Architektura

Projekt fontanny pod Operą i Filharmonią Podlaską w Białymstoku

Projekt fontanny oraz zagospodarowania terenu wokół niej opiera się na budowie zbiornika wodnego wraz z przestrzenną aranżacją fontanny na Placu Moniuszki pomiędzy Białostockim Teatrem Lalek, Parkiem Centralnym, a Operą i Filharmonią Podlaską.

Uwzględniono również budowę dróg dojazdowych, ścieżek, infrastruktury technicznej oraz zieleń urządzoną.

Kompozycja całości założenia opiera się o kształty oraz linie podyktowane przez organiczność Parku Centralnego, geometryczność bryły BTL oraz owalny kształt kopuły nad wejściem OiFP. Motywem przewodnim samej fontanny jako instalacji przestrzennej jest spektakl “Burza” według Williama Shakespeare’a. Sztuka przedstawia epizod w którym statek z najzacieklejszymi wrogami Prospera – króla Mediolanu, rozbija się u wybrzeża wyspy, wskutek wywołanej przez niego w tym celu tytułowej burzy.

Zarówno statek jak i bohaterowie moją swoje odzwierciedlenie w formie fontanny. Dodatkowo poprowadzona pięciolinia symbolizuje utwory m.in. Wolfganga Amadeusza Mozarta, Gerarda Grisey’a, Gyorgy Ligetiego oraz Pawła Szymańskiego, które można usłyszeć przy wieczornym pokazie multimedialnym.

Działanie fontanny opiera się na wspomnianej pięciolinii, której z podłużnie zlokalizowanych otworów zraszana jest woda w postaci mgiełki. W zbiorniku pod taflą wody znajduje się 9 dysz ze strumieniem pionowym typu gejzer oraz jedna ze strumieniem typu fishtail. Na trójkątnym placyku znajduje się 10 otworów w posadzce – wodotrysków – ze strumieniem typu gejzer specjalnie aranżowanych do zabaw dla dzieci.

Teren zagospodarowano wykorzystując drewniane ławki, stylizowane proste latarnie, posadzki postarzane oraz wypełnienia liniowe naprowadzające na kluczowe elementy przestrzeni. Wszystko ozdabiają połacie trawnikowe z zieleni urządzonej w postaci traw ozdobnych, krzewów i roślin zimozielonych.

Patryk Gniedziejko

Komentarze Facebook
Click to comment

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnio

Pierwsza na świecie telewizja nadająca regularny program na Facebooku i YouTube, produkująca profesjonalne treści filmowe we współpracy z polskimi przedsiębiorcami, artystami, dziennikarzami, muzykami.

Copyright © 2016 - 2017 by: Compas Multimedia Tomasz Słodki

Do góry
Udostępnień
ś