BIZNES

Jak zaoszczędzić milion złotych w wydatkach? – Finanse z ludzką twarzą – Dariusz Halczok

Każdy z nas wydaje olbrzymie sumy pieniędzy na wiele rzeczy. Okazuje się, że istnieją sprawdzone metody aby zaoszczędzić nawet milion złotych w swoich wydatkach. Jak to zrobić i żyć dalej na dobrym poziomie w dzisiejszym programie. 

TS: Na żywo w Internecie – Tomasz Słodki Live, Finanse z ludzką twarzą, Dariusz Halczok, Dyrektor Krajowy OVB, witam Cię Darku bardzo serdecznie.

DH: Witam serdecznie,

TS: Po co w ogóle planować swoje finanse? Warto to robić?

DH: Wiesz co Tomku, to jest bardzo dobre pytanie. W dzisiejszych czasach, jak spojrzymy w jaki sposób możemy szybko wydawać pieniądze, to powinniśmy się zastanowić nad tym planowaniem bardzo mocno. Zobacz – nie musimy nawet wychodzić z domu, aby wydawać dziesiątki tysięcy złotych. Wydawać pieniądze jest łatwo. Czyha na nas pełno instytucji, firm marketingowych, które pomagają nam pozbyć się pieniędzy.

Dzisiaj przyjechałem do Ciebie pociągiem, a propos planów i tego, jak to wszystko funkcjonuje. Jeżeli bym zaplanował ten wyjazd miesiąc wcześniej, zamiast płacić 300 zł za bilet, zapłaciłbym 30% ceny, czyli pewnie stówkę. Tak samo to wygląda, jeśli chodzi o nasze finanse osobiste. Jeżeli byśmy tylko w naszych wydatkach zaoszczędzili 10%, no to po 10 latach mamy pieniądze na rok życia. Moglibyśmy zrobić sobie np. rok wolnego, tylko dlatego, że te pieniądze nie uciekły nam między palcami.

TS: A czym różni się wolność finansowa od płynności finansowej?

DH: To w sumie jest proste.  Płynność finansowa to stan, kiedy od pierwszego do pierwszego potrafimy przeżyć z tego, co zarobimy, nie zadłużając się. A wolność finansowa jest wtedy, kiedy nasze aktywa, czyli środki, które mamy zgromadzone w taki sposób dla nas pracują, że możemy po prostu żyć z odsetek. Mamy na pokrycie bieżących wydatków.

TS: A od czego należy zacząć, żeby zacząć dbać o swoje finanse, żeby te pieniądze na naszym koncie były?

DH: Najważniejsza zasada, może nie będzie to nic popularnego, to zrobić sobie taki rachunek sumienia, taki bilans. Mamy na naszej stronie  specjalny arkusz, w którym sobie podsumowujemy wszystkie wydatki, które wydajemy w ciągu miesiąca. Nie powiem nic odkrywczego, bo to właśnie przy wydatkach najwięcej jest pieniędzy do zaoszczędzenia. Proszę spisać sobie wszystkie wydatki, które mamy i zobaczyć czy istnieje możliwość zaoszczędzenia, paru nawet procent na każdym z nich. To jest taki pierwszy temat.

Zobaczmy jaką mamy różnicę  firmą a rodziną. Firma ma swoje przychody, ma swoje koszty i ma księgowość. A rodzina? Mamy swoje przychody, mamy swoje wydatki, ale często tej księgowości nie ma. Także to jest to, nad czym warto zastanowić się na początek.

TS: A jakie cele, jakie najważniejsze wyzwania stoją przed każdym z nas?

DH: Patrząc na wydatki, na nasze życie, to mamy ileś takich kluczowych punktów, które bardzo nas kosztują. Pierwsza sprawa, to jest własne mieszkanie lub dom. Każdy z nas musi gdzieś mieszkać i ten wydatek jest jednym z największych, które ponosimy.

Jeśli znajdziemy mieszkanie za 100-200 tysięcy złotych, to super lecz jest to możliwe raczej  w małej miejscowości. Ale w większej miejscowości, np. Warszawie, to nie jest 200 tys. zł, tylko 600-700 tys. Jeżeli to jeszcze pożyczymy, to się okazuje, że musimy oddać milion czy 1,5 mln złotych.

Drugi temat to jest kwestia związana z emeryturą. Jak pokazywałem wcześniej –musimy zgromadzić 720 000, żeby mieć 3 000 zł miesięcznej emerytury – to jest drugi bardzo duży wydatek. Wydajemy bardzo dużo pieniędzy na kwestie związane z dziećmi. Jak się dzieci pojawiają, no to wykształcenie i to już może być studnia bez dna – od 100 000. Jest jeszcze jedna rzecz, na którą bardzo dużo wydajemy, to są po prostu podatki. Każdy z nas je musi płacić, więc tutaj możemy bardzo dużo zaoszczędzić.

