BIZNES

Zmiana pokoleniowa – szansa czy zagrożenia?

Różnice pokoleniowe w pracy, czyli pokolenia X Y Z

Świat w którym obecnie żyjemy to świat ciągłych zmian. Błyskawiczny rozwój technologii powoduje, iż nasza wiedza stale musi być uzupełniana i w związku z tym bierzemy udział w rożnych szkoleniach, które są organizowane przez firmy szkoleniowe. Jako społeczeństwo musimy się rozwijać i dostosowywać do sytuacji. Aby swobodnie funkcjonować na rynku i nie dać się wygryźć konkurencji musimy sprostać narzucanym na nas wyzwaniom.
Głównym wyzwaniem są zmiany związane z różnicami pokoleniowymi. Według badań 85 % polskich przedsiębiorców w ogóle nie zadaje sobie pytania: co zrobić, żeby przygotować korzystne środowisko pracy dla zespołów wielopokoleniowych!

Aktualnie na rynku pracy funkcjonują aż 4 generacje, a każda z nich ma inne oczekiwania względem pracodawcy. Członkowie danego pokolenia są powiązani charakterystyczną więzią. Mają wspólne wartości oraz przekonania, często spoiwem jest wspólne przeżycie pokoleniowe. Pokolenia X,Y,Z zostały wyodrębnione ze względu na kryterium biologiczne. Przyjrzyjmy się dokładniej ich charakterystyce.

Pokolenie X

to ludzie urodzeni w latach 1965-1977. Na ich zachowania i wartości miały wpływ zmiany ustroju, systemu edukacyjnego oraz rynku pracy. Są to ludzie ceniący swoją pracę, często przekładający obowiązki zawodowe nad odpoczynek czy życie osobiste. W pracy szukają stabilizacji, są lojalnymi, nieprzepadającymi za zmianami pracownikami.

Pokolenie Y

to młode pokolenie osób urodzonych w latach 1980-1994. Aktywnie korzystają z nowych technologii oraz social mediów. Z raportu „Młodzi specjaliści w pracy” opracowanego przez Ericsson ConsumerLab wynika, że millenialsi to łatwo przystosowujący się do zmian wielozadaniowcy. Są bardzo zaangażowani w pracę, ale jedynie taką, która ich interesuje i daje satysfakcję. Stawiają na rozwój osobisty, cenią sobie niezależność. Od pracodawcy oczekują elastycznego grafiku pracy i swobody, gdyż chcą czerpać z życia i nie chcą by praca była ich ograniczeniem.

Międzynarodowa ankieta „The Y revolution. An international survey on Generation Y” pokazuje, iż pokolenie Y dąży do utrzymania równowagi między życiem prywatnym i zawodowym (29% badanych), chcą żyć pełnią życia (27%) oraz być niezależni finansowo (11%).

W porównaniu do Generacji X są mniej lojalnymi pracownikami. Według badań przeprowadzonych przez Delloite (2016) aż 66% Millenialsów spodziewa się opuszczenia swojego miejsca pracy do 2020 roku!
Millenialsi chcą mieć możliwość uczenia się od innych. Uważają iż idealny szef powinien być mentorem inspirującym do rozwoju oraz działania. (raport „młodzi na rynku pracy”)

63 % Milenialsów uważa, że umiejętności liderskie nie są w pełni rozwijane, a według nich są one najbardziej wartościowe. Uważają oni również, że przedsiębiorstwa nie robią zbyt dużo by zmniejszyć tę przepaść. Milenialsi powinni mieć kogoś do kogo mogą zwrócić się po radę, kto pomoże rozwinąć ich umiejętności liderskie. Według badań przeprowadzonych przez Delloite (2016) aż 84% Millenialsów jest z usatysfakcjonowanych z posiadania mentora.

Pokolenie Z

to wszyscy urodzeni po 1995. Dopiero startują na rynku pracy, jednakże dobrze wiedzą czego chcą. Oczekują pracy, która wspiera ich pasję oraz jest dobrze płatna. Ważne jest dla nich elastyczny czas zatrudnienia oraz wykonywanie ich pracy według życiowych przyzwyczajeń. Wolą komunikację przez internet, gdyż są zawsze do niego podłączeni.
W wielu opracowaniach pokolenie Y i Z są uznawane za tożsame, gdyż proces transformacji i wyodrębniania się jednego i drugiego pokolenia nadal trwa. Co więcej przez szybki rozwój technologiczny i postęp cywilizacyjny możemy wnioskować, iż już niedługo nadejdzie nowe pokolenie.

Przygotowanie się do pracy z różnymi pokoleniami zapewni sukces firmie. Każda generacja wnosi unikalną wiedzę zaczerpniętą z doświadczenia. Obecność rozmaitych pokoleń może być przewagą i źródłem sukcesu, jednakże tylko wtedy gdy pracodawca jest świadomy różnic i w pełni dostosowuje komunikację i zadania do danego człowieka.

 

Komentarze Facebook
Click to comment

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnio

Pierwsza na świecie telewizja nadająca regularny program na Facebooku i YouTube, produkująca profesjonalne treści filmowe we współpracy z polskimi przedsiębiorcami, artystami, dziennikarzami, muzykami.

Copyright © 2016 - 2017 by: Compas Multimedia Tomasz Słodki

Do góry
Udostępnień
ś