design

Polscy artyści z mocą – Zitolo od Rzeczy

W programie Zitolo od Rzeczy gościli prawdziwi artyści z mocą. Wśród nich zobaczymy Pawła Wojciechowskiego współzałożyciela warszawskiego Klubu Spatif, który jest kameralnym centrum teatru, muzyki i sztuki, a także dwójkę wyjątkowych twórców – Olgę Zielińską – projektantkę biżuterii oraz Witka Kucharczuka – właściciela meblowej marki Koncept Design.

Warszawski klub Spatif jest ważnym punktem na kulturalnej mapie Warszawy. Od zawsze było to miejsce spotkań wybitnych aktorów, którzy w tym lokalu dyskutowali i dzielili się nowymi pomysłami. Dziś także jest to ważne miejsce dla sztuki, zachwycające dodatkowo świetną kuchnią.

Wojciech Gomulski: Warszawski klub Spatif to miejsce z dwoma historiami: starszą i nowszą. Miejsce to wypełnione jest teatrem, literaturą i sztuką oraz kuchnią dla każdego, ponieważ w ofercie znajduje się też menu wegańskie, co mnie osobiście bardzo cieszy. Ze mną w studiu jest Paweł Wojciechowski, współwłaściciel Spatifu. Chciałbym zapytać przede wszystkim, co obecnie dzieje się w Spatifie?

Paweł Wojciechowski: Spatif jest miejscem, gdzie cały czas coś się dzieje. Jest to klub o profilu muzyczno-teatralnym. Gramy koncerty, w każdą niedzielę przedstawiamy sztuki teatralne, współpracujemy też z Instytutem Kultury Polskiej.

Jednak oprócz tego jest to po prostu lokal, w którym gramy dużo muzyki, na weekendy grają DJ-e, mamy specjalny cykl, który nazywa się The DJ, grają też u nas różne postacie muzyki eksperymentalnej. Oczywiście jest też teatr, który jest bardzo ważny, ponieważ Spatif wywodzi się ze Związku Artystów Scen Polskich i mieści się w kamienicy związku artystycznego, więc to miejsce zobowiązuje.

W.G: Właśnie co do historii, opowiedz, jak to było kiedyś, a jak jest teraz.

P.W: Spatif de facto istnieje od lat 50. Było zamknięte miejsce środowiska aktorów i ludzi mających związek ze sztuką i kulturą. Nie każdy mógł tam wejść. Na szatni pracował słynny szatniarz pan Franio, który pełnił funkcję ówczesnego selekcjonera.

Oczywiście między tymi ludźmi byli też tajniacy, którzy prowadzili obserwację. Można było tam spotkać znanych aktorów m.in. Maklakiewicza i Holoubka, a także wielkich reżyserów takich jak Wajda.

W.G: Jest to więc miejsce wypełnione niesamowitymi historiami.

P.W: Tak, wiele historii można o tym przeczytać. Sporo pisał na ten temat Leopold Tyrmand i inni pisarze tamtego okresu. Było to miejsce bardzo elitarne i środowiskowe. Oczywiście dzisiaj nie jesteśmy w stanie tego, odtworzyć, także klub działa już w nowej formule.

W.G: Jakbyś miał określić jednym zdaniem to czym jest Spatif teraz?

P.W: Dzisiaj na pewno jest miejscem, które nawiązuje do swojej historii. Jego program artystyczny jest bardzo szeroki i musi takim pozostać, my też bardzo tego chcemy. Jednak jest to miejsce otwarte dla wszystkich. Każdy może przyjść i współuczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych albo po prostu przyjść do restauracji i zjeść dobry obiad czy napić się dobrego drinka. Wszystko zależy od klienta.

W.G: Potwierdzam to wszystko. Zapraszam serdecznie do klubu. Reszta rozmowy znajduje się na naszej stronie zitolo.com oraz na portalu Słodki Live.

Naszym kolejnym gościem jest Olga Zielińska, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Na co dzień pracuje w Warszawie. Projektantka, dziennikarka, fotografka, tłumaczka, trenerka i artystka. Obecnie ręcznie tworzy biżuterie, która zyskała uznanie na całym świecie.

Wojciech Gomulski: Jesteś coachem, dziennikarką i tłumaczką, a to tylko część Twoich aktywności. Teraz jednak zajmujesz się głównie biżuterią?

Olga Zielińska: Tak, ogólnie studiowałam na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Później skończyłam szkołę jubilerską wcześniej także studium w Polskim Związku Artystów Fotografików, próbowałam też dziennikarstwa. Długo więc szukałam swojej drogi,  a okazało się, że to biżuteria jest moją pasją i powołaniem. Nie wyobrażam sobie dzisiaj innego trybu życia, jestem związana z biżuterią na amen.

W.G: Twoje prace są noszone przez panie na całym świecie.

O.Z: Bardzo się z tego cieszę. Mam klientki na wszystkich kontynentach dzięki temu, że sprzedaję głównie przez Internet. Strasznie mnie to cieszy, dostaję od nich różne fajne zdjęcia ze Stanów, z Korei, z Afryki. Naprawdę jest to bardzo miłe.

