BIZNES

Przedsiębiorcy – Rafał Prokocki – BitClub Network

W kolejnej odsłonie programu Przedsiębiorcy na  Słodki Live gościmy przedsiębiorcę Rafała Prokockiego, który odpowie nam na wiele nurtujących pytań dotyczących bardzo kontrowersyjnego i popularnego tematu, czyli czym są kryptowaluty.

Tomasz Słodki: Dziś porozmawiamy o kryptowalutach. Jest to temat bardzo ciekawy. Przyznam, że jak napisałeś do mnie ostatnio, że powinienem przyjmować płatności w kryptowalutach  to sobie pomyślałem, że to jest bardzo fajny pomysł. Rzeczywiście dużo osób z tych kryptowalut korzysta, ale jest dużo osób takich jak ja, którym na myśl o kryptowalutach, to od razu pojawia się im w głowie znak stop i myślą sobie: czy to na pewno bezpieczne?

Rafał Prokocki: To jest bardzo bezpieczne z tego względu na to,że jeśli chodzi o samą kryptowalutę i jej działanie wewnątrz, to każdy z nas może zobaczyć jak wyglądają transakcje, które są właśnie przeprowadzane. To tak jakbyś miał wgląd do swojego banku i widziałbyś co jest obecnie przetwarzane. Więc pełna transparentność, ale z drugiej strony brak możliwości zalogowania się do twojego konta i portfela. Jest jedno niebezpieczeństwo, dla ludzi którzy się nie zabezpieczają typu swoich kont internetowych.

T.S: Wytłumacz mi jedną rzecz. Jeżeli wymieniam zwykłe pieniądze na te cyfrowe to później,  mogę wrócić do zwykłej waluty?

R.P: Tak, możesz je wyciągnąć praktycznie we wszystkich bankomatach w Polsce, bez użycia karty. Na moim facebooku ludzie mogli zobaczyć, jak płaciłem bitcoinami w Rumunii, Bułgarii.

T.S: Czyli to działa jak obca waluta. Jak jesteśmy w Holandii i płacimy kartą, to płacimy naszymi złotówkami, poprzez przewalutowanie na euro?

R.P: Mniej więcej tak to wygląda, tylko my możemy sobie wybrać w jakiej walucie będziemy przekonwertowywać naszą cyfrową walutę. Natomiast jeżeli my w Polsce, chcieli byśmy zrobić przelew do Korei to jest jedna podstawowa rzecz – nie wiemy ile taki przelew by kosztował. Co prawda bank taki przelew wyceni, ale w bank w Korei potrąci kolejne opłaty. Taki przelew szedłby też z tydzień, a koszty byłyby dość duże. A kryptowalutę mogę przelać teraz komuś na drugim końcu świata w 3 minuty. Wystarczy, że ma połączenie z Internetem lub siecią telefoniczną.

T.S: Czym Ty się właściwie zajmujesz?

R.P: Ja promuję to, żeby ludzie zaczęli kopać kryptowalutę. Tu bardziej chodzi o to, że krypto walutę możesz wydobywać, możesz zostać górnikiem i masz Barbórkę kiedy chcesz, ponieważ wydobywasz waluty. Możesz je wydobywać komputerami. Można korzystać z clouda, można korzystać z takiego rozwiązania jak BitClub, które ja promuję i w ten sposób wydobywać.

T.S: A dlaczego robisz to co robisz?

R.P: Dlatego, że jest to mega innowacyjne, mogę pomóc ludziom i każdy może na tym zarobić.

T.S: No właśnie dużo się ostatnio mówi o innowacji i o tym, że gospodarka funkcjonuje lepiej, jeżeli firma jest innowacyjna. Jakie innowacje oferuje Twój biznes?

R.P: Mam coś, czego nikt nie przebije: technologia blockchain. Właśnie dlatego powiedziałem, że krypto waluta jest bardzo transparentna. Tak samo, technologia, z której wywodzi się bitcoin jest implementowana w różnych krajach do zarządzania gruntami, do rozliczenia rachunków do takich rzeczy.

T.S: Czy doświadczenie ma znaczenie w tym co robisz?

R.P: Nie, można się wszystkiego powoli nauczyć.

T.S: A jeżeli chodzi o dokształcanie? Bo wiadomo, każdy zawód wymaga dokształcania. Jak ty podnosisz swoje kwalifikacje?

