Architektura

Łąka kwietna jako sposób na smog i ozdobę miasta – Przestrzeń

Łąka kwietna to obecnie bardzo modny sposób zagospodarowania terenów miejskich. Jest  bardzo funkcjonalna, ponieważ osiąga dojrzałość już w drugim roku po wysiewie nasion, a jej pielęgnacja ogranicza się do kilku prostych zabiegów. O tym jakie korzyści przynosi łąka w naszych miastach porozmawiamy w programie Przestrzeń Patryka Gniedziejko. Naszym dzisiejszym gościem będzie biolog, ogrodnik i członek fundacji Łąka Karol Podyma.

Patryk Gniedziejko: Ewolucja dyktuje nam dziś bardzo wiele narzędzi do kreowania naszego najbliższego świata. Bardzo znanym, a jednocześnie odkrytym na nowo przykładem jest sielska, ekologiczna i praktyczna łąka kwietna, o której porozmawiam z naszym dzisiejszym gościem. Powiedz mi jakie są cele fundacji Łąka?

Karol Podyma: Naszym głównym celem jest popularyzacja łąk kwietnych. Głównie w przestrzeni miejskiej, ale także na terenach wiejskich. Łąki mają być ostoją dla różnorodności biologicznej Polski, mają wspierać zapylacze, o których dużo się teraz mówi jak np. w przypadku pszczół, które są zagrożone. Jest to spowodowane chemizacją rolnictwa jak również degradacją naturalnych środowisk.Oczywiście pszczoła stanowi tylko symbol dla całej populacji owadów zapylających, które są tak ważne dla naszej egzystencji. Łąka kwietna jest tutaj elementem, który wspiera te zapylacze, a także jest bardzo praktyczna. Niesie za sobą pewne oszczędności dla miasta i wpisuje się w panujące trendy aby miasto było ekologiczne, oszczędne i przyjazne mieszkańcom.

P.G: Odnoście tych trendów. Jak łąki kwietne wpisują się w obecną modę, która panuje w zakresie zagospodarowywania przestrzeni miejskiej?

K.P. Przestrzeń przede wszystkim musi być ładna, a łąki kwietne w pełni spełniają tę rolę. Jest też przyjazna mieszkańcom bo to naturalne środowisko dla człowieka i otwarte przestrzenie. Ważnym elementem jest także oszczędność dla miast, ponieważ łąki kosi się dużo rzadziej niż trawniki, można to ograniczyć do 1-2 koszeń w roku co powoduje to, że mamy mniej hałasu i spalin. Mamy walkę ze smogiem i to też jest ważną zaletą łąk.

P.G: Każdy może założyć sobie łąkę kwietną czy lepiej zostawić wykonanie tego zabiegu specjalistom?

K.P: Jeżeli chodzi o ogródki przydomowe wykonać łąkę kwietną może tak naprawdę każdy. Jednak jest to zbiorowisko różnych roślin i niektóre z nich wolą środowisko suche, inne wilgotne, różne rodzaje nasłonecznienia itp. Potrzebna jest więc jakaś minimalna wiedza. Obecnie pracujemy nad stroną internetową, która ma być kompendium wiedzy o łąkach zarówno dla osób prywatnych jak i urzędników. Zagospodarowanie przestrzeni w miastach lepiej jednak oddać w ręce specjalistów, ponieważ mogą pojawić się różne komplikacje. Dobrze wykonana łąka kwietna funkcjonuje bezobsługowo, działania przy niej ograniczone są tylko do koszenia.

P.G: Ja w swojej pracy spotykam się często z tym, że klient chce aby było ładnie i faktycznie musimy sprostać temu wyzwaniu jednak jest to powierzchnia prywatna, a więc o wiele mniejsza niż powierzchnie miejskie. W tym drugim przypadku musimy wziąć pod uwagę o wiele więcej czynników, którym musimy sprostać. Jakie funkcje poza estetyczną ma pełnić łąka w mieście?

K.P: Prowadzone są badania nad funkcją łąk np. funkcją antysmogową. Wyższa roślinność jest w stanie wyłapać chociażby więcej pyłów komunikacyjnych w sezonie wegetatywnym, a trawnik już takiej funkcji nie spełnia. Ponadto łąka jest zbiorowiskiem roślin kwitnących wytwarza głęboki system korzeniowy dzięki czemu magazynuje o wiele więcej wody. Oprócz tego ogranicza hałas i wspiera małą faunę czyli owady i niewielkie ssaki.