TS: Dariusz Halczok, Finanse z ludzką twarzą na kanale Tomasz Słodki Live, no to teraz może o procencie składanym? Darku, kiedy należy zacząć odkładać na emeryturę? Kiedy należy zacząć zastanawiać się w ogóle nad nią?

DH: To jest dobre pytanie. To co zobaczyliśmy na tym felietonie  pokazuje że  możemy tę emeryturę porównać do zakupu samochodu. Wyobraź sobie, że masz samochód, który chciałbyś kupić i on kosztuje 300 000 zł. I chcesz go kupić. Co możesz zrobić? Możesz pójść do salonu i go kupić. Wziąć go w leasing, wziąć go na kredyt. Wtedy zapłacisz za niego pewnie 600 tysięcy, tak? Jeżeli byś chciał zacząć oszczędzać teraz na ten samochód, no to masz teraz do wyboru taką sytuację – albo go kupisz, tak jak emeryturę – za 10 lat, za 15, za 20, za 30, za 40.

No i zobacz – sytuacja jest taka – jeżeli dzisiaj, potrzebowałbyś zebrać 300 000 zł na swoją emeryturę, (to tak mniej więcej 1,5 tysiąca miesięcznie mógłbyś z tego mieć), musiałbyś odkładać 200-300 zł miesięcznie. Zapłacisz za to 155 tysięcy. Ale jeżeli na tę emeryturę zacząć odkładać 10 lat przed jej rozpoczęciem, musisz za to samo zapłacić 260 tysięcy, więc dwa razy tyle. To jest właśnie kwestia, kiedy zacząć oszczędzać – no jak najszybciej, bo to właśnie efekt tego procentu składanego daje nam tę wielką szansę na ten kapitał.

TS: Wspominałeś, że podatki to jeden z największych wydatków. Jak możemy na nich oszczędzić?

DH: Tak to jest, że podatki nas bolą. Mamy i 18, i 19, i 32% Wszystko zależy od tego, jak zarabiamy pieniądze. Jeżeli zarabiamy pieniądze na etacie, to pozostają nam takie możliwości jak konto antypodatkowe, na którym można zaoszczędzić i na podatku Belki i na podatku dochodowym można mieć co roku zwroty. W jednym z programów będę o tym opowiadał, jak można odzyskać 97 tysięcy właśnie z urzędu skarbowego.

To jest jeden ze sposobów, ale mamy inne sposoby. Jeżeli mamy działalność gospodarczą lub wykonujemy wolny zawód, to tych możliwości jest więcej. Część wydatków możemy wpisać w koszty i mamy wtedy mniejszy podatek do zapłacenia. Mamy też coś niesamowitego, mając własną firmę czy własne przedsiębiorstwa, to jest amortyzacja. To jest niesamowity koszt podatkowy, amortyzację możemy wpisać w koszty, dzięki temu uzyskujemy mniejszy podatek. Dla przykładu – kupisz nieruchomość, która jest starsza niż 30 lat, przez 10 lat możesz całą kwotę zakupu wpisać w koszty. I Twoje podatki mogą być zdecydowanie mniejsze. Myślę, że na ten temat też będziemy mieć jeden z odcinków.

TS: Powiedz jeszcze na zakończenie, na co zwrócić uwagę, jeśli przyglądamy się naszym finansom.

DH: To co jest kluczowe, to zrobić sobie taki uczciwy audyt wszystkich umów, które posiadamy. Przede wszystkim, zanim dojdziemy do sprawdzania tego, co mamy, albo co musimy sobie kupić, ustalić jakie są dla nas najważniejsze cele. Ustalić sobie te kamienie milowe, skupić się na tych, które są po prostu najdroższe. I tam szukać oszczędności. Bo czasami szukamy, tak jak rozmawialiśmy, na tym bilecie, ale to nie jest to. Warto zrobić audyt wszystkich ubezpieczeń, sprawdzić wszystkie kredyty, które posiadamy, tam jest olbrzymia możliwość znalezienia oszczędności. My przeciętnie dla naszych klientów znajdujemy od 40 do 200 000 zł oszczędności w zawartych umowach.

TS: Bardzo dziękuję – Dariusz Halczok, Dyrektor Krajowy dla OVB, Finanse z ludzką twarzą na Tomasz Słodki Live. Dziękuję za spotkanie.

Zapraszamy do pobrania arkusza na stronie

www.finansezludzkatwarza.tv

 

 

Komentarze Facebook
Udostępnień
Click to comment

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnio

Pierwsza na świecie telewizja nadająca regularny program na Facebooku i YouTube, produkująca profesjonalne treści filmowe we współpracy z polskimi przedsiębiorcami, artystami, dziennikarzami, muzykami.

Copyright © 2016 - 2017 by: Compas Multimedia Tomasz Słodki

Do góry
Udostępnień
ś