R.P: Ja rozmawiam z ludźmi, którzy technologią blockchain i kryptowalutami zajmują się już długo. W Polsce jedna uczelnia wprowadza studia, z technologii blockchain.

T.S: Dlaczego ja miałbym przyjmować płatności w kryptowalutach?

R.P: Tutaj płatność jest ode mnie z telefonu na twój telefon. Poza tym koszty. I nie jesteś uwiązany do banku, bo umówmy się bank jest scentralizowany, a w kryptowalutach tak nie ma. Tutaj wszyscy muszą się zgodzić na jakiś konsensus, żeby wprowadzić jakieś zmiany. Więc ty automatycznie jesteś swoim własnym bankiem. Tu nie ma jednostki centralnej, która dba o emisję, albo zarządzanie tym pieniądzem. Kryptowaluta dla zwykłej waluty, to jak poczta e-mail dla poczty polskiej. Po prostu wysyłam ją od siebie do ciebie.

T.S: A czy każda waluta daje takie możliwości?

R.P: W tych wiodących, większość tak – tutaj trzeba uważać bo jest ich ponad tysiąc i wątpliwości pojawiają się w tych nowych. Więc tutaj trzeba naprawdę zachować ostrożność.

T.S: Gdybym zdecydował się na kryptowalutę tutaj, to jakie kroki musiałbym poczynić, żeby móc nimi płacić i przyjmować?

R.P: Możemy to podpiąć pod Bitbay Pay w ciągu jednego dnia. I to wszystko. Dostajesz portfel i dostajesz informacje na swój telefon, gdy dostajesz środki. I możesz się także z tego rozliczać, tylko musisz się z księgową, żeby ona złożyła interpretację do US, bo to świeży temat i regulacje są dopiero tworzone.

T.S: W twoje ręce klienci mogą powierzyć przygotowanie takiego portfela?

R.P: Też, ale dzięki mnie mogą dowiedzieć się jak wydobywać kryptowalutę. Co zrobić i gdzie zrobić i w oparciu o partnera, którego weryfikowałem bardzo długo, który już od 2 lat w Polsce dla wielu użytkowników kopie kryptowalutę i z bardzo dużym powodzeniem sobie radzi.

T.S: I jakbyś jeszcze pokrótce opowiedział o Barbórce. Wykopuję waluty systemami komputerowymi. A co to znaczy: wykopywać walutę?

R.P: Komputer dostaje zadanie matematyczne do rozwiązania jego wynikiem muszą być załóżmy 4 zera na początku z 10 cyfrowego kodu. Komputer który zadanie wykona najszybciej dostaje nagrodę w postaci wydobytego bloku. W bitcoinach jest 10 bitcoinów w 1 bloku. I wiemy też że bitcoinów będzie tylko 21 milionów, więc ich wartość rośnie. Ich więcej nie będzie, ale wiele osób zgubiło swoje bitcoiny: bo można to zrobić, jeżeli się nieumiejętnie zabezpieczysz to możesz je zgubić.  To też wpływa na deflację tego pieniądza, bo jego wartość rośnie.

T.S: a na czym polega to kopanie? Ja płacę coś za to kopanie?

R.P: Nie, ty je dostajesz, to jest nagroda. Tylko prąd Cię nieco kosztuje. Największym kosztem jest komputer, bo bitcoina wydobywają takie maszyny już skomplikowane. Bo to jest waluta najstarsza i ma największa trudność. Więc tutaj w domu nie mógłbyś go raczej kopać. Ale jest kilka walut, które mógłbyś kopać w domu.

T.S: Ale czy ja dobrze rozumiem: ja sobie wykopię jakąś walutę, to ją dostanę za darmo?

R.P: Tak, włączasz komputer, on wykona zadanie, dostajesz ją za darmo na swój portfel i tyle.

 

Z Rafałem Prokockim rozmawiał Tomasz Słodki.

 

Komentarze Facebook
Udostępnień
Click to comment

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnio

Pierwsza na świecie telewizja nadająca regularny program na Facebooku i YouTube, produkująca profesjonalne treści filmowe we współpracy z polskimi przedsiębiorcami, artystami, dziennikarzami, muzykami.

Copyright © 2016 - 2017 by: Compas Multimedia Tomasz Słodki

Do góry
Udostępnień
ś