P.G: Skoro mówimy już o tych domach dla fauny i flory to jakie gatunki możemy spotkać na łąkach kwietnych?

K.P: Oczywiście trzmiele, motyle, wiele gatunków pszczół samotnic. Takie owady są pożywieniem dla mniejszych ssaków chociażby jeży, które się ostatnio dobrze kojarzą, a także dla ptaków. Łąki są takim miejscem, w którym te osobniki mogą zimować i funkcjonować w kolejnych latach. Jeśli chodzi o roślinność to ilość gatunków jest bardzo duża.

P.G: Jeżeli mówimy o łąkach kwietnych w mieście, to jest tak, że my jako specjaliści możemy włączyć łąki w rewitalizację miast, w zagospodarowanie terenów zapomnianych i zdegradowanych, ale jak włączyć w to mieszkańców miast? Skoro to powinno być dla nich to on też powinni mieć swój głos w tej kwestii.

K.P: Takim mechanizmem jest budżet obywatelski. Wiele projektów łąk jest realizowanych w ramach tego budżetu. Mieszkańcy pomagają też siać łąki lub je kosić. Wysianie takiej łąki i patrzenie jak ona rośnie jest czymś bardzo pozytywnym, można obserwować to chociażby z dziećmi. Ja mam łąkę kwietna w skrzynce balkonowej i jest to świetne miejsce do edukacji kiedy przylatują różne owady. Poza tym taka łąka jest zupełnie bezobsługowa, zdejmuję skrzynki zimą zakładam latem i wszystko odtwarza się naturalnie. Więc mamy taki mini ekosystem.

P.G: Czyli skala nie gra roli?

K.P: Nie bo każda łąka jest ekologiczna, każda wspomaga w jakiś sposób przyrodę. Więc czy jest to łąka w skrzynce czy w pasie drogowym każda ma jakąś funkcję w ochronie przyrody, a także funkcję edukacyjną.

P.G: Dzięki łąkom możemy zacząć edukację od najmłodszych lat przyswajać wiedzę na temat zapylaczy, roślin, na temat tego jaki wpływ ma łąka nie tylko na krajobraz, ale także na zmieniające się warunki klimatyczne, które są widoczne.

K.P: Tak, jeżeli chodzi o zmiany klimatu to łąka kwietna jest odpowiedzią na ten problem. Sami widzimy jak w okresie suszy często wyglądają trawniki w miastach. Są po prostu spalone, żółte i mało atrakcyjne. Rośliny na łące są o wiele bardziej odporne na suszę przez rozbudowany system korzeniowy i dzięki temu zawsze wyglądają dobrze.Co do edukacji to nawet przedszkolaki są bardzo zainteresowane sianiem i zbieraniem nasion. Można dużo zorganizować na łące przy terenie przedszkola czy w przestrzeni miejskiej.

P.G: Wiem, że łąka kwietna wychodzi na przeciwko smogowi. W jaki sposób łąki pomagają?

K.P: Wspomagają walkę z pyłami komunikacyjnymi. Sianie łąki w pasach drogowych powoduje wyłapywanie pyłu nawet pewne substancje mogą być kumulowane przez roślinę. Prowadzimy na ten temat badania wraz ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego właśnie na temat mieszanek antysmogowych do miast.

P.G:  Chciałbym jeszcze na koniec powiedzieć o projekcie, który mam nadzieje powstanie w Białymstoku przy wiadukcie Henryka Dąbrowskiego. Przewidziano w nim dwie połacie łąki kwietnej na teren zacieniony i nasłoneczniony. Tak moim zdaniem powinna wyglądać praktyka w miastach aby inwestować niewielki budżet, ale na dużą skalę. Dziękuję bardzo za rozmowę.

Zapraszamy do polubienia strony na Facebooku: Fundacja Łąka

Komentarze Facebook
Click to comment

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnio

Pierwsza na świecie telewizja nadająca regularny program na Facebooku i YouTube, produkująca profesjonalne treści filmowe we współpracy z polskimi przedsiębiorcami, artystami, dziennikarzami, muzykami.

Copyright © 2016 - 2017 by: Compas Multimedia Tomasz Słodki

Do góry
Udostępnień
ś