykami.

Copyright © 2016 - 2017 by: Compas Multimedia Tomasz Słodki

Do góry
Udostępnień
ś