W.G: Wiem, że starannie dobierasz materiały użyte w swoich pracach. Z czym najbardziej lubisz pracować?

O.Z: Moim najbardziej ukochanym materiałem jest srebro. W szkole jubilerskiej uczyłam się pracy na metalach i w momencie przejścia na srebro, co potwierdzi każdy jubiler, przez to, że jest to szlachetny materiał, od razu czuć różnicę, mimo podobnych właściwości.

Ponadto eksperymentuję z żywicą epoksydową i staram się łączyć oba te materiały. Do tego wszystkiego dodaje także moje zamiłowanie do fotografii i grafiki i dlatego wychodzi taki nietypowy miks. Wyżywam się artystycznie.

W.G: Brzmi to bardzo ciekawie. Jakie są zatem Twoje najbliższe plany?

O.Z: Chciałabym trochę powrócić do fotografii analogowej, ponieważ mam takie zdjęcia, które przeleżały u mnie w pracowni długi czas i chciałabym spróbować, z nich i srebra coś fajnego wymyślić.

W.G: Przyznam, że nie mogę się doczekać. Bardzo dziękuję za spotkanie. Po całość rozmowy odsyłam do naszej strony internetowej oraz portalu Słodki Live.

Koncept Design to meble, które tworzą wyjątkowy charakter w każdej przestrzeni. Charakteryzują je proste formy, fabryczne i przemysłowe klimaty oraz połączenie stali, szkła, drewna i betonu. W projektach używane są części starych mebli, a także przedmiotów użytkowych i przemysłowych.

Wojciech Gomulski: Moim kolejnym gościem jest Witek Kucharczuk, absolwent Akademii Sztuk Pięknych, artysta i twórca wyrazistych mebli marki Koncept Design. Miło mi Cię gościć w moim programie. Pracujesz z wieloma materiałami takimi, jak: beton, metal czy szkło, a jaki jest Twój ulubiony?

Witold Kucharczuk: Żadnego z tych materiałów bym nie wyróżnił dlatego, że każdy daje coś innego. Praca z nimi jest inna, bo są to różne struktury i faktury. Zupełnie inaczej pracuje się przykładowo z metalem bądź betonem, który jest teraz w naszej fazie eksperymentalnej, podobnie jak szkło. Metal i drewno są dla mnie takimi podstawowymi materiałami.

W.G: Więc ciągle wprowadzasz coś nowego.

W.K: Tak i mam nadzieję, że będę wprowadzał więcej takich recyklingowych rzeczy, które też wymagają innej obróbki. Jest to dla mnie fizyczna i organiczna przyjemność, przetwarzanie tego i wyciąganie kolejnych warstw. Dlatego nie mogę wyróżnić czy ulubionym materiałem będzie drewno, czy metal. Mimo że obrabiam to podobnymi narzędziami, to oba wymagają innego podejścia. Wrażliwość tych materiałów jest konkretna i praca z nimi nadal sprawia mi dużą przyjemność.

W.G: Czyli ogólnie lubisz swoją pracę?

W.K: Tak, szczególnie że robię to od prawie 5 lat. Kiedyś nawet reklamowałem to jako sposób na kryzys wieku średniego, bo można się wtedy wyżyć szlifierkami. Jest to fajne i wydobywanie faktur jest dla mnie podstawową wartością.

W.G: Jak wspomniałem wcześniej, pracowałeś też artystycznie, tworząc instalacje. Planujesz wrócić do tej formy twórczości?

W.K: Nie planuję, bo nie chciałbym sobie czegoś obiecywać. Jest to bardzo trudne, bo wejść w obiekt galeryjny ogólnie nie jest łatwo. Jednak od pewnego czasu chcę wykonać ku temu drobny kroczek. Są to obrazy, ale wykonane z materiałów, z którymi pracuję.

Kiedyś już próbowałem to zrobić, ale przerwałem, a wydaje mi się, że to byłby fajny łącznik. Chciałbym wydobywać struktury i pracować z tymi materiałami jak na co dzień, ale podstawą byłby pejzaż. Na jego podstawie budowałbym różne zależności i konteksty. Niewiele takich obrazów zrobiłem, ale chciałbym do tego wrócić, nawet mam szablony.

W.G: Dziękuję za spotkanie. Pełna wersja tej rozmowy znajduje się na naszej stronie internetowej i na portalu Słodki Live. Zapraszam!

Artyści z mocą jak i inni międzynarodowi twórcy oferują swoje prace na  zitolo.com. 

Komentarze Facebook
Click to comment

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnio

Pierwsza na świecie telewizja nadająca regularny program na Facebooku i YouTube, produkująca profesjonalne treści filmowe we współpracy z polskimi przedsiębiorcami, artystami, dziennikarzami, muzykami.

Copyright © 2016 - 2017 by: Compas Multimedia Tomasz Słodki

Do góry
Udostępnień
ś