BIZNES

Cyfrowa Transformacja to zmiana modelu biznesowego – CIONET

Cyfrowa Transformacja jest rewolucją w biznesie. Dziś nie może się bez niej obyć żadne przedsiębiorstwo, które chce poradzić sobie z konkurentami. Czym jest Cyfrowa Transformacja? W jaki sposób można ją osiągnąć? Jak wygląda w polskich realiach i czym charakteryzują się firmy uważane za liderów transformacji? O tym opowie Bartosz Górczyński partner zarządzający CIONET Polska.

Robert Gontkiewicz: W jaki sposób członkowie organizacji CIONET podchodzą do Cyfrowej Transformacji?

Bartosz Górczyński: Po pierwsze bardzo dziękuję za zaproszenie do tego ciekawego programu. CIONET to 500 osób w Polsce, a 7 000 na świecie, którzy nie mają w zasadzie żadnych wątpliwości – żyjemy w erze cyfrowej i ciekawych czasach. Jest to era, w której Cyfrowa Transformacja czyli zagadnienie modyfikacji modelu biznesowego z wykorzystaniem nowej technologii stało się ważne. Dlaczego tak się stało? Bo klient stał się cyfrowy.

To my odbiorcy usług, nabywcy produktów staliśmy się cyfrowi. Na co dzień używamy narzędzi informatycznych więc łatwiej do nas dotrzeć i zaangażować nas w proces tworzenia oferty, ale też naszym konkurentom łatwiej dotrzeć i dokonać tego co popularnie nazywamy Digital Disruption,

R.G: Zgodzisz się ze mną, że nie ma takiej branży, której nie dotyczyłaby Cyfrowa Transformacja?

B.G: Zdecydowanie, także tych tradycyjnych, o których kiedyś myśleliśmy, że ich zasady nie mogą zostać podważone przez zewnętrznego konkurenta. Dziś jest to tak łatwe, że można powiedzieć, że wszystkie branże drżą.

R.G: Powiedz, jakie są Wasze spostrzeżenia jako członków CIONET-u?

B.G: CIONET to organizacja, która powstała jako grupa osób zajmujących się technologią w swoich firmach. Dziś nie ma wątpliwości, że to już przestał być temat działu informatyki. Cyfrowa Transformacja to temat biznesowy, temat zarządu i całej firmy. Patrzymy na to ja na wielką zmianę organizacyjną, która wymaga koordynacji wielu jednostek formy.

Dotyka to nie tylko istotnego elementu jakim są nowoczesne technologie i umiejętne wdrażanie, ale także kultury organizacji i modelu biznesowego. Z tego powodu  zastosowanie technologii w praktyce wymaga koordynacji wielu działów.

R.G: Zostawmy na razie CIONET. Znamy się od wielu lat i wiem, że jesteś tym, który wprowadza pewne nowinki technologiczne do Polski. Powiedz czym dla Ciebie jest Cyfrowa Transformacja?

B.G: Ciekawe pytanie. Od lat, tak jak powiedziałeś, zajmuje się tematyką zarządzania i jestem blisko tematów technologicznych. Dla mnie to fascynująca zmiana i zjawisko z zakresu zarządzania. To co mnie w nim fascynuje to fakt, że jest to zjawisko powszechne, obserwujemy je we wszystkich firmach.

Dyskutują i transformują się wszystkie przedsiębiorstwa dzięki czemu możemy je nagradzać. Organizujemy od 3 lat konkurs Digital Excellence Awards.

R.G:  Jaka jest idea tego konkursu?

B.G: Stworzyliśmy konkurs będący pochodną konkursu europejskiego European CIO of the Year. Zmodyfikowaliśmy go na polskie warunki tak żeby mówić o Cyfrowej Transformacji. Biorą w nim udział najciekawsze projekty transformacyjne. Zgłaszają się wszystkie firmy chcące pochwalić się swoimi projektami, swoją dojrzałością, podejściem do programu transformacji cyfrowej. W tym roku zgłosiło się ponad 20 firm.

Nasze wspaniałe biznesowe jury w skład, którego wchodzą członkowie zarządów odpowiedzialni za technologię w najlepszych, polskich, transformujących się firmach, wybrało 5 bardzo ciekawych projektów. Wszystkie z nich cechowała dojrzałość do transformowania modelu biznesowego przedsiębiorstwa z wykorzystaniem technologii cyfrowych.

R.G: Jakiś pikantny szczegół? Bo słyszałem, że odbywały się spore negocjacje przed wyborem.

B.G: Jako przewodniczący i członek jury mogę Ci opowiedzieć o walce jaką stoczyliśmy żeby wybrać zwycięzców bo nie było to łatwe. Rzeczywiście wybranie 5 z dwudziestu kilku projektów równie dobrych jest bardzo trudne. Był tutaj poważny bój, ale szczegóły zostawię  dla siebie.

R.G: Jak nasi polscy liderzy cyfrowi wypadają na tle innych krajów?

B.G: Nie muszą się niczego wstydzić. Niech świadczy o tym wynik tegorocznego konkursu europejskiego. Otóż Maciej Buba z AmRestu, nasz wspaniały kolega z Wrocławia uzyskał świetny wynik, wygrał z całą konkurencją europejską. Z delegacją blisko 60 polskich liderów cyfrowych mogliśmy świętować jego sukces w Amsterdamie.

R.G: Jakie są cechy organizacji, które są liderami cyfrowym?

B.G: My jako ludzie Cyfrowej Transformacji potrzebujemy opisać właśnie cechy transformujących się przedsiębiorstw i w ten sposób zaczęliśmy w czerwcu tego roku projekt Digital Excellence. Jest on wspierany przez dwie wspaniałe uczelnie Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu i Szkołę Główną Handlową w Warszawie.

Celem tego projektu jest uchwycenie najważniejszych cech przedsiębiorstw, które konkurują skutecznie na rynku cyfrowym. Natomiast jego efektem jest model Digital Excellence, który w pierwszej wersji ujrzał już światło dzienne i podlega konsultacjom przez społeczność CIONET. Zawarliśmy w nim 5 kluczowych grup cech, łącznie jest ich ponad 20.

Mówimy tu o 5 obszarach cyfrowej gotowości. Jest to: strategia cyfrowa, cyfrowy klient, zdolność do transformowania, kompetencje cyfrowe i ostatni jest to efektywność operacyjna, do której nawiązuje Twój program.

R.G: Dokładnie tak, dlatego rozmawiamy o Cyfrowej Transformacji. Bardzo dziękuję za rozmowę.

Z Bartoszem Górczyńskim rozmawiał Robert Gontkiewicz.

Komentarze Facebook
Click to comment

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnio

Pierwsza na świecie telewizja nadająca regularny program na Facebooku i YouTube, produkująca profesjonalne treści filmowe we współpracy z polskimi przedsiębiorcami, artystami, dziennikarzami, muzykami.

Copyright © 2016 - 2017 by: Compas Multimedia Tomasz Słodki

Do góry
Udostępnień
ś